Kultūra plius Nr. 3645

Sausio 12 d. Radiatoriškėse gimė vilkikas Bruolis (įgarsino Larry the Cable Guy; liet. Gediminas Girdvainis), geriausias Mončio Makvyno-Žaibo (įgarsino Owenas Wilsonas; liet. Leonardas Pobedonoscevas) draugas („Ratai“, rež. Johnas Lasseteris, 2006).

1992 m. sausio 12 d. įjungiamas „HAL 9000“. Tai pagrindinis Arthuro C. Clarko kūrinio antagonistas – heuristiškai užprogramuotas algoritminis kompiuteris, kitaip tariant, dirbtinis intelektas, sukurtas kontroliuoti erd­vėlaivio „Discovery One“ sistemą ir bendrauti su astronautų įgula. Kino adaptacijoje „HAL 9000“ vaizduojamas kaip raudonai ar geltonai žybsintis fotokameros lęšis (Arthuras C. Clarkas. „2001 metų kosminė odisėja“).

1972 m. sausio 14 d. erdvėlaivis „Liberty 1“, arba „Ikaras“, pakilęs nuo Kenedžio kalno, praskrenda pro Hasleino linkį, kuris iškreipia laiką ir paveikia erdvėlaivio mechanizmus, todėl erdvėlaivis su 4 astronautais patenka į Žemę, valdomą beždžionių (knygų, komiksų, filmų ir TV serialų frančizė „Beždžionių planeta“, prasidėjusi nuo 1963 m. Pierre’o Boulle’io romano „La Planète des Singes“).

1796 m. sausio 15 d. Džeinė (Anne Hathaway) be artimųjų pritarimo pradeda gyventi su Tomu Lefrojumi (Jamesas McAvoy’us), bet persigalvoja sužinojusi, kad jo šeimą išlaiko dėdė – lordas vyriausiasis Londono teisėjas Langua (Ianas Richardsonas), o Džeinės ir Tomo santuoka nublokštų juos į skurdą, ir per ilgą laiką tai sugriautų judviejų laimę („Maištingoji Džeinė“, rež. Julianas Jarroldas, 2007).

3019 m. sausio 15 d. Gendalfas Pilkasis per kautynes Morajos kasyklose su Balrogu nukrenta nuo tilto į prarają, tačiau ne žūsta, o tampa Gendolfu Baltuoju (J. R. R. Tolkienas. „Žiedų valdovas“).

Sausio 16 d. gimė Volis Vestas, taip pat žinomas kaip Vaikis Žybsnis (Kid Flash) arba trečiasis Žybsnis (Flash). Turi galią judėti greičiau už šviesą (DC komiksai).

Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje 2018 m. sausio 12 d. devintoji Kazio Barėno premija įteikiama Virginijai Rimkutei už apysaką „21 a“. Premija įsteigta lietuvių išeivijos Didžiojoje Britanijoje veikėjų Marijos ir Kazimiero Barėnų sumanymu paskatinti gabų jauną prozininką (iki 35 metų).

Virginija Rimkutė. Joanos Sribaliūtės nuotrauka

Karališkoji Švedijos mokslų akademija paviešino 70 pretendentų į Nobelio literatūros premiją. Tiesa, pavardės viešinamos tik praėjus 50 metų po premijos įteikimo. 1967 m. dokumentai atskleidžia machinacijas, vykusias Nobelio komitete renkant Gvatemalos atstovą Miguelį Angelį Asturiasą laimėtoju už ryškius literatūrinius pasiekimus, stiprius saitus su Lotynų Amerikos indėnų tradicijomis ir nacionaliniais bruožais. Tarp svarstytų autorių minimi Samue­lis Beckettas, Saulas Bellow, Law­rence’as Durrellis, E. M. Forsteris, Georges’as Simenonas, Ezra Poun­das, J. R. R. Tolkienas ir kiti. Beje, iš 70 autorių 1967 m. buvo tik 5 moterys: Marie Luise Kaschnitz, Katherine Anne Porter, Anna Seghers, Judith Wright ir Lina Kostenko. Visas sąrašas www.svenskaakademien.se/akademien/akademiens-arkiv/nobelarkivet-1967.

Paskelbti 2017 m. „Costa“ knygų apdovanojimų laureatai. Geriausiu romanu išrinktas Jono McGregoro „Rezervuaras 13“ („Reservoir 13“). Geriausiu debiutiniu romanu tapo Gail Honeymaan „Eleanorai Olifant viskas gerai“ („Eleanor Oliphant Is Completely Fine“). Geriausia biografija – Rebeccos Stott „Lietaus dienomis“ („In the Days of Rain“). Poezijos kategorijoje po mirties apdovanota Helen Dunmore už paskutinį eilėraščių rinkinį „Bangoje“ („In the Wave“). Knygos vaikams kategorijoje laimėjo Katherine Rundell „Tyrinėtojas“ („The Explorer“). Sausio 31 d. iš 5 paskelbtų laurea­tų bus išrinktas „Costa“ metų knygos laimėtojas, gausiantis 34 tūkst. €. Apdovanojimas, įsteigtas 1972 m., skiriamas išskirtinai Didžiosios Britanijos ir Airijos autoriams.

Indijoje svarstoma apriboti vietinių turistų srautą į Tadžmahalą. Kasdien lankytojų skaičius būtų ribojamas iki 40 tūkst., apsilankymo truk­mė – iki 3 val., o kaina vietiniams – 0,53 €. Užsieniečiams ribojimai nebūtų taikomi, o bilieto kaina jiems – 13,17 €. Taip ketinama bent iš dalies apsaugoti XVII a. monumentą nuo taršos ir susidėvėjimo. Indijos pajamos iš turizmo gana kuklios, o apsilankymai šalyje sudaro vos 1 % pasaulinių kelionių. Kasmet Tadžmahalą aplanko maždaug 8 mln. turistų, kai Uždraustasis miestas Pekine pritraukia apie 15 mln. lankytojų, o Disneilandas – apie 18 mln. Anot Indijos turizmo ministerijos, per trejus metus Tadžmahalo remontui išleista 1,36 mln. €, investicija per šį laikotarpį atsipirko 9,97 mln. € iš bilietų pardavimų ir turistų.

 

Draugai