Kultūra plius Nr. 3646

Sausio 20 d. vienas geriausių Čikagos angiochirurgų Ričardas Kimb­las (Harrisonas Fordas) suimamas už žmonos Helen (Sela Ward) žmogžudystę, nors tik­rasis žudikas – įsilaužėlis į Kimblų namus, su kuriuo susigrumia Ričardas („Bėglys“, rež. Andrew Davisas, 1993).

1951 m. sausio 23 d. gimė Angusas Makgaiveris (Richardas Deanas Andersonas), dirbantis „Fenikso“ organizacijoje Los Andžele problemų sprendėju. Iš tiesų jis – fiktyvaus JAV vyriausybės Išorinės tarnybos departamento agentas. Iš keblių situacijų jis geba išsisukti išradingai; su savimi nuolat nešiojasi Šveicarų armijos peilį ir lipnios juostos ritinėlį (serialas „Makgaiveris“, 1985–1992).

1979 m. sausio 24 d. gimė Dinas Vinčesteris (Jensenas Acklesas), vyresnysis Semo (Jaredas Padalecki) brolis ir antgamtinių būtybių (vampyrų, demonų, vilkolakių etc.) medžiotojas (serialas „Išrinktieji“ / „Supernatural“).

Sausio 26 d. gimė Giderojus Lokhartas, garsus narcizas burtininkas, parašęs daug knygų apie tamsias būtybes. Ant­rais Hario mokslo metais jis pasirodo kaip naujasis apsigynimo nuo juodosios magijos mokytojas (J. K. Rowling. „Haris Poteris“).

„Gallimard“ leidykla atšaukė planus išleisti kontroversišką Louis-Ferdinand’o Céline’o esė kny­gą. Praėjusią savaitę leidykla sukėlė protestų bangą ketinimu išleisti 1000 puslapių antisemitinių pamfletų rinkinį, sukurtą tarp 1937 iki 1941 metų. Autorius nepageidavo, kad pamfletai būtų pakartotinai išleisti, tačiau jo 105-erių našlė Lucette Destouches tokį sutikimą davė. Leidyklos atstovai teigia, kad pamfletai priklauso negarbingiausiam Prancūzijos antisemitizmo istorijos puslapiui, tačiau jų cenzūra neleidžia nušviesti kūrinių ideo­loginio pagrindo ir pritraukia tik nesveiką smalsumą. Prancūzijoje niekada neuždraustiems pamfletams autorinės teisės nustos galioti 2031 metais.

Sausio 9 d. išdalyti žurnalo „Polityka“ Pasai 7 sričių menininkams. Komisija nusprendė, kad 2017 m. Lenkijoje labiausiai nusipelnę kūrėjai: kino – Jagoda Szelc už filmą „Bokštas. Giedra diena“, teatro – Michałas Borczuchas už spektaklius „Viskas apie mano motiną“ ir „Ktulo šauksmas“, vizualinių menų – Normanas Leto už filmą „Photon“, literatūros – Marcinas Wicha už knygą „Daiktai, kurių neišmečiau“, rimtosios muzikos – dainininkė Joanna Freszel, populiariosios muzikos – grupė „Hańba!“ už albumą „Będą bić!“, skaitmeninės kultūros – „Blober Team“ (Mateuszas Lenartas, Andrzejus Mądrzakas, Wojciechas Piejko) už kompiuterinį žaidimą „Observer“. Pasai įteikti 25 kartą. Šį apdovanojimą anksčiau yra gavę: kino režisieriai Agnieszka Holland, Janas Jakubas Kolskis, Krzysztofas Krauze, Robertas Glińskis, teatro režisieriai Krystianas Lupa, Krystyna Meissner, Janas Klata, Grzegorzas Jarzyna, dailininkas Stasys Eidrigevičius, rašytojai Olga Tokarczuk, Stefanas Chwinas, Jerzis Pilchas, Andrzejus Sapkowskis, Dorota Masłowska, kompozitorius Krzysztofas Pendereckis, trimitininkas Tomaszas Stańko ir daugelis kitų.

2017 m. T. S. Elioto premijos laureatu tapo poetas Oceanas Vuon­gas. Eilėraščių rinkinyje „Naktinis dangus su kiauryminėmis žaizdomis“ („Night Sky With Exit Wounds“) apmąstomos tris žmonių kartas trukusio karo pasekmės. O. Vuongas gimė Saigone, metus praleido pabėgėlių stovykloje ir būdamas dvejų emigravo į JAV, čia jį augino motina, močiutė ir teta. Du poeto gyvenimo aspektai – jo seksualumas ir tėvo nebuvimas šalia – atsikartoja kūryboje, keletas eilėraščių primena graikų mitus apie tėvo ir sūnaus santykį. O. Vuongas yra antras debiutuojantis poetas, laimėję T. S. Elioto premiją; pirmoji – Sarah Howe už knygą „Nefritinė kilpa“ („Loop of Jade“) 2015 m.
2274 m. sausio 18 d. Loganas 5 (Michaelas Yorkas), Džesika 6 (Jenny Agutter) ir senis (Peteris Ustinovas) grįžta į miestą po žeme. Įrodydamas, kad žmonės gali gyventi ilgiau nei 30 metų, Loganas sukelia pagrindinio kompiuterio perkaitimą, taip sunaikindamas Prieglobsčio palaikymo sistemą, ir visi gyventojai patenka į žemės paviršių („Logano pabėgimas“, rež. Saulas Davidas, 1976).


Draugai