Kultūra plius Nr. 3581

Rugsėjo 8 d. 2016-ųjų Juozo Tumo-Vaižganto premija skirta Juliui Sasnauskui už knygą „Kaip buvo pradžioje“ bei pastarųjų metų publicistinę veiklą, „prasmingai atskleidžiančią ėjimą prieš srovę ir kasdienių gražių esmių teigimą“. Premiją (289 Eur) 2002 m. įsteigė Lietuvos žurnalistų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija ir Lietuvos rašytojų sąjunga. Ji skiriama lietuvių rašytojui arba žurnalistui už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę, vertinant dvejų metų kūrybą. Premija bus įteikta Malaišiuose (Anykščių r.) minint Juozo Tumo-Vaižganto gimtadienį.


Rugpjūčio 24–29 d. Strugoje, Makedonijoje, vyko 55-asis Tarptautinis poezijos festivalis „Strugos poe­zijos vakarai“. Tai didžiausias Balkanų šalyse ir vienas seniausių poezijos festivalių Europoje. (Beje, Lietuvoje vykstantis „Poezijos pavasaris“ yra seniausiųjų trejetuke.) Festivalyje dalyvavo apie 30 poetų iš užsienio: Indijos, Kanados, Brazilijos, Belgijos, Maroko ir kt. Lietuvai atstovavo poetai Tomas Venclova ir Gytis Norvilas (išleisti abiejų autorių dvikalbiai poezijos rinkiniai). Kasmet skelbiamas „Auksinio vainiko“ laureatas. Šiemet laureate tapo Kanados poetė, prozininkė, visuomenės veikėja Margaret Atwood. Apdovanojimas „Strugos tiltas“ už poetinį debiutą atiteko poetei iš Belgijos Runai Svetlikovai. Šio festivalio laureatais yra tapę daug pasaulinio garso poetų: Allenas Ginsbergas, Josifas Brodskis, Seamusas Heaney, Tomas Tranströmeris ir daugelis kitų. Daugiau informacijos www.svp.org.mk.

Walto Disney’aus animacinis filmas „Fiurerio veidas“ („Der Fuehrer’s Face“) Rusijoje išbrauktas iš Federalinio ekstremistinės medžiagos sąrašo (minjust.ru/ru/extremist-materials). Dėl 1943 m. „Oskaru“ apdovanoto trumpametražio animacinio filmo platinimo socialiniuose tinkluose vienas Rusijos pilietis „už neapykantos ir priešiškumo kurstymą“ 2010 m. buvo nuteistas pusei metų lygtinai, o 2015 m. kiti du – piniginėmis baudomis. Šiemet Kamčiatkos srities teismas, išnagrinėjęs apeliaciją, pripažino, kad jame nėra nacistinės propagandos ir kad jis, atvirkščiai, fašizmą vaizduoja karikatūriškai.

Draugai