Kasparas Podniekas. „Pienas“. Iš AV17 galerijoje 2016 m. rugsėjo mėnesį veikusios latvių menininko K. Podnieko parodos „Užtvara“
Kasparas Podniekas. „Pienas“.  Iš AV17 galerijoje 2016 m. rugsėjo mėnesį veikusios latvių menininko K. Podnieko parodos „Užtvara“

Kasparas Podniekas – konceptualus jaunas latvių menininkas, parodose dažniausiai jungiantis fotografiją, instaliaciją ir videomeną. Jis dabar yra vienas pagrindinių kūrėjų Latvijoje. Per porą dešimtmečių parodose ir konkursuose, surengtuose įvairiose šalyse, pelnė tarptautinį pripažinimą. 2013 m. Latvijai atstovavo 55-ojoje Venecijos bienalėje.

Podnieko kūryboje vienas pagrindinių tyrinėjimo objektų – kaimas ir jame gyvenančių žmonių kasdienybė bei aplinka. Nuolat fiksuodamas mažo miestelio gyventojus, žemės ūkiui skirtą atributiką ir naminius gyvulius, menininkas analizuoja šiandienę provinciją kaip reiškinį, o kontrasto principu gretindamas didmiestį simbolizuojančius objektus, jis siekia paliesti politinį ir socialinį aspektą, kuris stovi lyg „atitvara“ tarp didelio ir mažo miestų gyventojų. Toks vaizdavimo principas kuria siurrealumo įspūdį ir žiūrovą priverčia iš naujo apmąstyti realybės sąvoką.

Dažnai sutinkami Podnieko gimtųjų Drustų peizažai, portretai bei autoportretai egzistuoja ir kaip kūrėjo kultūrinio identiteto paieškos ženklai. Identiteto, kurį formuoja istoriniai prototipai ir konservatyvios kultūros bei modernėjančio miesto simboliai. Analizuodamas ūkyje įsivyravusią kasdienybę ir kaimo žmonių gyvenime paliktas posovietinės kultūros žymes Podniekas darbais įprasmina kiekvieno žmogaus kultūrinio identiteto paiešką, kuri priklauso nuo politizuotos ir nuolat kintančios Europos geografijos.