Kronika Nr. 3560

Pagrindinė 2016 m. Leipcigo knygos premija („Leipziger Buchpreis“, 15 tūkst. eurų), Leipcigo knygų mugėje įteikta Guntramui Vesperiui už knygą „Frohburgas“ („Froh­burg“). Knygoje nagrinėjamos vis dar skaudžios Rytų ir Vakarų Vokietijų problemos. Eseistikos kategorijoje premija atiteko Jürgenui Goldsteinui už knygą „Georgas Forsteris. Tarp laisvės ir gamtos“ („Georg Forster. Zwi­schen Freiheit und Naturgewalt“). Už geriausią vertimą apdovanota Brigitte Döbert, iš serbų kalbos išvertusi Boros Ćosićiaus knygą „Globėjai“ („Die Tutoren“) –­ romanas lyginamas su J. Joyce’o „Ulisu“. Leipcigo knygos premija teikiama kasmet nuo 1994 m. ir yra viena reikšmingiausių Vokietijos literatūrinių premijų. 2017 m. Lietuva Leipcigo knygų mugėje dalyvaus ypatingos viešnios teisėmis. Tikimasi, kad bus pristatyta bent 15 į vokiečių kalbą išverstų ir išleistų lietuviškų knygų.

M. Jacksonas ir Bubbles, Jeffo Koonso darbas, 1988

Kuriamas animacinis filmas „Bubbles“ apie Michaelo Jacksono beždžionėlę. Ši istorija buvo išrinkta iš „juodojo sąrašo“ – geriausių scenarijų, kurie buvo atmesti Holivude. Filmo kūrėjas Danas Harmondas išgarsėjo komišku serialu „Community“. Juostoje bus pasakojama apie beždžionėlę, kurią įsigyja skandalinga popžvaigždė. Savo paties istoriją įgarsins tikrasis Bubbles. Jis su M. Jacksonu gyveno apie 20 metų ir prisidėjo prie jo ekscentriško įvaizdžio. Nuo 2003 m. beždžionėlė gyvena prieglaudoje Floridoje.


Baku leidykla „Parlaq imzalar“ azerbaidžaniečių kalba išleido literatūros klasiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus knygą „Azerstano šalis“ (sudarytojas ir vertėjas Mahiras Gamzajevas). Leidinį sudaro rašytojo „Rytų pasakų“ kūriniai: „Azerstano šalis“, „Moteris“, „Indas, kuriame karalius laikė geriausią savo vyną“ ir „Priešingos jėgos“. Meninius tekstus papildo V. Krėvės politinė apybraiža „Bolševikai“. Knygoje taip pat išspausdinti V. Krėvės bičiulio ir kolegos Baku realinėje mokykloje, azerbaidžaniečių literatūros klasiko Abdulos Šaigo (1881–1959) prisiminimai „Mano kolega lietuvis“, nukeliantys į 1909–1920 m. laikotarpį, kai V. Krėvė dirbo ir gyveno Baku.


Alano Staffordo knygai „Too Naked for the Nazis“ („Per nuogas naciams“) britų skaitytojai skyrė 38-ąjį „Dia­gram“ apdovanojimą už keisčiausią pavadinimą. Knygoje pasakojama apie ekscentrišką artistų trio, nacistiniame Berlyne pagarsėjusį „smėlio šokiu“ su egiptiečių kostiumais. Į apdovanojimą taip pat pretendavo tokie pavadinimai: „Behind the Binoculars: Interviews with Acclaimed Birdwatchers“ („Anapus žiūronų: pokalbiai su pripažintais paukščių stebėtojais“), „Paper Folding with Children“ („Popieriaus lankstymas su vaikais“), „Reading from Behind: A Cultural History of the Anus“ („Skaitymas atbulai: kultūrinė išangės istorija“), „Reading the Liver: Papyrological Texts on Ancient Greek Extispicy“ („Skaityti kepenis: papirusai apie senovės graikų būrimus iš gyvulių vidurių“), „Soviet Bus Stops“ („Sovietinės autobusų stotelės“), „Transvestite Vampire Biker Nuns from Outer Space: A Consideration of Cult Film“ („Transvestitės vampyrės baikerės vienuolės iš kosmoso: kultinio filmo aptarimas“).

 

2016-03-28 12:31:21
Draugai