Jūratė Visockaitė. Sangailė ir Jurgis

b_200_274_2734_00_images_iliustracijos_zurnalas_2015_2015-09-04_nr._3533_The_Summer_of_Sangaile.jpg

Eilinio „paties geriausio“ lietuviško filmo „Sangailės vasara“ recenziją, mano galva, reikėtų pradėti nuo „Sidabrinių gervių“ – AVAKOS (plius Kino akademijos) įsteigto fabriko, kuris kasmet uoliai mala miltus, kepa ir pakuoja produkciją į celofaną su užrašu „nominantas“ ar „laureatas“. Vėliau mes prekyvietėje – žiniasklaidoje ar kino teatre – apžiūrėję tą „geriausią“ pirkinį dažniausiai, na, devynis atvejus iš dešimties, liekam it musę kandę. (Primenu, kad pernai pirmą vietą išlošė „Lošėjas“, o „Ekskursantė“ turbūt dėl rusofobijos buvo nustumta.)

Dar vėliau, atsiradus kelioms blaivioms recenzijoms, kaip visad imama šaukti, kad pikti kritikai yra iki režisūros nenusikapstę pavyduoliai. Tie šunys teloja, o karavanas, arba gervės, teskrenda toliau.

Mūsų kine dabar yra taip, kaip mūsų literatūroje naujos Lietuvos pradžioje. Kai buvo cenzūra, visi rašytojai rašė į stalčius, kurie, juos atidarius, pasirodė besantys tušti. Amžinai badaujančiame ir verkšlenančiame kine jau keleri metai naujų filmų pavadinimų tiek, kiek tuose metuose mėnesių. Bet kinas nė kiek netobulėja, netgi atvirkščiai.

Ką daryti? Filmuoti ir vartoti – o paskui švęsti! Bet ar gali pigus, netgi, sakyčiau, klaidinantis ir nusikalstamas piaras, balioną pučiančios „Sidabrinės gervės“ paskatinti lietuviško kino vystymąsi, ugdymą, puoselėjimą? Štai koks klausimėlis.

Šių triukšmingų visaliaudinių apdovanojimų „kiaušinis“ kasmet gimsta akivaizdžiai anksčiau už „vištą“. Tai pažeidžia pusiausvyrą, meno apykaitą, bet niekas nė nemano rėkti, kad karalius nuogas. Neginčiju, visokie oskarai, kryžiai ir gervės, turi ir gerų meno populiarinimo, menininko įvertinimo pusių. Betgi ne tokia kaina, ne tokia forma.

2015 m. laureatams – filmams „Meist­ras ir Tatjana“, „Sangailės vasara“ ir „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ – labiau tiktų „svogūnų“ forma. Jei ir perdedu, tai tik truputį.

„Sangailės vasara“
„Sangailės vasara“

„Sangailės vasara“ (režisierė Alantė Kavaitė) galėjo varžytis studentiškų darbų lygoje. (Vienoje JAV valstijų vykusiame ir pas mus išreklamuotame festivalyje „Sundance“ panašiai ir atsitiko: ten gautas prizas vadybinių filmų programoje, kas akcentuojama nebuvo.) Tačiau ir tuo atveju režisierė turėtų sulaukti pastabų iš savo mokytojų. Bėda ta, kad pastarųjų mažai, o ir atsidėjus mokytis nebemadinga.

Po filmo peržiūros „Skalvijoje“ tik žioptelėjau: gal aš akla, bet filmo juk nė nebuvo! Geriausiu atveju tai vizuali, lengvo prancūziško stiliaus novelė, ištempta iki „meninio filmo“ metražo. Susireikšminusi ir visai kinui netinkanti šios novel muzikinė palyda („Air“, J. B. Dunckelas) herojes paaugles tai skraidina padebesiais, tai plukdo vandenyse, tai murkdo pievose ir lovose. Viskas, kas žinota, sukarpyta, sudėta ir be kažkokių įsipareigojimų sudaigstyta –­ panašiai kaip tie vintažiniai savamokslės Austės modeliai.

Atskirai paimti kadrai – virtuvėje stikliniuose dubenyse plaukioja ir į jų kraštus tyliai dzingsi vėžiai; krūmokšniuose naktį merginos puošiasi elektrifikuotais pūstais sijonėliais; rožė žydi trumpai ir erotiškai (bet kontekste nemokšiškai) – gal ir gali būti pavadinti genialiais, tačiau nei jie, nei kitos mažiau poetizuotos scenos savaime nepadaro, nesumontuoja kino. Kino, kuris turi šlovingą šimtametę patirtį ir yra grindžiamas judančiais paveikslėliais. Judančiais ne tik ekrano paviršiuje, bet ir kažkur ten, po juo, gilumoje.

b_600_338_2734_00_images_iliustracijos_zurnalas_2015_2015-09-04_nr._3533_01.jpg

Vietoj scenarijaus, manau, egzistavo kažkoks lietuviškas haiku. Tačiau šiuo atžvilgiu nėra kuo stebėtis – mūsų LMTA neišlavinta ir neraštinga režisūra tuos haiku pasirašo viens du (komisija, skirianti pinigus, pirmiausia turėtų kreipti dėmesį į atskiro scenarijaus autoriaus egzistavimą).

LGBT linija filme brėžiama palyginti subtiliai, ji neužstoja viso dangaus ir Jurgio Kairio viražų. Tačiau šis kūrinys lyg ir adresuojamas bręstančiam, depresuojančiam jaunimui. Ieškok ir tu surasi! Na, gal išeitis iš tiesų slypi vienalytėje meilėje? Gal tėvų nesuprasta, jų vilčių nepateisinanti, atrodo, seniai besižalojanti, rankas sau skriestuvu švelniai dreskianti Sangailė lengviau atsikvėps, jei būdama paskutinėje gimnazijos klasėje pamėgins bučiuotis ne su atsitiktiniu kvailu berniuku, o su mieląja drauge Auste? Taip ir išeina. Laiminga pabaiga: Sangailė įveikia aukščio baimę, Jurgis Kairys asmeniškai kviečia ją skristi. Nauja gintarinė pasaka.

Pasakos įgarsinimas, merginų dialogai, gerokai šlubuoja – kąąą ji pasakė jai??? Ogi nieko tokio. Bet gal prastos artikuliacijos buvo siekta stilistiškai, egzistenciškai slystant paviršiumi, per naujas artistes? Beje, keista, kaip garbioji „Sidabrinių gervių“ komisija geriausios aktorės vardą užklijavo puikiai dviračiu skriejančiai, neprašnekančiai neprofesionalei Julijai Steponaitytei-Sangailei. Jos draugė Aistė Diržytė-Austė bent jau nuoširdžiai vaidina.

Gal esu pernelyg blaivi ir priekabi? Bet negaliu, pavyzdžiui, nematyti kadro, kuriame kombinezonais vilkintys artistė Steponaitytė ir lakūnas Kairys eina link lėktuvėlio, o jų tiesios nugaros nevaidina, rankos prispaustos prie šonų. Dublių reikėjo daugiau!

Komentarai  

 
#18 Z 2017-01-11 17:45
Labai lietas, depresovas filmas. Zodziu minimalus kiekis ir tie pasakyti labai neuztikrintai ir nejaukiai. Susidaro ispudis kad jaunimas pas mus visai nemoka kalbeti. Dialogai tarp vaiku ir suaugusiu taip pat labai skurdi. Vaidyba prasta. Uz ka gavo apdovanojimus visai neaisku, gal del to kad vertimas buvo geresnis uz originala, o gal tesiog nesuprato ir klaidingai pagalvojo kad ten daug prasmes... Paziurejo vaizdus "Skridis virs Lietuvos" be kuriu filmas visai butu provalnas.
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+2 -2 #17 gėda, gėda gervėms 2015-09-25 23:44
gėda!!!
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+8 -2 #16 putpelė 2015-09-25 00:35
Bravo, Jūrate, ačiū už tiesą! Gėda gervėms.
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+4 -1 #15 no. name 2015-09-14 12:32
Pats filmas klaida, ar jau nuo dabar bus taisyklė?
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+5 #14 Taigi 2015-09-14 08:29
Nebut apie netradicinius, nebut i6garsintas tas... kisielius
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+4 #13 Skirmantė 2015-09-14 00:34
Šita klaida - pati seniausia klaida lietuvių kalboje (turbūt), ją taisė ir Jonas Jablonskis. Tik tiek galiu paguosti.
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+1 -3 #12 kas iš to, Sk rmante 2015-09-13 23:38
Perskaičiau taisyklę prieštaraujanči ą kitoms taisyklėms ir tapo aišku, kad taisyklių nėra. Jos paklūsta vartojimui. Ačiū jums, griežtuole.
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+3 #11 Skirmantė 2015-09-13 22:05
P. S. daugiskaitiniai , dauginiais
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+1 -3 #10 Skirmantė 2015-09-13 22:02
Apie ką čia mes kalbam? Daugiskaitinai daiktavardžiai vartojami su dauginais skaitvardžiais. Jei šito nežinot, tai žinyną nusipirkit, ten viskas parašyta (ir nekiškit visko po tarmių kilimu,jei nemokat pagrindinių ir nediskutuotinų dalykų).
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+4 -1 #9 gerai, Jūrate, 2015-09-12 22:47
dvejoju, bet sutinku. tiesiog labai retai kas sako 'dvejų', dažniausiai - dvie ar dviejų. pirmoji gryna tarmybė, antra, pati matote, kabai panaši į ją.
girdėjote sakant dvie?
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+8 -1 #8 Jūratė V. 2015-09-12 10:02
Ievos minima klaida - filme yra užrašomas skirsnis "Po dviejų metų" - vietoj "dvejų".
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+2 -1 #7 ievai 2015-09-12 08:13
klaidos nėra. bet jei matai klaidą paaiškink. tikrai nenoriu užbėgti už akių bet manau kažkas yra negerai su lituanisčių paruošimo punktais. ieva
prašau paaiškinti apie klaidą.
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+2 -1 #6 ievai 2015-09-12 08:09
Kur klaida?
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+5 -10 #5 crane 2015-09-12 08:06
savo apžvalga turėjote šansą pasiekti aiškesnę artikuliaciją.
kdl skaitydamas apie kažką turiu galvoti ne apie objektą bet apie tai kdl subjekto kalbėsena tokia netinkama pasakojimui.
demonstruojate nesutuoėtą emociją to f atžvilgiu o apie filmą aš iš jūsų sužinau ką jūs man pasakėte apie j iį?
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+3 #4 R. 2015-09-11 22:04
Nuoširdžiai vaidina - neblogas oksimoronas :)
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+3 -2 #3 Skirmantė 2015-09-11 21:22
Gervelės seniai išdalintos, o tik dabar kritika IR KRITIKĖ prabyla... nUVAŽIUVUSIAM TRAUKINIUI...Ap skritai visa šita situacija yra "meno simuliacija", kažką sulipdžius su kažkuo, kaip dabar madinga, marytę su onyte, bus kažkoks lipdynys. O ar tame lipdiny yra idėja, skraidinanti mintis? Ne... pššš... IDĖJAI NEPAKANKA SUGALVOTI KĄ NORS, KAIP DARBELIŲ PAMOKAI,TAI GREIČIAU YRA PADARYTI TAI, APIE KĄ VISADA SVAJOJAI. tIE VĖŽIAI KAŽKUO PRIMINĖ vAIČIULAIČIO "VALENTINĄ"... TOKS BANDYMAS PATAIKYTI Į KAŽKOKIUS LIETUVIŠKUS ARCHETIPUS, BET IR ARCHEIIPAI BE UGNIES NEVEIKIA, KAIP IR CIGARETĖ.
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+7 -1 #2 Ieva 2015-09-11 13:24
dar vienas iš sugluminusių dalykų - vieninteliai filme parašyti žodžiai ir tie su gramatine klaida. "dviejų metų"
Cituoti | Siūlau šalinti
 
 
+8 -2 #1 baba 2015-09-10 20:18
Nesi pernelyg priekabi.. Tiesiog sakai, kaip yra. Uz tai aciu tau.
Cituoti | Siūlau šalinti
 

Loading

 

 

 

Susiję straipsniai

Rėmėjai

 

 

 

 

Komiksai

10 litų

Dusburgiečio kronika

 

 

 

 

Menininkų portretai

Draugai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatūra ir menas © 2016

Skaičiukai