Kultūra plius Nr. 3592

Marius Povilas Elijas Martynenko Europos slemo čempionate Belgijoje užėmė III vietą. I vieta atiteko Carmien Michels (Nyderlandai), kuri šiemet jau įvertinta Pasaulinio slemo čempionato bronza, II – Rory’ui Jonesui (Airija), publikos prizas – Bence’ui Bárány (Vengrija). 2014 m. Europos čempionu tapo Žygimantas Kudirka, repo scenoje žinomas kaip Mesijus.

Marius Povilas Elijas Martynenko. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Paskelbti antrojo Gendručio Morkūno esė konkurso, kurį rengia „Bernardinai.lt“ ir „Literatūra ir menas“, laureatai. Daugiau nei 100 autorių – nuo 12 iki 75 m. – atsiuntė apie 150 esė. Moksleivių kategorija: I vieta – Gabrielė Milerytė „Giesmė Taurui“, II – Laura Vaičiūnaitė „Ar visuomet namai yra tikrieji namai?“, III – Milda Lileikaitė „Namai, turintys sielą“. Suaugusiųjų kategorija: I vieta – Lina Laura Švedaitė „Labas iš kosmoso“, II – Antanas Terleckas „Nemenčinės plentas šešiasdešimt aštuoni“, III – Julija Davidavičiūtė „Aš namo, o tu?“ ir Lina Navickaitė-Greičiuvienė „Traukinio karoliukas pamušalo klostėje“. Laimėtojų tekstai bus publikuojami žurnale „Kelionė su Bernardinai.lt“ bei www.bernardinai.lt.

2017 m. Leipcigo knygų mugėje bus pristatytos 26 lietuvių knygos. Vokiečių skaitytojai galės susipažinti su moderniosios literatūros klasikais (A. Škėma, J. Kunčinu, R. Granausku) ir šiuolaikiniais autoriais (T. Venclova, U. Radzevičiūte, E. Ališanka, A. Šlepiku, R. Šepetys, G. Radvilavičiūte, R. Šerelyte, G. Kanovičiumi, K. Navaku, R. Stankevičiumi, M. Vilučiu, L. Briedžiu, K. Kasparavičiumi). Išeis ir Lietuvos poezijos rinktinė, pristatanti S. Parulskio, A. A. Jonyno, G. Kazlauskaitės, A. Žagrakalytės, G. Norvilo ir A. Veiknio lyriką. Šiuos kūrinius vertė C. Sinnig, C. Hellis, M. Roduneris, S. Drude, M. Doering ir kt. Specialiai Leipcigo knygų mugei rašoma istoriko N. Šepečio ir dailėtyrininkės G. Jankevičiūtės studija, aprėpianti Lietuvos kultūros vystymosi šimtmetį.

Vytauto Kubiliaus premija įteikta Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyriausiajai mokslo darbuotojai Solveigai Daugirdaitei už studiją „Švystelėjo kaip meteoras: 1965-ieji su Simone de Beau­voir ir Jeanu Pau­liu Sartre’u“ bei literatūros ir kultūros tekstus apie aktualius literatūros recepci­jos, funkciona­­vi­mo klausimus. „Ka­dangi mąstau socialinėmis kategorijomis labiau negu estetinėmis, tai džiaugiuosi, kad premija pagaliau skirta kitai lyčiai“, – sakė laureatė. 2012 m. įsteigta V. Kubiliaus premija teikiama už 2 metų darbus iš XX–XXI a. literatūros. Ankstesni laureatai: V. Kukulas (po mirties), V. Gasiliūnas, M. Ši­d­lauskas, L. Jonušys.


 

Esė rinkinys „Gerasis imig­rantas“ (sud. N. Shukla) apie mig­raciją, stereotipus ir rasizmą Jungtinės Karalystės skaitytojų išrink­tas mėgstamiausia 2016-ųjų knyga. Rinkinys išleistas sutelktinio finan­savimo būdu, 5000 svarų prisidėjo ir rašytoja J. K. Row­ling. Apdovanoji­muose „Books Are My Bag Readers“, balsavus apie 50 tūkst. žmonių, geriausio grožinio kūrinio prizu įvertintas M. Porterio romanas „Širdgėla –­ tai plunksnuotas daiktas“ apie našlį ir jo sūnus, mėginančius susidoroti su sielvartu. Negrožinės literatūros kategorijoje – M. Haigo knyga apie depresiją „Priežastys likti gyvam“. Biografijos – B. Brysono „Kelias į Mažąjį Driblingą“ apie kelionę per Jungtinę Karalystę. Vaikų literatūros – J. Donaldson piešinių knyga „Detektyvas šuo“. Proveržio –­ J. Cannon už romaną „Bėdos dėl ožkų ir avių“.

Popiežius Pranciškus ir Vladimiras Putinas susitarė dėl Vatikano pinakotekai priklausančių krikščioniškojo meno darbų eksponavimo Maskvoje. 42 drobės, tarp kurių ir Carravagio ar Giovanni’o Bellini’o darbai, lapkričio 25–sausio 19 d. bus eksponuojamos Tretjakovo galerijoje. Parodą „Roma Aeterna“ remia Ališero Usmanovo, kurį žurnalas „Forbes“ paskelbė turtingiausiu žmogumi Rusijoje, Meno, mokslo ir sporto paramos fondas. Vatikano muziejaus direktorius Antonio Paolucci teigia, jog į Maskvą išvežti „geriausi iš geriausių“ kūriniai, tačiau jų transportavimo, eksponavimo ir pan. kainos organizatoriai neatskleidžia. Internetu bilietai į parodą išpirkti jau iki šių metų pabaigos.

Atnaujinamas vieno didžiausių pasaulio meno muziejų – Prado Madride – XVII a. korpusas Salón de Reinos. Tarptautinį architektūrinį konkursą lapkričio 22 d. laimėjo Normano Fosterio ir Carloso Rubio projektas „Paslėptas dizainas“. Jų vizija – sujungti visus Prado muziejaus komplekso pastatus viešosiomis erdvėmis bei požeminiais ryšiais ir „atverti“ pastatą bei jo istorinį fasadą. Nuo gruodžio 1 d. muziejuje bus galima apžiūrėti „Paslėptą dizainą“ ir kitų 7 finalininkų projektus, o statybos darbus numatoma pradėti 2018 m.

 

Į Majami Bičą atkeliavo „Art Basel“ meno mugė. Gruodžio 1–4 d. lankytojams prisistatys 269 galerijos iš 29 šalių. Šiemet daugiau dėmesio skiriama jaunesnėms galerijoms, 8 jų buvo „paaukštintos“ iš „Projektų“ sektoriaus į „Galerijų“. Nicholaso Baume’s kuruojamos viešosios mugės dalies „Ground Control“ inspiracija buvo vėlyvoji Davido Bowie kūryba. Čia nuo lapkričio 30 d. eksponuojami 20 menininkų (Magdalenos Abakanowicz, Camille Henrot, Erwino Wurmo ir kt.) kūriniai, kurie, kuratoriaus nuomone, nagrinėja erdvės, kontrolės ir technologijų temas.

 {youtube}https://www.youtube.com/watch?v=_bsn0mNFgQI{/youtube}

Draugai