inostranka.png

Maskvoje, Rusijos valstybinės bibliotekos užsienio literatūros skyriuje, įteiktos žurnalo „Иностранная литература“ premijos už 2014 ir 2015 metus. Tarp kitų nominacijų kritikų diplomu apdovanota ir vertėja Marija Čepaitytė už Alfonso Nykos-Niliūno „Dienoraščio fragmentų 1938–1975“ vertimą į rusų kalbą. Daugiau informacijos morebo.ru/novosti/item/1450276193526.


b_200_318_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2016_Sauka_PK.jpg

2015-ųjų Kazimiero Barėno literatūrinė premija skirta prozininkui, skulptoriui Mykolui Saukai už apsakymų knygą „Grubiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, serija „Pirmoji knyga“, 2015). Laureatą išrinko komisija: R. Maselytė, M. Burokas, V. Gasiliūnas, B. Jonuškaitė, E. Pažemeckaitė. Premijai taip pat siūlyta M. Budinaitė už romaną „Kanifolijos dulkėse“, A. Kavaliauskaitė už romaną „Du gyvenimai per vieną vasarą“, A. Žagrakalytė už romaną „Klara“. Anksčiau premiją, skiriamą už jauno autoriaus prozos knygą, yra gavę L. S. Černiauskaitė už „Benedikto slenksčius“, A. Jakučiūnas už „Tėvynę“, I. Toleikytė už „Garstyčių namą“, A. Fomina už „Mes vakar buvom saloje“, J. Tumasonytė už „Dirbtinę muselę“, T. Vaiseta už „Paukščių miegą“.


b_115_200_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2016_noise-arch.png

Internetiniame puslapyje archive.org (archive.org/details/noise-arch&tab=collection) paskelbta daugiau nei 30 GB pogrindinės, nekomercinės muzikos, kuri iki šiol buvo įrašyta tik kasetėse. Unikalioje kolekcijoje muzikos (nuo industrinės iki indie) eksperimentai, sukurti 8 deš. pabaigoje–9 deš. pradžioje.


 Nepriklausomas britų muzikos žurnalas „The Wire“ Lietuvos muzikos informacijos centro garso leidinį „Jurgis Mačiūnas. Muzikos notacijos sistemos“ įtraukė į geriausių 2015 metų CD dešimtuką „Modernios kompozicijos“ kategorijoje. Šio kompaktinio disko iniciatorius – lietuvių kilmės britų muzikantas Antonas Lukoszevieze, kuris su savo ansambliu „Apartment House“ specialiai šiam leidiniui padarė aštuonių eksperimentinių Mačiūno kompozicijų įrašus. „The Wire“, leidžiamo nuo 1982 m., tiražas siekia 20 tūkst. egzempliorių, neskaičiuojant interneto svetainės lankytojų. Recenzuodamas lietuvišką leidinį Julianas Cowley gyrė radikalų „Apartment House“ atvirumą, išplėstinę atlikimo meno koncepciją, tikslingą perversiškumą ir humorą. Daugiau informacijos http://mic.lt/lt/ivykiai/2015/12/30/lmic-garso-leidinys-wire-top-10-sarase.

b_600_596_2734_00_images_iliustracijos_kronika_2016_Maino_CD-Dizainas_Tomas_S.Butkus-01.jpg

Geriausiu 2015 m. Lenkijos komiksu išrinktas Jaceko Świdzińskio „Wielka ucieczka z ogródków działkowych“ („Didysis pabėgimas iš kolektyvinių sodų“), kuriame, pasak portalo „Dzika Banda“, Mrożeko ir Gombrowicziaus stiliai susipina su serialo „Dingę“ fabula – visuma pritrenkia. J. Świdzińskis šiemet jau tapo pirmuoju Henryko Sienkiewicziaus premijos laureatu už grafinį romaną „Zdarzenie. 1908“ („Įvykis. 1908“).

„Wielka ucieczka z ogródków działkowych“ (fragmentas)
„Wielka ucieczka z ogródków działkowych“ (fragmentas)

Gruodžio 28 d., sulaukęs 70-ies, mirė britų heavy metal grupės „Motörhead“ lyderis, roko ikona Lemmy (tikr. Ianas Fraseris Kilmisteris). 1975 m. Londone Lemmy suburta grupė, išleidusi 22 studijinius albumus, buvo viena reikšmingiausių hardroko atstovių, paveikusi daugybę roko, metalo grupių ir atnaujinusi (pagreitinusi) patį metalo muzikos žanrą. Lemmy, „Motörhead“ bosistas, vokalistas ir dainų autorius, garsėjo nežabotu rokenroliniu gyvenimo būdu (pats teigė nuo 30 metų kasdien išgerdavęs po viskio „Jack Daniel’s“ butelį). 2015 m. pasirodė „Motörhead“ albumas „Bad Magic“.

 

Lemmy
Lemmy