Kronika Nr. 3566

Balandžio 23 d., Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga paskelbė Antipremijos laureatus. VGTU leidyklai „Technika“ Antipremija skirta už ypač svarbaus Lietuvos filosofijai ir visai humanitarinei bendruomenei M. Heideggerio veikalo „Būtis ir laikas“ nevykusį vertimą, kuriuo haidegeriškoji filosofinė terminija buvo neatsakingai nublokšta į Lietuvos kultūrinės terpės paribius ir kuris dėl daugelio priežasčių neturėjo išvysti dienos šviesos. Leidyklai „Gimtasis žodis“ ir vertėjai Laimai Račienei už nevykusį knygos „Tarp eilučių: Lilianos Lunginos gyvenimas, jos papasakotas Olego Dormano filme“ vertimą, kuris laikytinas profesine išdavyste ir didžiausia nepagarba kolegės Lilianos Lunginos ir gimtajam žodžiui. Leidyklai „Obuolys“ už neleistiną knygos (Jussi Adler-Olsen romano „Atpirkimas“) vertėjo nuslėpimą: tituliniame puslapyje nurodyta, kad vertė UAB „Vertimų biuras“, nors juridinis asmuo neturi neturtinių autoriaus teisių. Be to, vertimų biurai verčia techninius tekstus ir dokumentus, tad kyla pagrįsta abejonė dėl gebėjimo versti grožinę literatūrą ir autoriaus atsakomybės už vertimo kokybę. Antipremijos skiriamos nuo 2007 m.


Balandžio 30 d. pakartotiniame LATGA’os visuotiniame narių susirinkime asociacijos direktorius Jonas Liniauskas teigė: „Lietuvoje per metus beveik 33 tūkst. sumažėjo gyventojų, bet autorių padaugėjo nuo 4256 iki 4591, t. y. 335. Statistika keista: kai netenkame šimto žmonių, gimsta vienas autorius. O jeigu ši tendencija išsilaikys bent šimtmetį, tai visi Lietuvos gyventojai bus autoriai. Jau dabar vienas iš 630 Lietuvos gyventojų, įskaitant kūdikius ir vaikus, yra autorius.“ Didžiąją LATGA’os narių dalį sudaro muzikos kūrinių autoriai bei leidėjai – 2133. Literatūros, dramos, audiovizualinių kūrinių autorių šiuo metu yra 1445, vizualinio meno kūrinių autorių – 1006. Pernai Lietuvoje autoriams LATGA surinko 5375128 Eur. Daugiausia pinigų ir šiemet surinkta iš televizijų. Daugiau informacijos www.latga.lt.

 Paskelbti Lietuvos nacionalinio dra­mos teatro dramaturgijos konkurso „Versmė“ nugalėtojai. Konkurso tema buvo mitas. Gauta 31 paraiška, jas vertino L. Donskis, R. Rastauskas, A. Martišiūtė, J. Čerškutė, G. Labanauskaitė. Išrinkti penki laureatai: Dovilė Statkevičienė, Augustas Sireikis, Jevgenija Karpikova, Andrius Jevsejevas ir Virginija Rimkaitė. Vasarą jie bus pakviesti savo idėjas plėtoti su lenkų dramaturgu Piotru Gruszczyńskiu ir Sigitu Parulskiu. Be konkurso pakviesti dramaturgai Birutė Kapustinskaitė, Mindaugas Nastaravičius ir Teklė Kavtaradzė. Jaunųjų dramaturgų sukurtų pjesių skaitymai numatomi 2016 m. lapkričio mėnesį „Versmės“ festivalyje.


Lietuvos kompozitorių sąjunga, bendradarbiaudama su Lietuvos muzikos informacijos centru, 2015 m. pabaigoje inicijavo naujų kūrinių fortepijonui solo konkursą. Jo tikslas –­ atnaujinti nacionalinį fortepijono repertuarą, skirtą menų mokyklų ir menų gimnazijų vyresnių klasių moksleiviams, konservatorijų ir muzikos akademijų studentams. Konkursui pateikta 13 anoniminių kūrinių, juos vertino penkių ekspertų komisija: pianistai I. Baikštytė, D. Kirilauskas, R. Rikterė, A. Žvirblytė, muzikologė A. Pakarklytė. Premijos skirtos už keturias kompozicijas, kurių rinkinį išleis Lietuvos muzikos informacijos centras: Kristupo Bubnelio „Plaktukai be fortepijono“, Vaidos Striaupaitės-Beinarienės „Atspindžiai“, Žibuoklės Martinaitytės „Šviesos blyksniai“, Jono Tamulionio „Kolibriai“.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=rOj7OsI9GOQ{/youtube}

Rusų protesto menininkas Piot­ras Pavlenskis, išgarsėjęs sėklidžių prisikalimu Raudonojoje aikštėje ir KGB durų padegimu, liudyti teisme pasikvietė prostitutes. Viena jų sakėsi dirbanti „prekyboje“ ir papasakojo, kad kavinėje ją užkalbinęs Pavlenskio advokatas pasiūlė pažiūrėti proukrainietiško performanso, už kurį yra teisiamas Pav­lenskis, įrašą, tačiau šis jai įspūdžio nepadarė. „Nelaikyčiau to menu“, – sakė liudytoja. Kitos dvi sakė manančios, kad kaltinamasis yra beprotis. Pavlenskis buvo patenkintas jų liudijimais: „Aš sumokėjau šioms prostitutėms, kad jos ateitų į teismą. Jų liudijimai yra lygiaverčiai tiems, kuriuos išsakė ieškovo atstovai. Ir tų, ir tų tas pats motyvas.“

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=sN4-lEFpPOY{/youtube}

2016-05-08 16:52:46
Draugai