Kultūra plius Nr. 3652

Kovo 14 d. minint estų poeto romantiko Kristiano Jaako Petersono (1801–1822) gimtadienį, t. y. Gimtosios kalbos dieną (Emakeelepäev), Estijos rašytojų sąjungoje įteiktos metų literatūros premijos. Apdovanota 10 estų rašytojų ir Danutė Sirijos Giraitė už vertimus į lietuvių kalbą – A. H. Tammsaare’s „Tiesa ir teisingumas“ II ir III dalys („Krantų“ redakcija), R. Raudo „Rekonst­rukcija“ („Apostrofa“), I. Taskos „Pabeda 1946“ („Homo liber“) – pelnė. Apdovanojimą – auksinį kiaušinį, arba „Užsispyrėlį“ („Jonnakas“, autoriai – juvelyrai Risto Tali ir Raitas Siska) – įkūrė kultūros fondas „Kultuurkapital“.

Kovo 15–18 d. vykusioje Leipcigo knygų mugėje įteiktos 2018-ųjų Leipcigo literatūrinės premijos (Leipziger Buchpreis). Tai viena prestižiškiausių Vokietijoje literatūrinių premijų. Grožinės literatūros kategorijoje premija įteikta Estherai Kinsky už romaną „Haina. Vietovės romanas“ („Hain. Geländeroman“). Negrožinės literatūros kategorijoje įvertintas Rytų Europos istorikas Karlas Schlögelis už knygą „Sovietijos šimtmetis. Prarasto pasaulio archeologija“ („Das sowjetische Jahrhundert. Archäologie einer untergegangenen Welt“). Vertimų kategorijoje laureatais paskelbti Sabine Stöhr ir Jurijus Durkotas už Serhijaus Žadano knygos „Internatas“ („Internat“) vertimą iš ukrainiečių kalbos. Leipcigo knygų mugė – antra pagal dydį knygų mugė Vokietijoje po Frankfurto knygų mugės ir viena seniausių pasaulyje – skaičiuojanti jau 850 metus. Šiųmetės mugės viešnia – Rumunija.

Balandžio 18–24 d. Visbadene įvyks 18-asis Vidurio ir Rytų Europos šalių kino festivalis „goEast“. Festivalyje visada rengiami simpoziumai, o šiųmetis skiriamas Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybės šimtmečiams. Jo tema „Baltijos kinas – hibridinis identitetas“. Pranešimą „Ilgas 9-asis dešimtmetis. Lietuvių kino produkcijos pasikeitimai“ skaitys Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Paskelbta Didžiosios Britanijos metų knygos, kurios autorius yra ne baltaodis, laureatė. „Jhalak“ (hindi k. – „žvilgsnis“) premija skirta 28-erių Reni Eddo-Lodge už esė rinkinį „Kodėl aš nebekalbu su baltaodžiais apie rasę“ („Why I’m No Longer Talking to White People About Race“). Premija įsteigta 2016 m. ir teikiama britams arba Didžiojoje Britanijoje gyvenantiems juodaodžiams, azijiečiams ir etninių mažumų autoriams. 2017 m. pirmąją „Jhakal“ premiją gavo Jacobas Rossas už detektyvinį romaną „Kaulų skaitytojas“ („The Bone Reader“).

Birželio 28 d. ketinama išleisti 100 mėgstamiausių Seamuso Heaney’o eilėraščių. Knygos pasirodymas sutaps su parodos „Seamusas Heaney: dabar vėl klausykis“ („Seamus Heaney: Listen Now Again“) atidarymu Airijos banko Kultūros ir paveldo centre. S. Heaney svajojo pats sudaryti eilėraščių rinkinį, kuris apimtų visą jo kūrybinį laikotarpį, būtų nedidelis, bet gana išsamus, ir tarnautų kaip įvadas į jo kūrybą. Vis dėlto idėjos nespėta įgyvendinti – rinkinio eilėraščius atrinko ir pristatė S. Heaney’o šeima. Poetui skirtoje pa­rodoje, kurią rengia Nacionalinė Airijos biblioteka, bus eksponuojami rankraščiai, laiškai, neskelbti darbai, dienoraščio ištraukos, nuotraukos, užrašų knygelės ir vaizdo bei garso įrašai. Daugiau apie parodą www.nli.ie/seamusheaney

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=SMGqqdJVz8o&t=1537s{/youtube}

„Bonhams“ aukcione parduodama viena iš Sylvios Plath rašomųjų mašinėlių. Tai salotinės spalvos 1959 m. (tais metais ir įsigyta) Šveicarijoje pagaminta „Hermes 3000“, kuria atspausdintas romanas „Stiklo gaubtas“. S. Plath turėjo 4 rašomąsias mašinėles. Pirmoji – „Royal“ – naudota studijuojant Smith koledže 1950–1955 m. ir dabar priklausanti koledžui. Panašiu laiku turėta ir „Smith-Corona“ mašinėlė, kuri 1957 m. parduota. Trečią mašinėlę – „Olivetti Lettera 22“ – 1956-ųjų vasarą Sylviai nupirko motina Aurelia. Aukcione parduodama mašinėle Sylvia naudojosi paskutine: ji adresų knygoje, naudotoje, kol gyveno JAV 1956–1963 m., įrašė šios mašinėlės serijos numerį. Rašomoji mašinėlė parduodama originaliame lagaminėlyje su rankena; spėjama kaina – 46–68 tūkst. €.

S. Plath mašinėlė. „Bonhams“ nuotrauka

Madride gatvė pavadinta mechaninės e. knygos išradėjos vardu. 1949 m. inovatyvi mokytoja iš Galicijos Ángela Ruiz Robles sukūrė ir užpatentavo mechaninę enciklopediją. Tai žalsvos spalvos metalinė dėžė, apibūdinama kaip mechaninis, elektrinis ir oro slėgiu varomas metodas knygoms skaityti. Dėžėje buvo garso įrašų, keičiamų ričių skirtingiems mokomiesiems dalykams, didinamasis stiklas ir lemputė skaityti tamsoje. Miesto tarybos sprendimas suteikti gatvei išradėjos vardą – plataus projekto, skirto pripažinti pamirštus, nustumtus į paribius Ispanijos moterų pionierių darbus. 2017 m. gatvėms suteikti rašytojos bei diplomatės Isabel Oyarzábal ir Elenos Cornaro, filosofės, pirmosios moters, gavusios daktaro laipsnį, vardai. Taip pat mieste atidengtos 9 atminimo lentos, skirtos pagerbti moteris, tarp jų rašytoją Eleną Fortún, poetę Ernestiną de Champourcín ir dainininkę Dolores Vargas.

 Ángelos Ruiz Robles mechaninė enciklopedija

Philipas Glassas. „Low“:

{youtube}www.youtube.com/watch?v=GC8OvRMgBDI{/youtube}

Po 22 metų pertraukos Philipas Glassas užbaigė Davido Bowie simfonijų trilogiją. Paskutinė dalis „Lodger“, paremta D. Bowie 1979 m. to paties pavadinimo albumu, užbaigia „Berlyno trilogijos“ interpretaciją. Pirmoji dalis „Low“ (Simfonija Nr. 1) pasirodė 1992 m., antra dalis „Heroes“ (Simfonija Nr. 4) – 1996 m. Europinė premjera numatyta 2019 m. gegužę Southbank centre, o kūrinį atliks Londono šiuolaikinis orkestras ir vargonininkas Jamesas McViennie.

Philipas Glassas. „Heroes“:

 {youtube}www.youtube.com/watch?v=Hepf31JoBNo {/youtube}

3019 m. kovo 25 d. miršta Golumas, sunaikinamas žiedas, Saurono žlugimas (J. R. R. Tolkienas. „Žiedų vadovo“ saga).

Balandžio 1 d. psichiatrė Harlin Kvinsel padeda iš kalėjimo pabėgti Džokeriui ir persiimą Harlės Kvin tapatybę (DC komiksai).

Balandžio 1 d. šiek tiek po vidurnakčio, siaučiant aud­rai gimė Ričardas Kastlas (serialas „Kastlas“).

1978 m. balandžio 1 d. gimė dvyniai Fredas ir Džordžas Vizliai (J. J. Rowling. „Haris Poteris“).

2005 m. balandžio 3 d. pirmą kartą aktyvuotas Endriu Martinas (Robinas Williamsas), namų ūkiu besirūpinantis robotas. Ilgainiui Endriu pradeda atskirti ir reikšti emocijas, pasireiškia jo kūrybingumas („Tūkstantmečio žmogus“, rež. Chrisas Clumbusas, 1999). Filmas paremtas 1992 m. Isaaco Asimovo ir Roberto Silverbergo romanu „Pozitroninis žmogus“ („The Positronic Man“) ir I. Asimovo 1976 m. novelete „Tūkstantmečio žmogus“.

1984 m. balandžio 4 d. pagrindinis veikėjas Vinstonas Smitas pradeda rašyti nelegalų dienoraštį (G. Orwellas. „1984“).

Filmo „1984“ (rež. Michaelas Radfordas) kadras

 2980 m. balandžio 6 d. gimė Semas Gemžis, Frodo bičiulis ir pagalbininkas (J. R. R. Tolkienas. „Žiedo brolija“).

Draugai