Kronika Nr. 3556

Metų vertėjo krėslo premija skirta Zitai Marienei už sklandų, tikslų ir meist­riš­ką Anthony Doerrio romano „Neregimoji šviesa“ („Alma littera“) vertimą iš ang­lų kalbos. Z. Marienė yra išvertusi visas J. K. Rowling knygas apie Harį Poterį. 2002 m. už šiuos vertimus ji apdovanota pirmąja kasmetine vaikų ir jaunimo knygų vertėjams skirta premija.


„Litexpo“ parodų rūmuose Vilniaus knygų mugės metu įteikta aštuntoji Jurgos Ivanauskaitės premija. Laureate šiais metais tapo Aušra Kaziliūnai­tė už eilėraščių kny­gą „Mėnulis yra tab­letė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014). Ši premija skiriama ne vyresniam nei 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, išleistą per pastaruosius dvejus kalendorinius metus ir atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Premijos mecenatė – leidykla „Tyto alba“.

„Mėnulis yra tab­letė“. manipuliacija.lt nuotrauka

Paskelbti Metų knygos rinkimų nugalėtojai: geriausia knyga suaugusiems tapo Dalios Staponkutės „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja“, poezijos kategorijoje laimėjo Vlado Braziūno „Stalo kalnas“. Tarp paaugliams skirtų knygų nugalėtoja tapo Rebekos Unos „Atjunk“, o knygų vaikams kategorijoje – Ramunės Savickytės „Adelės dienoraštis. Metų knygas iš ekspertų pasiūlytų penketukų rinko skaitytojai. Balsuoti buvo galima Metų knygos rinkimų interneto svetainėje, siųsti laiškus elektroniniu bei paprastu paštu. Šiemet už Metų knygas balsavo 21 tūkst. 126 skaitytojai. Laureatai bus apdovanoti sekmadienį Vilniaus knygų mugėje.

Milžiniška, 6 metrų skulptūra „Bučinys“ („The Kiss“) prie Solsberio katedros (Anglija) turėjo būti perkelta nuo pėsčiųjų tako. Skulptūra, vaizduojanti dvi susikabinusias rankas, yra britų skulptorės Sophie Ryder parodos „Santykiai“ („Relation­ships“) eksponatas. Perkėlimo priežastis: į skulptūrą nuolat atsitrenkdavo žinutes mobiliaisiais rašantys pėstieji.

Sophie Ryder. „Bučinys“

Sulaukusi 89-erių mirė rašytoja, Pulitzerio premijos laureatė Har­per Lee. Jos romanas „Nežudyk strazdo giesmininko“ (1960, pirmas leidimas lietuvių kalba –­ 1967), kurio parduota apie 40 mln. egzempliorių, laikomas amerikiečių literatūros klasika. 1962 m. knygos ekranizacija (rež. Robertas Mulliganas) pelnė 3 „Oskarus“ ir taip pat yra laikoma vienu geriausių Holivudo filmų. 2006 m. britų bibliotekininkų sudarytame sąraše knygų, kurias „privalu perskaityti kiekvienam suaugusiajam“, H. Lee romanas aplenkė net Bibliją. Pernai pasirodęs antrasis autorės romanas „Eik ir pastatyk sargybinį“ („Go Set a Watchman“), manoma, yra pirminis garsiojo romano variantas. Pastarąją knygą lietuvių kalba šiemet išleido „Jotema“ (vertė Bronislovas Bružas).

 Ciuricho kavinės „Cabaret Vol­taire“ („Voltero kabaretas“), kurioje lygiai prieš 100 metų prasidėjo dadaizmo judėjimas ir kuri vadinama dadaizmo lopšiu, ateitis pakibo ant plauko. Kabareto įkūrėjai buvo poe­tai Hugo Ballis ir Emmi Hennings. Kaip praneša „Swissinfo“, jam reikalinga 13,1 mln. JAV dolerių injekcija. Kabaretą jau yra tekę gelbėti: 2002 m. jam grėsė tapti elitiniu gyvenamuoju kompleksu, neodadaistai, vadovaujami Marko Divo, protestuodami užėmė pastatą, o 2004 m., finansiškai padedant miesto valdžiai, „Voltero kabaretas“ vėl gyvavo kaip kultūros erdvė. Dabar įstaiga kovoja už savo finansinę nepriklausomybę, iš savo veiklos išsilaikyti negali ir yra tapusi manipuliacijų objektu.

Nuotrauka iš „Cabaret Vol­taire“ archyvo

Sukurtas naujas Šekspyro port­retas, skirtas paminėti 400-osioms mirties metinėms. Teigiama, kad jis tiksliausiai perteikia didžiojo bardo išvaizdą. Ištyrinėjęs kiek įmanoma daugiau esamų Šekspyro atvaizdų, menininkas Geoffrey Tristramas iš Stauerbridžo (Anglija) yra įsitikinęs, kad jam pavyko tai, ko nepavyko padaryti iki jo tapiusiesiems – sukurti gyvybingą, kvėpuojantį žmogų, o ne ikoną. Menininkas teigia, kad Šekspyras dabar atrodo tarsi vyrukas, kurį galime sutikti tiesiog bare.

Geoffrey Tristramo tapytas Šekspyro portretas

Draugai