Kronika Nr. 3564-3565

Paskelbti Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos rengiamo Pirmosios knygos konkurso nugalėtojai. Dovilė Bagdonaitė laimėjo poezijos kategorijoje su eilėraščių rinkiniu „Mėlynojo banginio širdis“. Mindaugas Jonas Urbonas – prozos kategorijoje, preliminarus jo novelių rinkinio pavadinimas –­ „Tūkstantį kartų labanakt ir vienas sudie“. Pirmą kartą rankraščius komisija vertino anonimiškai. Leidykla gavo 24 poezijos ir 22 prozos rankraščius. Poeziją vertino Erika Drungytė, Aidas Marčėnas ir Artūras Valionis. Prozą – Andrius Jakučiūnas, Benediktas Januševičius ir Renata Šerelytė.


Pirmąkart kartu eksponuojami viduramžių manuskritai, sukurti pirmųjų anglų kalba rašiusių moterų. „Knyga apie Margery Kempe“, datuojama 1436–1438 m., yra raštininkui padiktuota Norfolke gyvenusios moters istorija, laikoma pirmąja autobiografija anglų kalba. 14 vaikų motina Kempe, išvydusi religines vizijas, tapo piligrime ir keliavo į Jeruzalę, atsidavimą Kristui reikšdama raudomis. XVI a. dingęs rankraštis buvo atrastas XX a. pradžioje užmiesčio namo indaujoje. Knygą „Dieviškosios meilės apsireiškimai“ parašė atsiskyrėlė Juliana iš Norvičo, apie 1373 m. taip pat patyrusi mistinių vizijų. Manuskriptas laikomas pirmąja moters angliškai parašyta knyga. Beje, tekstų autorės buvo susitikusios – Kempe lankėsi Julianos celėje ir kalbėjosi apie regėtas vizijas.

Puslapis iš „Knygos apie Margery Kempe“ manuskripto,  apie 1450 m.

 

Dainininkas Eltonas Johnas ir rašytoja J. K. Rowling yra daugiausiai pinigų labdarai skiriančios Didžiosios Britanijos įžymybės. Johnas pernai labdarai skyrė beveik 27 mln. svarų, daugiausia – savo įsteigtam AIDS tyrimų fondui. Rowling skyrė apie 10 mln. svarų, daugiausiai savo įsteigtam fondui, siekiančiam, kad iki 2050-ųjų pasaulyje nebeliktų vaikų namų, ir išsėtinės sklerozės tyrimams. Dosniausiųjų britų penketuke taip pat yra golfo žaidėjas Rory McIlroy’us, grupė „One Direction“ ir grupės „Queen“ nariai Brianas May’us bei Rogeris Tayloras. Trečius metus iš eilės dosniausi turtuoliai Sainsbury šeima – antros didžiausios Anglijos prekybos centrų linijos steigėjai labdarai skyrė apie 40 % savo turto (220 mln. svarų).


Gegužės 10 d. grupės „Led Zeppelin“ vokalistas Robertas Plantas ir gitaristas Jimmy Page’as stos prieš prisiekusiųjų teismą dėl nuplagijuotos dainos „Stairway to Heaven“ įžangos, taip nusprendė Los Andželo apygardos teisėjas Gary Klausneris. Kaltinimai bosistui Johnui Paului Jonesui ir leidybinei firmai „Warner“ atmesti. Manoma, kad garsiosios baladės, pirmą kartą pasirodžiusios 1971 m. albume „Led Zeppelin IV“, pradžia pavogta iš 1967 m. grupės „Spirit“ kompozicijos „Taurus“. Pastarojo kūrinio autorius, 1997 m. nuskendęs grupės „Spirit“ gitaristas Randy California (tikr. Randy Wolfe’as) viename interviu skundėsi, kad „Led Zeppelin“ susikrovė iš jo dainos milijonus ir net nepadėkojo. „Bloomberg Businessweek“ manymu, šis kūrinys iki 2008 m. uždirbo apie 560 mln. dolerių. „Led Zeppelin“ jau ne pirmą kartą kaltinami autorių teisių pažeidimu – grupei teko keisti dainų „Babe, I’m Gonna Leave You“, „Dazed and Confused“, „Whole Lotta Love“, „Bring It On Home“ autorystę.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=ye7hCIWwhGE{/youtube}

Balandžio 7 d. iš Springfildo meno muziejaus (JAV) pavogti septyni iš dešimties garsiosios Andy Warholo „Campbello sriubos I“ 31-ojo rinkinio (1968) paveikslai. Šilkografijų (94 x 62 cm) rinkinys, įkainotas puse milijono dolerių, muziejui priklausė nuo 1985 m. ir buvo eksponuojamas sausio 23–balandžio 17 d. veikusioje britų ir amerikiečių poparto parodoje „The Electric Garden of Our Minds“ („Elekt­rinis mūsų minčių sodas“). Vagys paėmė paveikslus su jautienos, daržovių, pomidorų, svogūnų, vištienos su makaronais, žirnelių ir juodųjų pupelių sriubų, paliko – su pipirinės, trintos grybų sriubos ir jautienos konsomė skardinėmis. FTB skyrė 25 tūkst. dolerių premiją už pagalbą atskleidžiant šį nusikaltimą. Beje, pernai rudenį vienoje Los Andželo kino kompanijoje pastebėta, jog paslaptingai dingo (spėjama, kad maždaug prieš 3 metus buvo pakeisti kopijomis) šeši A. Warholo paveikslai iš serijos „Dešimt XX a. žydų“ (1980) ir trys iš serijos „Nykstančios rūšys“ (1983). Nusikaltimas neišaiškintas, nors, paskelbus apie nusikaltimą, pastarajai priklausiusius „Snieginį ožį“ ir „Sibirinį tigrą“ į policiją atnešė juos įsigijęs kolekcininkas.

A. Warholo „Campbello sriuba I (Vištienos sriuba su makaronais)“ (1968), priklausiusi Springfildo meno muziejui

2016-04-23 15:16:31
Draugai