b_124_200_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2015_Kajokas_apie_vandenis.jpg

2015-ųjų Bernardo Brazdžionio literatūros premija skirta Donaldui Kajokui už eilėraščių knygą „Apie vandenis, medžius ir vėjus“. Premiją pretendavo gauti dar du autoriai –­ Rimantas Kmita ir Erika Drungytė. 2011 m. įsteigtos premijos dydis siekia 3000 eurų. Laureatas bus pagerbtas 2016 m. vasario 2 d., minint B. Brazdžionio gimimo metines. B. Brazdžionio literatūros premija 2011 m. skirta Petrui Palilioniui, 2012 m. –­­­­ Aldonai Ruseckaitei, 2013 m. –­ Vladui Braziūnui.


Gruodžio 10 d. Maskvoje paskelbti šių metų V. Kandinskio premijos laureatai. Pagrindinės nominacijos „Metų projektas“ premija įteikta Andrejui Filipovui už instaliaciją „Su ratu galvoje“ („С колесом в голове“), demonstruotą paro­doje „Erelių departamentas“.

Andrejaus Filippovo instaliacija „Su ratu galvoje“
Andrejaus Filippovo instaliacija „Su ratu galvoje“

b_264_200_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2015_herkus_kuncius.jpg

2015-ųjų Lietuvos rašytojų sąjungos premija skirta prozininkui Herkui Kunčiui už romanų dilogiją „Dviveidis romanas. Lietuvis Vilniuje. Dervišas iš Kauno“ (išleido „Kultūros barai“). Premija tradiciškai bus įteikta sausio 6-ąją, per Tris karalius. Tai jau 25-asis šios premijos, kuria apdovanojamas lietuvių rašytojas už didelės meninės vertės literatūros kūrinį, išleistą per praėjusius dvejus metus, laureatas.

Bulgarijoje pasirodė Herkaus Kunčiaus romanas „Būtasis dažninis kartas“ (leidykla „Fakel Ekspres“ Sofijoje). Romaną į bulgarų kalbą išvertė Antonija Penčeva. Ši leidykla yra jau išleidusi H. Kunčiaus „Pijoko chrestomatiją“.


b_256_200_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2015_viktorija_daujotyte.jpg

2015-ųjų Antano Baranausko literatūros premija gruodžio 11 d. Anykščiuose įteikta rašytojai, literatūrologei Viktorijai Daujotytei-Pakerienei už knygas „Gīvenu vīna. Gyvenu viena“ ir „Tata pariejau. Tai parėjau“, pasirašytas Viktorijos Daujotės vardu. Tai 2012 m. ir 2015 m. išleistos eiliuotų tekstų knygos, rašytos žemaičių (varniškių) tarme ir bendrine lietuvių kalba.


Šių metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos atiteko D. Gavenoniui (42 m.) už šiuolaikinį teatrą kuriančią aktorinę kalbą; G. Radvilavičiūtei (55 m.) už skvarbią visuomenės analizę ir eseistinių tekstų kokybę; V. Urbanavičiui (64 m.) už minties ir formos darną skulptūroje; Algirdui Jonui Ambrazui (81 m.) už fundamentalius Lietuvos muzikos tyrimus; Leopoldui Digriui (81 m.) už Lietuvos vargonų mokyklos atgaivinimą ir plėtojimą; Janinai Grasildai Žilytei (85 m.) už aukštąją modernią kultūrą puoselėjančią dailę ir kultūrą vaikams. Premijų komisiją sudaro filosofas L. Donskis, kompozitorius ir dirigentas V. Augustinas, aktorius J. Budraitis, literatūrologė V. Daujotytė-Pakerienė, dirigentas J. Domarkas, architektė J. Jurevičienė, režisierius O. Koršunovas, literatūrologas M. Kvietkauskas, skulptorius ir filmų kūrėjas D. Narkevičius, skulptorius A. Sakalauskas ir fotomenininkas S. Žvirgždas. Nuo 1989 m. premijos (30 tūkst. eurų) teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų 7 metų darbus kultūros ir meno srityje arba už ilgametį kūrėjo indėlį į kultūrą ir meną.


 Gruodžio 8 d. Zolingene (Vokietija) atidarytas pirmasis Europoje „Persekioto meno centras“ („Zent­rum für verfolgte Künste“), skirtas menininkams, skulptoriams, rašytojams ir poe­tams, nukentėjusiems nuo totalitarinių režimų persekiojimų, represijų. Tarp pagrindinių centro „herojų“ –­ poe­tė ekspresionistė Else Lasker-Schüler, me­ni­ninkai Otto Pankokas, Georgas Meistermannas. Ekspozicijoje pasakojama ne tik apie nacių, bet ir apie VDR persekiotus menininkus. Vienas jų – Karlas Orteltas, atsisakęs kurti socrealizmo stiliumi.

de.wikipedia.org/wiki/Kunstmuseum_Solingen
de.wikipedia.org/wiki/Kunstmuseum_Solingen