Kronika Nr. 3555

Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija paskelbė Patriotų premijų konkurso nugalėtojus. Konkurse dalyvavo 42 knygos, skirtos trys premijos (po 1500 Eur): autorių kolektyvui už Lietuvos miestų architektūros gidų leidybos projektą ir knygą „Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas“ („Lapas“); Nerijai Putinaitei už knygą „Nugenėta pušis. Ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“ (Lietuvių katalikų mokslo akademija ir VšĮ „Naujasis Židinys-Aidai“); Kristinai Gudonytei už knygą vaikams ir jaunimui „Jie grįžta per pilnatį“ („Tyto alba“). Konkursas rengiamas jau šeštą kartą.

Čikagoje atsirado nauja paslauga: už 10 dolerių galima pernakvoti kambaryje iš Vincento van Gogho paveikslo „Miegamasis Arlyje“. Užsisakyti galima naudojantis „Airbnb“ paslaugomis. Van Goghas yra nutapęs tris šio paveikslo variantus – pirmasis saugomas Meno institute Čikagoje, antrasis – Vincento van Gogho muziejuje Amsterdame, trečiasis – Orsė muziejuje Paryžiuje.

Vincent van Gogh. „Miegamasis Arlyje“, drobė, aliejus, 57,5 x 74, 1889. Orsė muziejus

Viena didžiausių privačių moderniojo meno kolekcijų pirmą kartą bus eksponuojama už Rusijos ribų. Geriausių prancūzų impresionistų ir post­impresionistų (tarp jų Picasso, Matisse’as, Van Goghas) paveikslų kolekcijoje, kurią sukaupė Sergejus Ščiukinas, – per 250 darbų, surinktų iki Rusijos revoliucijos. Po 1917-ųjų revoliucijos kolekcija bolševikų valdžios buvo nusavinta, išskaidyta ir išdalyta Maskvos ir Sankt Peterburgo muziejams. Paveikslai bus eksponuojami Paryžiaus „Fondation Louis Vuitton“ galerijoje nuo spalio 20 d.

Sergejaus Šukšino studija Maskvoje, 1913

Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje ir „Europos filmų mugėje“ šeštą kartą kino pasiekimus ir planus pristato Lietuva. Pagrindiniai Lietuvos prisistatymo akcentai – lietuviški filmai Berlinalės programoje, kvietimas naudotis mokestine lengvata kinui ir filmuoti užsienio kino produkciją Lietuvoje. 2015 m. Lietuvoje filmuoti 7 užsienio filmai. Vienas garsiausių projektų – 6 dalių drama „Karas ir taika“, kurios vien pirmąją dalį pažiūrėjo daugiau nei 6 mln. žiūrovų.


J. D. Salingerio romanas „Rugiuose prie bedugnės“ buvo įkvėptas Tivertono miestelio Anglijoje. Paaiškėjo, kad per Antrąjį pasaulinį kartą tris mėnesius čia praleidęs rašytojas, tuomet 25-erių seržantas, neturėdamas kitos išeities, laukiant D dienos 1944-aisiais, ėmėsi kurti pirmuosius romano veikėjų eskizus. Rašytojas vėliau savo bičiuliams yra sakęs, kad Ang­lija pakeitė jį ir jo rašymą. Romanas „Rugiuose prie bedugnės“ lietuvių kalba pirmą kartą išleistas 1966 m., vertėjas Povilas Gasiulis.

2016-02-19 08:27:15
Draugai