Kultūra plius Nr. 3647

Sausio 29 d. gimė Arturas Karis, dar žinomas kaip Akvamenas. Komiksuose Arturas teigia, kad jo tėvas – žinomas okeanologas, apsigyvenęs nuskendusiame mieste (tikėtina, Atlantidoje) ir išmokęs sūnų gyventi vandenyje (DC komiksai). Numatoma, kad filmas „Akvamenas“ kino teatruose turėtų pasirodyti gruodžio 21 d.

1960 m. sausio 30 d. gimė Lilė Evans-Poter, Hario Poterio mama ir galinga burtininkė. Per Pirmąjį burtininkų karą ją nužudė Voldemortas (J. K. Row­ling. Haris Poteris“).

Sausio 31 d. gimė raudonplaukė Mera, Atlantidos karalienė ir Akvameno žmona. Ji taip pat turi dvynę seserį Hilą (DC komisai).

Vasario 1 d. Čarlis Baketas, laimėjęs auksinį bilietą, dalyvauja ekskursijoje po Vilio Vonkos šokolado fabriką (Roaldas Dhalas. „Vilis Vonka ir šokolado fabrikas“; „Čarlis ir šokolado fabrikas“, rež. Timas Burtonas, 2005).

1993 m. vasario 2 d. Filas Konorsas (Billas Murray’us) patenka į laiko kilpą ir ta pati diena kartojasi tol, kol jis nepasikeičia pats („Švilpiko diena“, rež. Haroldas Ramisas, 1993).

LMA Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyriuje rastas dokumentas, rašytas, spėjama, Mikalojaus Husoviano ranka. Tai Vilniaus vaivados Mikalojaus Radvilos raštas, 1519 m. birželio 16 d. išduotas bajorui Janui Slavinskiui dėl pastarojo valdos Palenkės vaivadijoje, o surašytas ant pergamento ir vaivados antspaudu sutvirtintas Palenkės Goniondze. Dokumentą rado Lenkijos MA Istorijos instituto Varšuvoje darbuotojas Tomaszas Jaszczołta. Jo tyrimų sritis aprėpia viduramžių ir naujųjų laikų Bažnyčios ir Palenkės vaivadijos istorijas, istorinę geografiją, genealogiją ir heraldiką. Po šio atradimo Lietuva tapo trečia valstybe, kur saugomas M. Husoviano palikimas. Iki šiol autentiškų jo knygų ir rankraščių būta tik Lenkijoje ir Rusijoje.

Šių metų tarptautinės Londono knygų mugės, vyksiančios 2018 m. balandžio 10-12 d., šalys-viešnios – Lietuva, Lat­vija ir Estija. Todėl specialios „Market Focus“ programos renginiuose bus pristatyta 12 rašytojų iš Baltijos šalių kūryba, o autoriai galės susipažinti su britų leidėjais ir literatūros specialistais. Lietuvai mugėje atstovaus Undinė Radzevičiūtė, Kristina Sabaliauskaitė, Tomas Venclova ir Alvydas Šlepikas. Estijos atstovai – Mihkelis Muttas, Maarja Kangro, Andrei Ivanovas ir Reinas Raudas, Latvijos – Nora Ikstena, Karlis Vėrdinis, Luizė Pastuorė ir Inga Abelė.

Nacionalinis knygų kritikų ratas (JAV) paskelbė 2017 m. apdovanojimų finalistus ir 3 papildomų premijų laureatus. Išrinkta 30 finalistų knygų 6 kategorijose: grožinės ir negrožinės literatūros, poezijos, autobiografijos, biografijos, kritikos. Johno Leonardo premijos už debiutinę bet kurio žanro knygą laureate tapo amerikietė Carmen Maria Machado su trumpų apsakymų rinkiniu „Jos kūnas ir kitos dalys“ („Her Body and Other Parties“). Ivano Sanfordo apdovanojimas už gyvenimo pasiekimus skirtas amerikiečiui rašytojui, dokumentinės prozos pionieriui, Pulitzerio premijos laureatui Johnui McPhee. Nonos Balakian pagyrimo raštas ir 1000 dolerių prizas už apžvalgų meistriškumą skirtas amerikiečiui „The Chicago Tribune“ žurnalistui Charlesui Finchui. NKKR apdovanojimai pradėti teikti 1975 m. ir laikomi prestižiškiausiu Amerikos literatūros įvertinimu, be to, yra vieninteliai, kurių žiuri sudaro tik literatūros kritikai ir knygų apžvalgų redaktoriai. Apdovanojimai bus teikiami kovo 15 d.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras pradeda pirmąjį šių metų dramaturgijos festivalio „Versmė“ etapą ir skelbia dramaturgijos idėjų konkursą. Šiųmečio festivalio šūkis – „Direct Drama“. Jaunieji autoriai skatinami burtis į kūrybines grupes, kuriose dalyvautų ne tik tekstų kūrėjai, būsimi dramaturgai, bet ir režisieriai, tarpdisciplininio meno kūrėjai, antropologai, įvairaus profilio kūrėjai. Paraiškas teikti gali ir pavieniai asmenys, nebūtinai grupės, tačiau darbas su mentoriais ateinančią vasarą vyks komandiniu principu ir LNDT pasilieka teisę komandą suformuoti savo nuožiūra, jei paraiškos autorius neras kolegų pats. Dalyvauti konkurse kviečiami jauni kūrėjai (pageidautina iki 35 metų); savo dokumentinio spektaklio idėjos pristatymą iki kovo 15 dienos reikia siųsti el. paštu versme@teatras.lt. Daugiau informacijos apie konkursą ir jo sąlygas www.teatras.lt ir feisbuko paskyroje „Versmė“.

Išleista kasmetė trumposios prozos antologija „Best European Fiction 2018“. Šiemet į rinkinį pateko ir Alvydo Šlepiko apsakymas „Meškeriotojai“ (vertė Jayde’as Willas). Į antologiją, leidžiamą nuo 2010 m., atrinkta įdomiausia proza, kurios autoriai ir jau žinomi, ir debiutuojantys rašytojai iš tokių šalių kaip Airija, Islandija, Estija, Slovėnija, Serbija, Lenkija, Ispanija, Portugalija ir kitos. Antologijos redaktorius – rašytojas ir vertėjas Alexas Andriesse.

Draugai