Kultūra plius Nr. 3594

Gruodžio 14 d. paskelbti Nacionalines kultūros ir meno premijos laureatai. Jais tapo architektas Audrius Ambrasas, aktorius Vytautas Anužis, džiazo muzikai Viačeslavas Ganelinas, Vladimiras Tarasovas ir Vladimiras Čekasinas, tapytoja Rūta Katiliūtė, kino režisierius Gytis Lukšas ir rašytojas Valdas Papievis.


Fidelis Castro buvo neoficia­lus Gabrielio Garcíos Márquezo rank­raščių redaktorius. Rašytojas ir Kubos prezidentas bendradarbiauti pradėjo po pažinties 1977 m., nes paaiškėjo, kad Castro ne tik labai mėgsta skaityti, bet yra ir akylas. Márquezas, prieš atiduodamas rankraščius leidėjui, siųsdavo juos į Kubą peržiūrėti bičiuliui Castro. Šis pataisydavo faktines klaidas ir gramatiką, bet ne ideologinius dalykus. Nors Márquezas pasinaudodavo redakciniais Castro patarimais, nėra žinoma, ar pats mėgindavo patarti Castro, nors yra sakęs, kad Kubos prezidento niekada nekritikuotų viešai.

Žurnalas „Forbes“ paskelbė pelningiausių ir mažiausiai atsiperkančių aktorių dešimtukus. Antrus metus iš eilės pelningiausių aktorių dešimtuke pirmauja Ch. Evansas (pelnas 13,5:1 dolerio), į sąrašą taip pat pateko: Ch. Prattas, S. Johansson, M. Kunis, V. Dieselis, J. Aniston, B. Aff­leckas, R. Downey Jr, M. Damonas ir J. Law­rence. Mažiausiai atsiperkančių aktorių dešimtuke antrus metus iš eilės pirmauja J. Deppas. Už filmą „Ūsuotasis ponas Mordecai“, kuriame atliko pagrindinį vaidmenį, gautas pelnas santykiu 2,8:1 dolerio. Šiame dešimtuke atsidūrė ir W. Smithas, Ch. Tatumas, W. Ferrellas, G. Clooney, A. Sandleris, M. Wahl­bergas, L. DiCaprio, J. Roberts, B. Coo­peris.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=9QPZcksnRtI{/youtube}

Indijos aukščiausiojo teismo sprendimu visos šalies kino teatruose prieš filmą privaloma sugiedoti himną ir iškabinti valstybės vėliavą. O kino teatro duris, atliekant himną, privaloma užrakinti, kad nebūtų trukdoma. Tai išprovokavo Indijos kino industrijos ginčus dėl patriotizmo ir nacionalinio identiteto. Sprendimas priimtas atsižvelgus į skundus, esą iš himno nuolat šaipomasi, taip pat ir kino filmuose. Prieš filmo peržiūrą grojamas himnas turėtų paskatinti piliečius pajusti pagarbą tėvynei ir jos vėliavai.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=qOZqjPo1lHY{/youtube}

Pirmą kartą Jungtinėje Karalystėje vinilinių plokštelių pardavimai nurungė skaitmeninius muzikos įrašus. Šiemet muzikos plokštelių nupirkta už 2,4 mln. £ (pernai per tą patį laiką – tik už 1,2 mln. £), o skait­meninių įrašų – už 2,1 mln. £ (pernai –­ už 4,4 mln. £). Vinilinių plokštelių pardavimai nuosekliai auga jau 8 metus. Šios savaitės perkamiausi yra Kate Bush, Amy Winehouse, „Busted“ albumai, filmo „Galaktikos sergėtojai“ garso takelis ir rinkinys „Now That’s What I Call Christmas“.

Šiemet Turnerio šiuolaikinio meno premija įteikta Jungtinės Karalystės menininkei Helen Marten. 25 tūkst. £ prizas skirtas už darbus, kurie „galerijų lankytojus sutrikdo, tačiau prikausto ir sužavi“. Marten, derindama gluminančias medžiagas, kuria kompleksines skulptūras ir kviečia žmones jas tyrinėti tarsi archeologines iškasenas. Apdovanotajai parodai autorė panaudojo ausų krapštukus, dviračių grandines, kriaukleles, stiklo rutuliukus, žuvies odą, kiaušinius ir kt.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=xn98l78-vII{/youtube}

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto Grafinio dizaino katedros trečio kurso studentės Kotrynos Opanovičiūtės projektas papuoš pašto ženklą, skirtą Lietuvos ir Izraelio diplomatinių santykių 25-mečiui. Izraelio ambasados Lietuvoje, VDA ir Lietuvos pašto surengtam studentų darbų konkursui pateikti 56 darbai. Kitąmet apyvartoje pasirodysiantis 0,97 Eur nominalo pašto ženklas bus išleistas 200 tūkst. egzempliorių tiražu. Lietuva ir Izraelis diplomatinius santykius užmezgė 1992 m. sausio 8 d.

Draugai