Kronika Nr. 3562

Rebeka Una. manipuliacija.lt nuotrauka

Balandžio 2 d., minint tarptautinę Vaikų knygos dieną, išrinkta geriausia lietuviška knyga vaikams ir paaugliams. Nuo 1993 m. IBBY Lietuvos skyriaus teikiama premija, 2013 m. pavadinta Prano Mašioto vardu, atiteko Rebekai Unai už romaną „Atjunk“. Antroji premija už geriausią realistinės prozos kūrinį skirta Akvilinai Cicėnaitei už romaną „Niujorko respublika“. Abi autorės –­­ pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laureatės. R. Unos romanas Metų knyga buvo išrinktas ir skaitytojų. Leidykla „Alma littera“ ir šiemet (iki birželio 1 d.) laukia originalių rankraščių paauglių ir jaunimo literatūros konkursui (pagrindinis prizas – 2900 Eur). Daugiau informacijos almalittera.lt/lt/projektai/article/204-skelbiamas-antrasis-paaugliu-ir-jaunimo-literaturos-konkursas.


IBBY Lietuvos skyrius apdovanojo ir daugiau 2015 m. knygų vaikams ir paaugliams. V. Aurylos premija už reikšmingiausią vaikų literatūros tyrinėjimų ir sklaidos knygą „Šeimos vaizdinys sovietmečio lietuvių literatūroje vaikams“ skirta Loretai Jakonytei. A. Liobytės premija už debiutą – Aidui Jurašiui („Akmenukų pasakos“). Meniškiausiai iliustruota knyga paaugliams – Justino Žilinsko „Mano Vilnius mano“ (dailininkė Birutė Zokaitytė, komiksų kūrėjas Povilas Jankūnas, dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė). D. Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą – Skirmantai Jakaitei, iliustravusiai Solveigos Masteikaitės knygą „Lėti ir tylūs dalykėliai“. Reikšmingiausias vertimas vyresniesiems paaugliams – Teodoro Četrausko iš vokiečių kalbos išversta Antonios Michaelis knyga „Pasakininko istorija“. Vertimas vaikams –­ Gabijos Kiaušaitės iš slovėnų kalbos išversta Janos Bauer „Raganiukė gūdžioje girioje“. Geriausia knyga mažiausiems skaitytojams –­ Evelinos Daciūtės ir Ingos Dagilės paveiks­lėlių knyga „Drambliai ėjo į svečius“.


Italijos leidykla „Edizioni Joker“ vasarį išleido Antano A. Jonyno eilėraščių rinktinę „Camera poetica“ („Poezijos kambarys“), kurią sudarė ir į italų kalbą išvertė Pietro U. Dini. Knyga autoriui dalyvaujant kovo 30 d. pristatyta Vičencoje, Poezijos ir šiuolaikinės muzikos festivalyje „Poetry Vicenza“, ir balandžio 2 d. Venecijos tarptautiniame literatūros festivalyje „Incroci di civiltà“ (Civilizacijų sankirtos).


Latvijoje Literatūros metų premija už gyvenimo nuopelnus skirta poetui, eseistui Janiui Ruokpelniui. Lietuvių skaitytojas su jo poezijos rinktine „Lyrika“ (vertė V. Braziūnas), apdovanota Baltijos asamblėjos premija, susipažino 2005-aisiais. J. Ruokpelnis yra Latvijos mokslų akademijos garbės na­rys, apdovanotas A. Čako, O. Vaciečio, Dz. Suodumo ir kitomis literatūrinėmis premijomis. Specialioji premija skirta poe­tui, vertėjui Uldžiui Bėrziniui už mitologinių ir poetinių tekstų rinkinį „Edos giesmės“, išverstą iš senosios islandų kalbos.


 Prestižinė Turnerio meno premija šiemet netikėtai skirta visiems pabėgėliams iš Sirijos. Tai pirmas kartas, kai premija (40 tūkst. svarų) bus padalyta 4,6 mln. žmonių. Komisija teigia taip reaguojanti į mūsų laikų dvasią: „Jų nematomos pastangos prisidėjo prie didelės dalies svarbiausio šiandienos meno.“ Dėl premijos pabėgėliams bus lengviau tapti menininkais Europoje ir pretenduoti į įvairias meno stipendijas, taip pat turint menininko statusą paspartės vizų išdavimas.

2016-04-11 06:59:32
Draugai