Nustojo eiti Lenkijos literatūrinis žurnalas „Zeszyty Literackie“

Nustojo gyvuoti neabejotinai vienas vertingiausių ne tik Lenkijos, bet, ko gero, ir Europos periodinių literatūrinių leidinių – ketvirtinis žurnalas „Zeszyty Literackie“ („Literatūriniai sąsiuviniai“, http://www.zeszytyliterackie.pl/). „Gruodžio mėnesį išėjo naujas 144-asis numeris ir, deja, leidinys nustoja egzistavęs“, – pranešė žurnalo steigėja ir vyriausioji redaktorė Barbara Toruńczyk.

Žurnalą B. Toruńczyk įsteigė 1982 m. Paryžiuje, netrukus jis tapo vienu įtakingiausių šios srities leidinių ir sėkmingai konkuravo su Jerzio Giedroyco taip pat Paryžiuje leistu lenkų kultūros ir politikos mėnraščiu „Kultura“. Anot Timothy Gartono Asho, „Zeszyty Literackie“ yra vienas geriausių šiuolaikinės Europos literatūrinių ketvirtinių žurnalų“. Nuo 1990 m. „Zeszyty Literackie“ leistas Lenkijoje. Žurnalas taip pat išleido ir šimtus vertingų knygų.

Apie leidinio svorį liudija ir faktas, kad nuolatiniais žurnalo bendradarbiais buvo Czesławas Miłoszas, Zbigniewas Herbertas, Leszekas Kołakowskis, Adamas Zagajewskis, Adamas Michnikas, Claudio Magris, Timothy Gartonas Ashas, Timothy Snyderis, Josifas Brodskis, Tomas Venclova, daug kitų žinomų literatų, Europos ir pasaulio kultūros šviesulių.

Anot B. Toruńczyk, žurnalo „mirties“ priežastimi tapo lėšų stygius – 12 metų žurnalo leidimą rėmęs fondas „Agora“ 2017 m. gruodį pranešė, kad šiemet (rėmė iki rugsėjo) priverstas radikaliai mažinti išlaidas, todėl nutraukia ketvirtinio žurnalo rėmimą. Pastangos rasti naujų rėmėjų nebuvo sėkmingos, Lenkijos kultūros ir tautinio paveldo ministerijos suteikta nedidelė dotacija leidinio neišgelbėjo.

Tai, kad nebėra „Zeszyty Literackie“, tam tikra prasme nuostolis ir Lietuvos skaitytojui – su redakcija ir pačia B. Toruńczyk bendradarbiavo nemažai Lietuvos vertėjų, padėjusių megzti kūrybinius santykius su rašytojais, kitais autoriais, kurių išversti kūriniai ilgus metus spausdinti Lietuvos kultūriniuose periodiniuose leidiniuose.

Paskutinysis „Zeszyty Literackie“ numeris (Nr. 144) 

Paskutinysis „Zeszyty Literackie“ numeris (Nr. 144)
Paskutinysis „Zeszyty Literackie“ numeris (Nr. 144)

Draugai