Kultūra plius Nr. 3648

1951 m. vasario 4 d. gimė Džoa­na Beket, detektyvės Keit Beket motina (serialas „Kastlas“).

1992 m. vasario 5 d. Mistik Folse gimė Bonė Benet, ragana ir Elenos, Stefano, Deimono draugė (serialas „Vampyro dienoraščiai“).
Vasario 6 d. gimė Arturas Vizlis, grynakraujis burtininkas, Ronio tėvas ir Magijos ministerijos darbuotojas (J. K. Rowling. „Haris Poteris“).

2017 m. vasario 7 d. Britnė Spirs pagimdo 23-ią vaiką, o Maiklo Džeksono klonas jį patį paduoda į teismą („Klik! Arba gyvenimas pagreitintai“, rež. Frankas Coraci, 2006).

2017 m. vasario 7 d. įvyksta paskutinės Nacionalinės futbolo lygos atkrintamųjų varžybų finalo rungtynės („Užmirštieji“, rež. Josephas Kosinski, 2013).

1926 m. vasario 8 d. Šanchajuje gimė Vanas Li (Jonathanas Ke Quanas), Indianos Džoun­so (Harrisonas Fordas) pagalbininkas, dar vadinamas Neūžauga („Indiana Džounsas ir lemties šventyk­la“, rež. Stevenas Spielbergas, 1984).

2010 m. vasario 10 d. papūga Žydrūnas, jo žmona Pupa ir trys vaikučiai susitinka Amazonės džiunglėse su giminaičiais ir tarp jų randa Žyd­rūno prapuolėlį tėvą Eduar­do („Rio 2“, rež. Carlosas Saldanha, 2011).

2010 m. vasario 12 d. įvyksta baleto premjera. Po pirmo veiksmo Nina (Natalie Port­man) susiginčija su Lile (Mila Kunis). Nina, sužinojusi, kad ne ji atliks juodosios gulbės vaidmenį, nuduria Lilę ir sušoka juodosios gulbės šokį, bet paaiškėja, kad tai tebuvo haliucinacija („Juodoji gulbė“, rež. Darrenas Aronofsky, 2010).

2004 m. vasario 13 d. Džoelis (Jimas Carrey), sužinojęs, kad mylimoji Klementina (Kate Winslet) vienoje kompanijoje išsitrynė prisiminimus apie jį, ištrina prisiminimus apie ją („Jausmų galia“, rež. Michelis Gondry, 2004).

1978 m. vasario 14 d. į Meksikos paplūdimį išplaunama valtis su Pi ir tigru Ričardu Parkeriu; Ričardas Parkeris, išlipęs iš valties, nubėga šalin („Pi gyvenimas“, rež. Angas Lee, 2012).

2016 m. vasario 14 d. pradėjo veikti Priscila Straton (Daryl Hanna). Tai replikantė, sukurta teikti pagrindinius malonumus, bet galinti puikiai manipuliuoti žmonėmis („Bėgantis skustuvo ašmenimis“, rež. Ridley Scottas, 1982; pagal Philipo K. Dicko romaną „Ar and­roidai sapnuoja elektrines avis?“).

Vasario 16 d. gimė dvynės Fibė Bafė ir Uršulė (Lisa Kudrow) (serialas „Draugai“).

Fibi (Lisa Kudrow)  “Central Perk” kavinėje su Lietuvos olimpinės krepšinio komandos marškinėliais

Jungtinės Karalystės vėliavos fragmentas iš Trafalgaro mūšio „Sotheby’s“ aukcione parduotas už 338 487 €. Vėliava, manoma, plevėsavo ant Britanijos lordo Horatio Nelsono flagmano per Trafalgaro mūšį (1805 m. spalio 21 d.). Fragmentas priklausė H. Nelsono relikvijų kolekcijai; tarp parduotų daiktų taip pat buvo ginklų, grogo skrynia, asmeniniai laiškai. Aukcione parduotas ir H. Nelsono meilužės Emmos Hamilton portretas už 420 544 €.

Per Pirmąjį Rusijos TV kanalą parodytas dokumentinis filmas apie aktorę Ingeborgą Dapkūnaitę „Viskas, ką rašo apie mane, – netiesa“. Ingeborga, sėdėdama tamsioje scenoje, valandą negarsiai ir intymiai kalbasi su artimais rusų ir anglų kolegomis. Ne tik apie save, bet ir apie juos, apie profesiją, paskutinį jos etapą, paliatyvią slaugą, mirtį. Trumpame epiloge 55 metų aktorė pasirodo drauge su maždaug 2 metų sūnumi Aleksu. „Mane stebina, kokia esi nepriklausoma. Nors esi aktorė ir moteris,“ – sako kolega Ženia. „Vis sapnuoju, kad privalau dainuoti operoje. (...) Kad mirsiu susprogdama iš vidaus scenoje.“

Buvęs „Literaturnaja gazeta“ redaktorius, dabar aukštas rusų kultūros valdininkas Jurijus Poliakovas pastaruoju metu pagarsėjo pasisakymais įvairiomis progomis užsipuldamas J. Vachtangovo teat­ro meno vadovą Rimą Tuminą: „Jis užsiima saviraiška kitų sąskaita“; „R. Tuminas, ES pilietis, dirba Rusijos teat­re, bet mūsų šalimi nesidomi“. Teat­ro aktoriai, gindami mylimą režisierių, parašė atvirą laišką J. Poliakovui: „Teat­ro lankomumas vienas geriausių Mask­voje (...). Kiekvienas valstybės skirtas biudžetinis rublis padengiamas mūsų uždirbtais 2 rubliais (...). Šiuolaikinė rusų dramaturgija yra repertuare, bet dramaturgo J. Poliakovo pjesės mūsų nesudomino.“

Sausio 27 d. paskelbtas šių metų Vokietijos literatūrinės Peterio Huchelio premijos laureatas. Juo tapo 1961 m. Prahoje gimęs, Hamburge gyvenantis Farhadas Showghi už eilėraščių rinkinį „Wolkenflug spielt Zerreißprobe“. Apdovanojimas skiriamas už vokiečių kalba parašytą poeziją ir siekia 10 tūkst. Eur. Premija įsteigta 1983 m. poeto Peterio Huchelio (1903–1981) garbei ir yra teikiama balandžio 3 d., per jo gimtadienį. Ją yra gavę žinomi austrų ir vokiečių poetai E. Jandlis, D. Grünbeinas, Th. Klingas, F. Mayröcker, B. Köhler. Pernai laureate tapo Orsolya Kalász. Daugiau apie premiją www.peter-huchel-preis.de.

Leonardo DiCaprio tapo naujos menui skirtos mobiliosios aplikacijos „Magnus“ investuotoju ir patarėju. L. DiCaprio meno lauke jau žinomas kaip dažnas meno mugių, aukcionų lankytojas ir kolekcionierius. Neseniai jis prisidėjo prie 2016 m. M. Rescho, buvusio galeristo ir meno vadybos eksperto, sukurtos mobiliosios aplikacijos, pristatomos kaip „Shazam“ menui“. Nukreipus telefono kamerą į kūrinį, „Magnus“ padeda sužinoti bazinę informaciją apie jo autorių, pavadinimą, eksponavimo istorija, o svarbiausia – kainą. M. Rescho tikisi, kad kainų viešinimas prisidės prie meno rinkos skaidrumo ir skatins pardavimus. Dabar aplikacijos duomenų bazę sudaro per 10 mln. darbų iš 200 tūkst. institucijų: galerijų, aukcionų ir pan. Tiksliai neatskleidžiama, kokia pinigų suma prisidėjo L. DiCaprio ir kam ji bus panaudota, tačiau „Mag­nus“ įkūrėjas meno mylėtojams žada naujas funkcijas, o pats aktorius džiaugiasi aplikacijos edukacine misija.

Kolektyvas „teamLab“ šią vasarą Tokijuje žada atidaryti pirmąjį pasaulyje muziejų, skirtą skait­meniniam menui. 400 menininkų ir mokslininkų grupė siekia paversti baltą kubą praeitimi, išlaisvinti meną nuo fizinių suvaržymų ir peržengti šiuolaikinės visuomenės nustatytas ribas. Interaktyvūs skaitmeniniai darbai bus eksponuojami beveik 33 tūkst. kv. m erdvėse Odaiboje, dirbtinėje salone Tokijo įlankoje. Šis muziejus taps ant­ruoju Tokijuje, įsteigtu ir finansuojamu privačiai, pirmasis – 2017 m. spalį atidarytas 5 aukštų menininkės Yayoi Kusamos muziejus.

 

Draugai