Kultūra plius Nr. 3607

Cesar_vallejo_1929.jpg

Kovo 16 d. minimos 125-osios vieno ryškiausių XX a. poetų Césario Vallejo gimimo metinės. Prancūzų žurnalistas (rašė apie estetiką, politiką, dailę, techniką, teatrą), Ispanijos komunistų partijos narys (ištremtas iš Prancūzijos už komunistinę veiklą), Ispanijos pilietinio karo savanoris, fronto korespondentas. Išleidęs pirmąsias dvi poezijos knygas, dar ankstyvos jaunystės kūrinius („Juodieji heroldai“, „Trilsė“ – pastaroji parašyta kalėjime), atsisveikino su poezija: „Nespausdinti nieko, nė vieno žodžio, iki jis neišplauks iš mano vidinės būtinybės, mano organinio, mano kraujo poreikio, kuris yra tarsi už literatūros ribų.“ 15 metų – nė vieno eilėraščio, kol Ispanijos tragedija tapo vidine būtinybe kurti. Neturėjo savo namų, rašė viešbučių numeriuose, o didžiąsias knygas-poemas – „Ispanija, atitolink nuo manęs šią taurę...“ ir „Žmogiškoji poezija“ – jau ligoninės palatoje. Pirmoji išėjo dar prieš mirtį, antroji – po mirties.

Tarp kančios ir džiaugsmo įsiterpę trys
kūdikiai:
vienas žiūri į sieną,
antras apdovanotas liūdna siela,
trečiasis artėja pirštų galais.
Tačiau tarp tavęs ir manęs
įsiterpę antrieji.
Remdamasi mano kakton, diena
sutinka, kad taip, tikrai,
šitiek tikslumo erdvėj;
tačiau jei laimė vis dėlto turi pavidalą,
jei prasideda – ai! – mano lūpomis, –
kas tada klaus mane apie mano žodį?
Monumentalaus amžinybės jausmo
atitikmuo –
susidūrimas, parengtas juodų rūbų,
kadangi nuolatinis atsisveikinimas tavo –
irgi tik analogija to, kas nekintama, –
tavo kūdikis, siela, žodis.

 

Vertė Vytautas P. Bložė

Sesaris Valjechas. „Atitolink nuo manęs šią taurę“. – V.: „Vaga“, 1980.

 

Indijoje uždraustas apdovanojimų pelnęs feministinis filmas „Lūpdažis po mano burka“. Cent­rinė filmų sertifikavimo valdyba nesuteikia sertifikavimo, nes istorija orientuota į moteris, rodomos seksualios scenos, vartojama įžeidi leksika, garsinė pornografija ir per jautriai paliečiama viena konkreti bendruomenės dalis. Filmas, pasakojantis apie 4 moterų iš mažo Indijos miestelio pastangas siekti svajonių slapta maištaujant, laimėjo apdovanojimų Tokijo ir Mumbajaus kino festivaliuose.

„Lūpdažis po mano burka“
„Lūpdažis po mano burka“

Kovo 1 d. mirė autodestrukdyvaus meno pradininkas Gustavas Metzgeris. Menininkas gimė 1926 m. Lenkijos žydų šeimoje Niur­berge. 1959 m. parašė manifestą, kurį apibūdino kaip „desperatišką paskutinės minutės griaunamąjį politinį gink­lą, kapitalistinės sistemos ir meno vadybininkų bei kolekcininkų, manipuliuojančių moderniu menu dėl pelno, ataką“. Metzgeris įkvėpė daug savo studentų – būtent todėl grupės „The Who“ gitaristas Pete’as Townshendas per koncertus daužydavo gitaras.

en.wikipedia.org/wiki/Gustav_Metzger
en.wikipedia.org/wiki/Gustav_Metzger

Autentiška kalkinė Schind­lerio sąrašo kopija parduodama už 2,3 mln. dolerių. 14-os lapų dokumentas yra paskutinis iš keturių, apie kurių egzistavimą žinoma: vienas priklauso Holokausto muziejui Vašingtone, du – Izraelio holokausto atminimo centrui Jeruzalėje. Juose surašytos 801 okupuotos Čekoslovakijos žydo, dirbusio Schindlerio gamykloje, pavardės. Schindleris visą savo turtą išleido kyšiams, mėgindamas apsaugoti darbuotojus nuo trėmimų ir mirties. 2013 m. būtent šią sąrašo kopiją nesėkmingai mėginta parduoti internetinių aukcionų ir elektroninės prekybos svetainėje „eBay“ už 3 mln. dolerių.

Oskaras Šindleris
Oskaras Šindleris

Amerikietė Jenny Holzer ta­po pirmąja moterimi menininke, surengsiančia parodą Blenheimo rūmuose Didžiojoje Britanijoje. Ji – ketvirta menininkė, gavusi progą šiuolaikiniu menu užpildyti istorinius XVIII a. rūmus, įtrauktus į pasaulio paveldo sąrašą. Prieš tai juose eksponuoti A. Weiwei, L. Weinerio ir M. Pistoletto darbai. Holzer teigimu, pirmasis vizitas sukėlė per daug skirtingų idėjų, tačiau ji mėgins atrasti ryšį su kariniais ir politiniais rūmų istorijos aspektais, kvestionuoti galią ir konfliktą.

http://projects.jennyholzer.com/projections
http://projects.jennyholzer.com/projections

Amerikietis Jeffas Koonsas ne pirmą kartą pralaimi bylą dėl plagijavimo „Banalybių“ serijoje. Šįkart jį ir Pompidou centrą į teismą padavė fotografo J. F. Bauret šeima. Koonsas 1988 m. skulptūrėlei „Nuogi“, vaizduojančiai berniuką ir mergaitę, panaudojo 1970 m. Bauret fotografiją „Vaikai“, t. y. visiškai nukopijavo vaikų išvaizdą ir pozą, bet pridėjo savų elementų – gėlių. Pompidou cent­ras būtent šį darbą naudojo Koonso retrospektyvos reklamai 2014-aisiais. Teismas įpareigojo atsakovus Bauret palikuonims sumokėti 40 tūkst. Eur (pusė sumos padengs teismo išlaidas) ir papildomus 4 tūkst. Eur už tolesnį skulptūros atvaizdo naudojimą tink­lalapyje. Prieš tai Koonsas yra pralaimėjęs dėl prancūziškos reklamos ir A. Rogerso fotografijos plagiatų, tačiau laimėjo bylą prieš fotografę A. Blanch.

Jeano-François Bauret „Vaikai“ ir Jeffo Koonso „Nuogi“
Jeano-François Bauret „Vaikai“ ir Jeffo Koonso „Nuogi“

Kaire atrasta 3000 m. senumo, beveik 8 m aukščio statula. Vokietijos ir Egipto archeologų komandos tyrinėja darbininkų klasės rajonu tapusią vietovę, kur anksčiau buvo Heliopolio miestas, skirtas garbinti saulės dievui Ra. Kvarcitinė statula atskilusia galva rasta dykvietėje tarp yrančių daugiabučių. Manoma, kad ji vaizduoja farao­ną Ramzį II (dar žinomą kaip Ramzis Didysis), priklausiusį 19-tai valdovų dinastijai (1314–1200 m. pr. Kr). Greta rasta antra žmogaus dydžio statula, vaizduojanti Setą II, Ramzio anūką. Tikriausiai jos buvo sukurtos vienai didžiausių to meto saulės šventyklų, sugriautų graikų ir romėnų eroje. Teigiama, jog tai – viena svarbiausių visų laikų iškasenų Egipte.

Berlyne policija konfiskavo kokosų patranką, sukurtą pirmajai Antarktidos bienalei. J. Verne’o romano „Aukštyn kojom“ įkvėpta ir per du mėnesius sukurta 1 t sverianti patranka ankstyvą kovo 2 d. rytą kranu iškelta iš kūrinio autoriaus J. Charrière’o studijos. Patranka turėjo šaudyti kokosais, menininko surinktais Bikinio atole, kur XX a. viduryje JAV vykdė branduolinius bandymus. Kol autorius buvo Niujorke, jo asistentas kūrinį surinko ir ketino išmėginti, o tai sukėlė įtarimų praeiviui. Patranka buvo konfiskuota kaip „nelegalus gink­las“. Dėl šios priežasties Charrière’as Antarktidos bienalėje (kovo 17–28 d.) eksponuos konfiskavimo dokumentaciją.

Konfiskuojama patranka.  Nuotrauka iš J. Charrière’o asmeninio archyvo
Konfiskuojama patranka. Nuotrauka iš J. Charrière’o asmeninio archyvo

Kultūra plius Nr. 3606

Vilniaus žydų viešojoje bib­liotekoje pristatytas T. Venclovos eilėraščių vertimų į rusų kalbą rinkinys „Metelinga“. Žodis „metelinga“ yra iškreiptas iš lotynų kalbos „nota linguae“ (įspėjimas dėl kalbos). XIX a. mokytojai kabindavo tokias lenteles ant kaklo nedrausmingiems mokiniams, kurie kalbėdavo lietuviškai, o ne privaloma lenkų kalba. Dvikalbį leidinį sudarė vertėja A. Gerasimova-Umka.

16681817_1074974115980054_8423432023774802088_n.jpg

Viktorijos laikų „Sunday Dispatch“ laikraščio archyve rasta poeto W. Whitmano antiteisinė keršto fantazija „Džeko Englio gyvenimas ir nuotykiai“. Nors kūrinys išspausdintas anonimiškai, bet atitinka detalią apžvalgą laikytuose dingusiais poeto užrašuose. Atradimas Kongreso bibliotekoje saugomuose Whitmano dokumentuose pakeis viską, kas anksčiau žinota apie jo ankstyvąją kūrybą. Smagiame, pašėlusiame, vingiuotame kūrinyje pasakojama klasikinė našlaičio Džeko sėkmės istorija apie korumpuotą advokatą Kovertą, mėginantį iš globotinės našlaitės Martos išvilioti palikimą. Nors Džekas dirba Kovertui, bet imasi gelbėti Martą. Dikensišku stiliumi Whitmanas knygoje atsiteisia: jo tėvą taip pat apgavo Niujorko advokatas. Knygą nemokamai galima rasti čia: ir.uiowa.edu/wwqr/vol34/iss3/.

„Džeko Englio gyvenimo ir nuotykių“ juodraštis. Kongreso bibliotekos nuosavybė
„Džeko Englio gyvenimo ir nuotykių“ juodraštis. Kongreso bibliotekos nuosavybė

Lietuvos nacionaliniame kultūros centre tradiciškai vyko „Rūtų darželio šokiai“. Šokėjai rinkosi šeštadienį, pasibaigus Vilniaus knygų mugei, ir šoko maždaug iki 2.30 val. Renginyje apsilankė maždaug 60 žmonių. Kai kurie svečiai šoko su išskirtine apranga ir paspirtuku. Už vakaro muziką atsakinga DJ Uršulė linksmino šokėjus Džordanos Butkutės, „Sel“, „Prodigy“, „Depeche Mode“, „Ramstein“ ir kt. kūriniais. Po šokių įsismaginę šokėjai išsitraukė gitarą ir toliau tęsė siautulingą naktį.

Braunšveigo (Vokietija) muziejaus darbuotojai atrado nežinomą Rembrandto paveikslą. Kreida piešto šuns atvaizdas atrastas skaitmenizuojant paveikslus. Rastąjį darbą ekspertai palygino su kitais dailininko kūriniais, esančiais Paryžiuje, Vienoje ir Amsterdame, atliko skaitmeninę analizę. Nuo 1770 m. kolekcijoje turimas piešinys buvo priskiriamas vokiečių dailininkui J. M. Roosui. Pažymima, kad gyvūnų Rembrandtas nupiešė vos keletą studijuodamas juos kaip antrinius paveikslų motyvus. Darbą bus galima apžiūrėti nuo balandžio 6 d.

Rembrandt.jpg

Pernai Holivudo filmuose vai­dino daugiausia protagonisčių, tačiau diduma kino studijų diskriminavo režisieres. Iš pelningiausių filmų šimtuko 29 % pagrindinių veikėjų – moterys, t. y. 7 % daugiau nei 2015 m. Lygių įdarbinimo galimybių komisija nustatė, kad kino studijos dažniau linkę samdyti pagrindinę aktorę negu filmo režisierę. Be to, labiau tikėtina, kad filme bus protagonistė, režisuojant moteriai (57 %) negu režisuojant vyrui (18 %). Kino studijos pirmenybę teikia baltaodėms protagonistėms, azijiečių samdyta 6 %, juodaodžių 14 % daugiau, tačiau ispanių skaičius filmuose smuko iki 3 %.

en.wikipedia.org/wiki/Hollywood_Sign
en.wikipedia.org/wiki/Hollywood_Sign

 

Kultūra plius Nr. 3605

Paskelbti pretendentai Leipcigo knygų mugės premijai gauti. Į trumpąjį sąrašą grožinės literatūros nominacijoje pateko 4 romanai (L. Bär­fussas „Hagard“, B. Kronauer „Der Scheik von Aachen“, A. Weber „Kirio“, N. Wodin „Sie kam aus Mariupol“) ir eilėraščių rinkinys (S. Poppas „118 Gedichte“). Kandidatus siūlė 106 leidyklos; trumpasis sąrašas išrinktas iš 365 autorių. Premijos skiriamos ir vertimų bei eseistinės/dalykinės literatūros kategorijose. Visas Leipcigo knygų mugės premijos prizinis fondas siekia 60 tūkst. Eur. Laureatas bus paskelbtas kovo 23 d. prasidedant mugei; Lietuva šiemet joje dalyvauja svečio teisėmis.

leipziger_buchmesse.png

Johanno Strausso valsui „Žydrasis Dunojus“ sukako 150 metų. Pirmą kartą kūrinys atliktas 1867 m. vasario 15 d. Vienoje. Ši kompozicija pirmiausia buvo skirta nudžiuginti austrams po pralaimėto kruvino mūšio prieš Prūsiją. 1945 m., kai Austrija išsivadavo iš nacistinės Vokietijos, „Žyd­rasis Dunojas“ buvo atliekamas vietoje šalies himno. Populiarus ir visiems gerai žinomas klasikos kūrinys dažnai atliekamas koncertų salėse ir naudojamas kaip garso takelis filmuose ir reklamose. Valso melodija keleiviams taip pat pasigirsta „Austrian Airlines“ lėktuvams kylant ir leidžiantis.

Paryžiuje viena skaitytoja, palikusi gatvėje knygą kitam, menamam skaitytojui, gavo 68 Eur baudą už „literatūrinį šiukšlinimą“. Nubausta skaitytoja teisinosi tikėjusi, kad palikta knyga greitai suras savo skaitytoją. Nusikaltėlė prisipažino dažnai „pamirštanti“ knygas gat­vėje. Tą kartą palikusi knygą, ji buvo apsupta policijos brigados, o po savaitės gavo baudą už šiukšlinimą viešoje vietoje. Istorijai pasiekus žiniasklaidą, Paryžiaus savivaldybė atsiprašė nubaustos skaitytojos ir baudą panaikino, oficialiai pareiškusi, kad miestas yra svetingas pamestoms knygoms, laukiančioms savo skaitytojų.

manipuliacija.lt nuotrauka iš knygyno „Juodas šuo“ atidarymo
manipuliacija.lt nuotrauka iš knygyno „Juodas šuo“ atidarymo

Rasti vieninteliai iki šiol žinomi nufilmuoti kadrai su rašytoju M. Proustu. Dokumentinius kadrus, užfiksuotus Pary­žiuje 1904 m. (praėjus vos 9 metams po kinematografo išradimo), atrado Lavalio universiteto Kvebeke profesorius J.-P. Sirois-Trahanas, peržiūrinėdamas nufilmuotas vestuves iš Greffulhe šeimos archyvo. Proustas buvo pažįstamas su grafais Greffulhe’iais, o šie yra rašytojo epopėjos „Prarasto laiko beieškant“ personažų – kunigaikščių de Germantų – prototipai. Sorbonos universiteto Prousto specialistas J.-Y. Tadié neslepia jaudulio: „Tai vieninteliai kad­rai, kuriuose Proustą galima pamatyti judantį.“ Plačiau: www.france24.com/fr/20170215-marcel-proust-film-decouverte-mariage-document-inedit.

Maroke rastas 6 mln. Eur vertės Guercino paveikslas. Baroko meistro Guercino darbas, kuriame vaizduojama Mergelė Marija su šv. Jonu ir šv. Grigaliumi 2014 m. buvo pavogtas iš Modenos (Italija) bažnyčios. Paveikslas atrastas turtingo Maroko verslininko dėka, kuris pardavėjams iš Kasablankos pasiūlė už kūrinį 1 mln. dolerių. Atpažinęs Guercino darbą verslininkas iškart kreipėsi į policiją. Telšių Žemaičių muziejuje „Alka“ taip pat yra šio dailininko paveikslas „Šv. Agnietė“.

Guercino_Madonna_santi-e1487589633630-873x1024.jpg

RepeckaSaulius.jpg

Vasario 21 d. Lietuvių PEN centras ir Kultūros ministerija Metų vertėjo krėslą šiemet įteikė Sauliui Repečkai. Vertėjas apdovanotas už Viljamo Šekspyro pjesių „Klaidų komedija“ ir „Troilas ir Kresida“ originalo raidę ir dvasią atitinkantį profesionalų, stilingą ir išraiškingą vertimą.

Kultūra plius Nr. 3604

Waterstones.jpg

Didžiosios Britanijos knygynų tinklas „Waterstones“ paskelbė vaikų literatūros premijos trumpąjį sąrašą. Šiemet tarp iliustruotų ir jaunesnio bei vyresnio amžiaus vaikams skirtų knygų populiaresni optimistiški, skatinantys pasitikėjimą savimi kūriniai. Tinklo knygynų išrinktas kiekvienos kategorijos laimėtojas bus paskelbtas kovo 30 d. ir gaus po 2 tūkst. £, Metų vaikų knygos autorius gaus 3 tūkst. £. Trumpasis sąrašas: www.waterstones.com/category/cultural-highlights/book-awards/the-waterstones-childrens-book-prize.

thestellaprize.png

Australijoje išrinktas ilgasis Stellos premijos sąrašas. 50 tūkst. dolerių premija teikiama už geriausią 2016 m. moters rašytojos sukurtą literatūros (grožinės ar negrožinės) kūrinį. Šiemet į 12-uką pateko G. Blain, J. Baird, M. B. Clarke, M. Gleeson, J. Leigh, E. Maguire, F. McFar­lane, E. Muir, H. Rose, C. de Saint Phalle, C. Taylor, S. Voumard. Trumpasis sąrašas bus skelbiamas kovo 8 d., laimėtoja – balandžio 18 d. Premija įteigta 2013 m. Ilgasis sąrašas: the­stellaprize.com.au/prize/2017/.


 Korea.net / Korean Culture and Information Service
Korea.net / Korean Culture and Information Service

Šimtai menininkų padavė į teismą Pietų Korėjos prezidentę dėl sudaryto „juodojo sąrašo“. Prezidentė P. Geun-hye, buvę personalo vadovas K. Ki-choonas ir kultūros ministras Yoon-sunas sukėlė skandalą atrinkę beveik 10 tūkst. menininkų, kurie turėtų būti stebimi ir negauti valstybinių dotacijų dėl kairuoliškų pažiūrų bei valdžios kritikos. Daugiau nei 450 kūrėjų pateikė 1 mln. vonų (apie 829 Eur) žalos atlyginimo ieškinius dėl teisės į privatumą ir laisvą saviraišką pažeidimų. Deja, P. Korėjos teisinė sistema tokio nuostolių atlyginimo nenumato, taigi menininkų pergalė būtų labiau ideologinė nei finansinė.


Japonų archeologai Egipte atrado 3200 m. senumo kapą. Hieroglifai ten palaidotą žmogų apibūdina kaip garbingą (matyt, faraono Amenchotepo III rūmų) raštininką vardu Khonsu. Joks kitas atrastas kapas tyrinėjamame Tėbų nekropolyje, vakarinėje Nilo pakrantėje, neprilygsta šiam savo dydžiu ir puošyba. Khonsu vaizduojamas su savo žmona arba šlovinantis Ozirį ir Izidę. Archeologai nenuleidžia rankų ir ateityje tikisi ten atrasti daugiau įstabios puošybos kapaviečių.

Šiemet BAFTA’os stipendija paskirta aktoriui, režisieriui Melui Brook­sui už viso gyvenimo nuopelnus. Anksčiau apdovanoti S. Poitier, M. Leigh ir H. Miren. Stipendija, taip pat skiriama už TV bei kompiuterinius žaidimus, įsteigta 1971 m. Pirmasis stipendininkas – A. Hitchcockas.

Kultūra plius Nr. 3603

b_200_298_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2017_Luther_Blissett_Q.png

Išrinktos gražiausios 2016 metų knygos. Kultūros ministerija su Lietuvos dailininkų sąjunga ir Vilniaus dailės akademija kasmet renka geriausiai apipavidalintas Lietuvos leidyklų knygas. Konkursui 63 leidyklos pateikė 142 knygas. Pagrindinė Metų premija skirta dailininkei Agnei Dautartaitei-Krutulei už L. Blissett knygos „Q“ apipavidalinimą (leidykla „Aukso žuvys“, „BALTO print“ spaustuvė). Dailininkams ir iliustratoriams skirtos 6 premijos ir 12 diplomų pagal temines grupes. Dip­lomai dailininkams, iliustratoriams, leidykloms ir spaustuvėms bus įteikti vasario 23 d. 12 val. Vilniaus knygų mugėje.


Vilniaus_aukcionas.png

Vasario 25 d. 13 val. galerijoje „Kunstkamera“ (Ligoninės g. 4, Vilnius) vyks pirmoji XLVI Vilniaus aukciono dalis, skirta knygoms, leidiniams, kartografijai, istorinei grafikai ir kūriniams ant popieriaus. Aukcione bus pristatyta per 500 knygų ir leidinių, suskirstytų į daugiau nei 30 grupių. Atskirose rubrikose – lietuviškos spaudos draudimo laikotarpio, tarpukario, lietuvių išeivijos knygos, užsienio literatūra, Vilniana, Militarija, meniniai albumai, senieji leidiniai iki 1800 m., pvz., Ch. Hartknocho „Alt und neues Preussen“ (1684), kurios vertė – 12 tūkst. Eur. Antroje XLVI Vilniaus aukciono dalyje, vyksiančioje kovo 3 d. galerijoje „Kunstkamera“, bus pristatyti galerijos turimi paveikslai.


Šiemet „Genesis“ premija įteik­­­ta skulptoriui Anishui Kapoorui. Kasmečiu apdovanojimu pagerbiami asmenys reikšmingai prisidėję prie žydų politikos ir kultūros. Kapooras gautą premiją ketina skirti Sirijos pabėgėliams. Garsiausi menininko darbai: pupos formos „Debesų vartai“ Čikagos Tūkstantmečio parke, Holokausto memorialas Londono liberaliųjų judėjų sinagogoje, „Purvinas kampas“, pramintas „karalienės vagina“, Versalio rūmų sode. „Genesis“ premiją sudaro 1 mln. dolerių.

en.wikipedia.org/wiki/Anish_Kapoor
en.wikipedia.org/wiki/Anish_Kapoor

Vasario 7 d. Londone pristatytas režisierės Neringos Medutytės dokumentinis filmas „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ apie Lietuvos pasiruošimą gynybai ir pirmuosius šauktinius savanorius. Jame fiksuotas 9 mėn. trukęs pirmųjų šauktinių savanorių paruošimas Dragūnų batalio­ne, Klaipėdoje. Filmą kūrė patyrusi tarptautinė komanda iš Jungtinės Karalystės, JAV bei Lietuvos; parengtos TV ir kino versijos. Vasario 15 d. režisierės darbas bus rodomas per „Al Jazeera English“ kanalą.

Madride atidarytas pirmasis pasaulyje 3D spausdintuvu sukurtas pėsčiųjų tiltas. 12,19 m tiltas nutiestas Kastilijos-La Mančos parke, Alkobendaso rajone. Tiltas yra 8 dalių, sudarytų iš sulydyto mikrogelžbetonio miltelių ir termoplastinio polipropileno. Statinys sukurtas Katalonijos pažangiųjų technologijų institute.

Vasario 5 d. sulaukęs 70 metų mirė amerikiečių poetas Thomas Luxas. Dažnai naudodamas ironišką ar pašaipų kalbėtoją, stulbinamai vykusius vaizdus, tikslius rimus, iš istorijos semdavęsis įkvėpimo, Luxas kūrė sykiu paprastą ir painią, itin lakios vaizduotės, bet itin aktualią poeziją.

 

Dantukas

Jūsų vaikeliui išdygsta dantis, du,
keturi ir penki, tada ji užsinori mėsos
tiesiai nuo kaulo. Viskas

baigta: ji išmoks keletą žodžių, įsimylės
mulkius, bukapročius, saldžia-
liežuvį, kurio vieta už grotų. O tu

su žmona sensi, krioši ir nesigailėsi
dėl nieko. Tu gyvenai, mylėjai, tau skauda
kojas. Temsta. Dukra užaugo.

 

Iš anglų kalbos vertė Marius Burokas

Kultūra plius Nr. 3602

 2016 m. Menininkų menininku už šiuolaikinio šokio puoselėjimą, aktyvią kūrybinę ir pedagoginę veiklą išrinktas Marius Pinigis. Tęsdami ilgametę tradiciją Kauno menininkų namai kvietė rinkti labiausiai pasižymėjusį profesionalaus meno kūrėją. Šiemet laureatu kandidatavo tapti L. Laucevičius, tautodailininkė V. Ratautienė, tapytoja R. Sorakaitė, chorvedė D. Beinarytė, tapytojas, skulptorius M. Gaubas. Demokratiškuose rinkimuose balsuoti galėjo visi, kam rūpi menas ir jį kuriantys žmonės. Laureatui bus skirta 500 Eur kūrybinė stipendija.

Kauno-menininku-namai-skelbia-2016-m.-Menininku-menininko-rinkimus.png

Gerokai šoktelėjo G. Orwello distopijos „1984“ pardavimai. „Amazon“ tinkle knyga pakilo į 6 geriausiai parduodamų knygų sąrašo vietą. Tokį pokytį išprovokavo knygoje vartotų terminų „naujakalbė“ bei „dvejamintė“ panašumas į JAV prezidento D. Trumpo patarėjos K. Conway posakį „alternatyvi tiesa“. Taip Conway įvardijo Baltųjų rūmų spaudos atstoto S. Spicerio teiginius, esą šiųmetė prezidento inauguracija sutraukė daugiausiai žiūrovų istorijoje. Anot Orwello, „dvejamintė“ reiškia gebėjimą vienu metu turėti sąmonėje du priešingus įsitikinimus ir abiem jais tikėti“.

1984first.jpg

 Atrasta niekur neskelbta Marko Twaino pasaka „Princo Margarino išvogimas“. 16 puslapių rank­raštyje pasakojama apie mažą berniuką, galintį bendrauti su gyvūnais ir pasitelkiantį kai kuriuos į pagalbą, kad išgelbėtų pagrobtą princą. Manoma, kad iš daugybės pasakų, kurias ekspromtu rašytojas, dukrų prašomas, sukurdavo, ši yra vienintelė užrašyta. Tekstą 2011 m. pastebėjo mokslininkas Johnas Birdas tarp Twaino dokumentų Kalifornijos universitete, Berklyje. Pasaką numatoma išleisti rugsėjo 26 d., minint pirmos rašytojo knygos „Garsioji šokinėjanti varlė iš Kavaleros grafystės ir kitos apybraižos“ 150-metį.

margarine.jpg

Rašytojas Philipas Rothas sa­ko, kad būtų sunku sulyginti jo romane „Sąmokslas prieš Ameriką“ („The Plot Against America“, 2004) esantį prezidentą Ch. Lindberghą su D. Trumpu. Anot rašytojo, nors Lindberghas ir simpatizavo naciams, tačiau buvo puikus aviatorius ir herojus, prilygstantis H. Fordui, o Trumpas tėra sukčiautojas. Rotho manymu, šiais laikais būtų sunku kurti fiktyvius siužetus apie Amerikos realybę. Paklaustas, ar Trumpas pranoksta kūrėjo vaizduotę, jis paaiškina: „Pats Trumpas nėra įdomus personažas. Įstabu tai, kad šio tipo žmogus – politikos naujokas ir beširdis kapitalistas – tapo Amerikos prezidentu.“

b_600_916_2734_00_images_iliustracijos_skelbimai_2017_roth.jpg

Kultūra plius Nr. 3601

b_600_285_2734_00_images_iliustracijos_skelbimai_2017_sarunas_meskys.jpg

Tarptautiniame Yanno Tierseno muzikinių vaizdo klipų konkurse nugalėjo režisieriaus bei atlikėjo Šarūno Meškio ir fotografo Šarūno Mažeikos darbas. Kelis mėnesius trukusiame konkurse dalyvavo per 100 dalyvių iš viso pasaulio. Nugalėtojams atiteks kompozitoriaus Y. Tierseno įsteigti simboliniai prizai: klavišinis instrumentas „Toy Piano“, paties atlikėjo pasirašyti garso įrašai ir kt.

2016 m. T. S. Elioto premija skirta britui Jacobui Polley (g. 1975) už eilėraščių rinkinį „Jackself“. Šiek tiek autobio­grafiškose eilėse poe­­tas naudoja Džeko motyvą iš vaikiškų eilėraštukų ir vietinės legendos, pasakodamas apie vaikystę kaimiškoje Kambrijos aplinkoje. Laimėtojas išrinktas iš 10 trumpojo sąrašo autorių. Premiją 1993 m. įsteigė Poezijos knygų bendrija, dabar ją kuruoja T. S. Elioto fondas. Polley yra 23 premijos laimėtojas, prizo dydis – 20 tūkst. £.

b_600_772_2734_00_images_iliustracijos_skelbimai_2017_jackself.jpg

Nobelio literatūros premijos laureatė Svetlana Aleksijevič sausio 11 d. nutraukė narystę Rusijos PEN cent­re. Tokiu žingsniu rašytoja protestuoja prieš žurnalisto ir aktyvisto Sergejaus Parchomenkos išmetimą iš centro narių. Be Aleksijevič organizaciją paliko dar 30 protestuojančių rašytojų (B. Akuninas, L. Rubinšteinas ir kt.). Atviru visų 15 PEN centro tarybos narių balsavimu Parchomenko išmestas už tariamai provokacinę veik­lą ir bandymą sugriauti organizaciją iš vidaus. Pats Parchomenka teigia buvęs išmestas už tai, kad palaikė ukrainiečių filmų kūrėją O. Sencovą, atliekantį 20 metų bausmę už esą teroristinę veiklą.

b_600_400_2734_00_images_iliustracijos_skelbimai_2017_Svetlana_Aleksijevic.jpg

kalas-knyga.jpg

Sausio 21 d. Vokietijos literatūrinės Peterio Huchelio premijos laureate paskelbta poetė, vertėja Orsolya Kalász už eilėraščių rinkinį „Vienas“ („Das Eine“). Apdovanojimas skiriamas už vokiečių kalba parašytą poeziją ir siekia 10 tūkst. Eur. O. Kalász gimė 1964 m. Vengrijoje, gyvena Berlyne ir Budapešte. 2016 m. spalį ji dalyvavo Kėdainiuose vykusiame projekte „Verschmugeln“ (rengė Lietuvos kultūros institutas), kuriame 6 vokiečių ir lietuvių poetai vertė vieni kitų poeziją; Leipcigo knygų mugei bus išleistas bendras almanachas. Premija įsteigta 1983 m. poeto Peterio Huchelio (1903–1981) garbei ir teikiama balandžio 3 d. per jo gimtadienį. Laurea­tais taip pat yra tapę žymūs austrų ir vokiečių poetai: E. Jand­lis, D. Grünbeinas, Th. Klingas, F. Mayröcker, B. Köhler.

Orsolya Kalász

Bekojo nusilenkimas

Aš trokštu aistros.
                         Kathy Acker

Kol dar nesutemo,
gal spėsiu pasidaryti asmenukę su tavo fobija,
laužtis pradėsiu tik po vidurnakčio.
Aštrus senų gerų rožių dvelksmas mieste,
nesulaukiančiame kasinėjimų.
Šuns inkštimas parke –
toks pats, kaip insulto ištikto
knygų prekeivio – troškimų neturinčia gerkle.
Diena, kai išsikeroja neregimi augliai.
Ji užsidėjusi klaiko karūną,
sako vyrai prie kiosko,
o sẽniai murma:
dieną dera priimti kaip dovaną.
Laužtis pradedu dar prieš vidurnaktį.
Valdžios keičiasi, gatvėmis
rieda mobilūs altoriai.
Pasaulis, kurį pažinome, dingsta –
jo miškai garuoja pašlaitėje,
anomis vasaromis, kai namai
išplaukdavo iš lietaus.
Kas po to?
Einame paskui senų rožių kvapą.
Kas turi dar pasirodyti?
Niekas.
Pasaulio prarastis tik prasidėjo.

Vertė Giedrė Kazlauskaitė


 

Nacionalinis knygų kritikų ratas (JAV) paskelbė 2016 m. apdovanojimų finalistus ir 3 papildomų premijų laureatus. Išrinkta 30 finalistų knygų 6 kategorijose: autobiografijos, biografijos, kritikos, poezijos, grožinės literatūros ir negrožinės. Ivano Sanfordo apdovanojimas už gyvenimo pasiekimus skirtas kanadietei poetei, rašytojai, eseistei ir aplinkosaugos aktyvistei M. Atwood. Johno Leonardo premijos už debiutinę pirmąją bet kurio žanro knygą laureate tapo ganietė Y. Gyasi su romanu „Sugrįžtuvės“. Nonos Balakian pagyrimo raštas ir 1000 dolerių už apžvalgų meistriškumą skirtas amerikietei žurnalistei ir kritikei M. Dean. NKKR apdovanojimai pradėti rengti nuo 1975 m. ir laikomi presti­žiškiausiu Amerikos literatūros įvertinimu, be to, yra vieninteliai, kurių skyrimo komisiją sudaro tik literatūros kritikai ir knygų apžvalgų redaktoriai. Apdovanojimai bus teikiami kovo 17 d. Plačiau žr.: bookcritics.org.

national_book_critics_circle.png

Vasario pradžioje Londone Viktorijos ir Alberto muziejuje atidaroma paroda, vaizduosianti šiuolaikinės Europos istoriją po 2000 metų. Tarptautinio projekto idėja apie istoriją, matomą iš 4017-ųjų perspektyvos, gimė kaip reakcija į „Brexitą“, D. Trumpo pergalę ir Europą užliejusią nacionalizmo bangą. Iškilus grėsmei pagrindinėms demokratinėms idėjoms, 12 menininkų iš skirtingų šalių mėgins kelti klausimą, kaip po šių įvykių galėtų pasikeisti Europos istorija. Jie kurs skulptūras iš cukraus, kišeninius leidinius, performatyvias ekskursijas, muzikinius pasirodymus ir kt. Paroda yra vasario 1–7 d. vyksiančio festivalio „Collecting Europe“ dalis.

collecting_europe_hero_v2.png

Kultūra plius Nr. 3600

31-uoju Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos laureatu tapo Alfonsas Eidintas už istorinę karinę apybraižą „Pūga prie Mėmelio“. Premijai leidėjai taip pat buvo pateikę D. d’Erceville poezijos rinktinę „Išausiu raštą“ („Ich webe ein Muster“), L. Inio legendas ir sakmes „Baltas Kurėnas“ bei mitologines sakmes „Sparnuotojo nykštuko strėlė“. Svarstymui dar siūlyti D. Rekio eilėraščiai „Pražydusios klumpės“, G. Jankevičiūtės eilėraščiai „Kai vakaras groja...“, R. Latvėnaitės-Kairienės esė „Nesuvalgytos atostogos Šveicarijoje“ ir L. Donskio esė rinktinė „Didžioji Europa“. Premija bus teikiama sausio 23 d., 17 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje.

puga-prie-memelio.jpg

agluonenai.png

XXI Agluonėnų seniūnijos rašytojos I. Simonaitytės premija skirta Helmutui Lotužiui už pa­­s­tangas gerbti, saugoti ir puoselėti Mažosios Lietuvos sakralinį paveldą. Apdovanojimas įteiktas 2017 m. sausio 23 d., 18 val. Agluonėnų kultūros namuose. Premiją finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė.


Paskelbtas šių metų trumpasis pretendentų į Sąmoningumo Respublikos premiją (The Republic of Consciousness prize) sąrašas. Į jį pateko apgaulingai paprasta E. Johno knyga „Born on a Tuesday“, formaliojo išradingumo A. Schofield novelė „Martin John“, P. Stanbridge’o „Forbidden Line“, M. McCormacko „Solar Bones“, D. Williams trumpų istorijų rinktinė „Fine, Fine, Fine, Fine, Fine“, KJ Orr debiutinė rinktinė „Light Box“, J. Keene’o novelių rinkinys „Counternarratives“, L. Williams pasakojimų serija apie jaunas moteris „Treats“. Premijai knygas gali teikti Didžiosios Britanijos ir Airijos mažos leidyklos, turinčios iki 5 darbuotojų. Visuomeninio finansavimo principu grįstą premiją įsteigė romanų autorius N. Griffithsas, paskyręs 2 tūkst. £. Galutinė sukaupta suma siekia 7 tūkst. £. Laimėtojas bus paskelbtas kovo mėn.

republic-of-consciousness.png

 Dailininkės, knygų iliustratorės Aušros Kiudulaitės kūriniai atrinkti į balandžio 3–6 d. vyksiančios Bolonijos vaikų knygų mugės pagrindinę iliustratorių parodą. Kiudulaitė pernai spalį pateikė konkursui iliustracijas, sukurtas E. Daciūtės knygai „Laimė yra lapė“ („Tikra knyga“, 2016). Iš viso konkurse dalyvavo per 3 tūkst. iliustratorių iš viso pasaulio. Po mugės paroda keliaus į pasaulinį turą: bus eksponuojama 5 Japonijos meno muziejuose, 6 Kinijos nacionalinėse bib­liotekose, Kolumbijos universitete JAV.

laime-yra-lape.jpg

Populiariausias Davido Bowie albumas po mirties – „Black­star“, populiariausia daina – „Heroes“. Po atlikėjo mirties albumų parduota už 1,62 mln. svarų, sing­lų – už 1,87 mln. svarų. Į albumų penketuką taip pat pateko „Best of Bowie“, „Nothing Has Changed: The Very Best Of“, „Legacy“ ir „Hunky Dory“. Vien daina „Heroes“ perklausyta 8,83 mln. kartų, o parsisiųsta 50 tūkst. kartų ir geriausių dainų sąrašuose pasiekė 12 vietą. Duomenis pateikė „Official Charts Company“.

 

Kultūra plius Nr. 3599

Skirtos dvi 2016 m. Laisvės premijos – prezidentui Valdui Adamkui ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui. Laisvės premijos įteiktos Laisvės gynėjų dieną –­ sausio 13-ąją. Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą. Pretendentais Laisvės premijai gauti gali būti Lietuvos ir užsienio valstybių fiziniai, viešieji ir privatūs juridiniai asmenys. Laisvės premija įsteigta 2011 m. ir siekia 5 tūkst. Eur. Pernai premija įteikta Lenkijos disidentui, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui Adamui Michnikui.

Alfredo Girdziušo nuotrauka
Alfredo Girdziušo nuotrauka

Vytautas Landsbergis

Kavaradossi užkarda

Vai lingo lingo – –
po drebule pakorė gudo šunį.
Kerštingoji
kulka surado Gintarą Žagunį.

Tyliai žvaigždės mirgėjo.
„Gyventi trokštu“ – –
graudi daina saldaus piešėjo.

O Kavoliukas žuvo prie bokšto.

2016 12 30

 

Sausio 9 d., eidamas 91-uosius metus, mirė garsus lenkų filosofas ir sociologas Zygmuntas Baumanas. Profesorius gimė 1925 m. Poznanėje. 1939 m. atėjus naciams, kartu su šeima pasitraukė į sovietų valdomą Lenkijos dalį. Pokariu Z. Baumanas Varšuvoje studijavo sociologiją ir filosofiją, 1959 m. išleido pirmąją knygą. 1968 m. išvyko į Izraelį, dėstė Tel Avivo universitete, netrukus persikėlė į Angliją, ten gyveno iki mirties. Jo moksliniuose darbuose buvo svarbios globalizacijos, modernybės, postmodernizmo, vartotojiškumo ir moralės temos. 2007 m. jam suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas. 2010 m. spalį Z. Baumanas pirmą kartą apsilankė Lietuvoje.

en.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Bauman
en.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Bauman

2016 m. Kazimiero Barėno literatūrinė premija skirta vertėjai, poetei Kazimierai Kazijevaitei-Ast­ratovienei už apysaką „Septynios kartos“ („Gelmės“, 2016). Laureatę išrinko komisija: R. Maselytė, M. Burokas, V. Gasiliūnas, B. Jonuškaitė, E. Pažemeckaitė. Premijai taip pat siūlyta U. Kaunaitė už romaną „Žmonės iš Alkapės“ („Žara“, 2015), G. Lietuvninkaitė už romaną „Slėpynės: kaip užmerktomis akimis žaidžiame gyvenimą“ („Alma littera“, 2016), K. Kazijevaitė už apysaką „Septynios kartos“ („Gelmės“, 2016) ir Mindaugas Jonas Urbonas už novelių rinkinį „Dvasių urna“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2016). Apdovanojimas įteiktas sausio 12 d. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje biblio­tekoje. Premija teikiama nuo 2008 m.

Kazimiera Kazijevaitė-Ast­ratovienė.  Nuotrauka iš I. Simonaitytės bibliotekos archyvo
Kazimiera Kazijevaitė-Ast­ratovienė. Nuotrauka iš I. Simonaitytės bibliotekos archyvo

Portalo „Designboom“ kasmet skelbiamame pasauliniame dizaino reitinge Lietuva užėmė 24 vietą. Reitingas paremtas taškų, skiriamų už laimėtus tarptautinius „A’ Design Award“ apdovanojimus, sistema. Pvz., platininis apdovanojimas vertas 6 taškų, auksinis – 5 ir t. t. Reitinge dalyvauja 88 valstybės, kurių apdovanojimai pradedami skaičiuoti nuo 2010 m. Tiesa, platininio apdovanojimo lietuviai kol kas nėra pelnę nė vieno, tačiau bendras žemesnės vertės apdovanojimų skaičius – 35 (129 taškai). Lenkiame tokias valstybes kaip Švedija, Suomija, Airija ir kt. Reitingo viršuje – JAV, Turkija ir Kinija.

dbpics.png

Chevalier_légion_dhonneur.jpg

Lietuvos šokio informacijos centras (LŠIC) prisistatys pasaulinėje scenos menų vadybos profesio­nalų konferencijoje-mugėje APAP Niujorke. Sausio 6–10 d. vykusiame renginyje lietuviai savo stendą turėjo jau antrą kartą. LŠIC vadovės Gintarės Masteikaitės teigimu, pirmasis vizitas į JAV jau davė rezultatų: Lietuvą aplankė keletas scenos menų profesionalų / ekspertų, pradėta kalbėtis su skirtingomis šokio organizacijomis dėl bendradarbiavimo, greitai turėtų atvykti JAV šokio žvaigždžių. APAP’e aktyviausiai pristatoma bus Lietuvos šiuolaikinio šokio produkcija.

lietuvos_sokio_informacijos_centras.png

 

Karolinai Masiulytei-Paliulis suteiktas Prancūzijos garbės legiono ordinas, aukščiausias valstybės apdovanojimas civiliams asmenims. Apdovanojimas skirtas už nuopelnus antrajai tėvynei Prancūzijai, už vaidybą, režisūrą, vertimus, nenuilstamą literatūros ir prancūziškosios kultūros puoselėjimą. Garbės legiono ordiną 1802 m. įsteigė imperatorius Napoleonas.


Siekdama palengvinti audio­vizualinių kūrinių autorių ir gamin­tojų teisių administravimą, Asocia­cija LATGA sukūrė specializuotą svetainę lkinfo.lt. Svetainėje audiovizualinių menų srities kūrėjai galės ne tik registruoti savo kūrinius, bet ir pateikti gerbėjams aktualią informaciją: kūrinių aprašymus, recenzijas, anonsus, plakatus, nuotraukas, nuorodas į straipsnius, autorių biografijas ir pan.

 latga.jpg

 

Kultūra plius Nr. 3598

2016 m. Holivude vykusiame „American Art Awards“ konkurse sužibėjo savamokslio kupiškėno Ryčio Minkevičiaus darbai. Dėl geriausių pasaulyje siurrealistų titulų varžėsi dailininkai iš 40 šalių. Lietuvis laimėjo trečią vietą už kūrinį „Naujoji karta“ ir penktą už paveikslą „Ateities peizažas“. Prizininkų darbai bus eksponuojami 25 JAV meno galerijose.

Rytis Minkevičius. „Naujoji karta“
Rytis Minkevičius. „Naujoji karta“

b_200_220_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2017_Lorca_1914.jpg

Užbaigta paskutinė Federico Garcíos Lorcos pjesė. Lorca iki mirties 1936 m. spėjo užrašyti pirmą „Pjesės be pavadinimo“ veiksmą iš trijų. Pavadinimą „Gyvenimo sapnas“ ir kitus du veiksmus po 80 metų sukūrė ispanų dramaturgas Alberto Conejero. Kūrinys laikomas pas­kutine dalimi Lorcos siurrealistinio ciklo, kurį taip pat sudaro „Publika“ (1930) ir „Jei praeitų penkeri metai“ (1931). Veiksmas vyksta teatre, kuriame suvaidintas „Vasarvidžio nakties sapnas“, tada perkeliamas į morgą scenos duobėje ir galop į dangų pas dievus. Pjesės tekstas bus išleistas šiemet, o pirmasis vaidinimas numatomas 2018 m.


Šiemet Liudviko Rėzos kultūros ir meno premija skirta klaipėdiečiui dailininkui Romanui Borisovui. Neringos savivaldybės įsteigta premija teikiama už Kuršių nerijai, Mažosios Lietuvos paveldui ir tradicijoms išsaugoti reikšmingą veiklą. R. Borisovas bus apdovanotas 2017 m. sausio 7 d. Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje.

b_600_400_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2017_liudviko-rezos-premija.jpg

Jeano-Étienne’o Liotard’o pa­veikslas „Pusryčiaujanti jauna olandė“ (1756) parduotas Nacionaliniam muziejui Amsterdame. „Sotheby’s“ aukcione už jį sumokėta 4,4 mln. £. Paveikslas laikomas raritetu: tapytojas daugiausia kūrė pastele, yra išlikę 30 paveikslų tapytų aliejiniais dažais. Šį darbą autorius ypač mėgo, pardavė tik po 20 m. svarbiausiam rėmėjui. Manoma, kad tai paskutinis Liotard’o kūrinys, buvęs pas privatų kolekcininką. Be šio paveikslo muziejus kartu su Luvru bendrai įsigijo porą Rembrandto paveikslų (Marteno Sool­manso ir Oopjen Coppit portretus) už 160 mln. €.

Jean-Étienne Liotard. „Pusryčiaujanti jauna olandė“
Jean-Étienne Liotard. „Pusryčiaujanti jauna olandė“

Didžiausio fototapeto rekordą Lietuvoje pasiekė architekto Igno Lukausko „Krioklys“. Kūrinys (1700 m²) dengia Vilniaus Neries krantinėje, Žvejų gatvėje, stovintį Seimo garažą. Fototapetas ant pastato užklijuotas per festivalį „Vilnius Street Art“ 2016 m. rugpjūtį.

facebook.com/VilniusStreetArtFestival
facebook.com/VilniusStreetArtFestival

Foto iš mediatekos

Serhijus Žadanas Venclovų namuose-muziejuje
Jaunojo tapytojo prizas 2016
Aušra Kaziliūnaitė ↨ Ieva Gudmonaitė ↨ Elas ir Sparkis ☛ Mint Vinetu
Saros Poisson vakaras
Bulvės sezonas (2)manipuliacija.lt nuotrauka

Loading

Naujausias žurnalo numeris:

b_115_160_2734_00_images_iliustracijos_zurnalas_2017_2017-03-17_nr._3607_2017-03-17_nr._3607_virselis.jpg

b_102_160_2734_00_images_iliustracijos_zurnalas_2017_2017-03-17_nr._3607_2017-03-17_nr._3607_turinys.jpg

 Žurnalas prekybos vietose pasirodo penktadienį.

Elektroninė versija – vėliau, artimiausią trečiadienį čia

 

Rėmėjai

 

 

 

 

Komiksai

10 litų

Dusburgiečio kronika

 

 

 

 

Menininkų portretai

Draugai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatūra ir menas © 2016

Skaičiukai