Kultūra plius Nr. 3601

Tarptautiniame Yanno Tierseno muzikinių vaizdo klipų konkurse nugalėjo režisieriaus bei atlikėjo Šarūno Meškio ir fotografo Šarūno Mažeikos darbas. Kelis mėnesius trukusiame konkurse dalyvavo per 100 dalyvių iš viso pasaulio. Nugalėtojams atiteks kompozitoriaus Y. Tierseno įsteigti simboliniai prizai: klavišinis instrumentas „Toy Piano“, paties atlikėjo pasirašyti garso įrašai ir kt.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=X7x_DazxGbc{/youtube}

2016 m. T. S. Elioto premija skirta britui Jacobui Polley (g. 1975) už eilėraščių rinkinį „Jackself“. Šiek tiek autobio­grafiškose eilėse poe­­tas naudoja Džeko motyvą iš vaikiškų eilėraštukų ir vietinės legendos, pasakodamas apie vaikystę kaimiškoje Kambrijos aplinkoje. Laimėtojas išrinktas iš 10 trumpojo sąrašo autorių. Premiją 1993 m. įsteigė Poezijos knygų bendrija, dabar ją kuruoja T. S. Elioto fondas. Polley yra 23 premijos laimėtojas, prizo dydis – 20 tūkst. £.

Nobelio literatūros premijos laureatė Svetlana Aleksijevič sausio 11 d. nutraukė narystę Rusijos PEN cent­re. Tokiu žingsniu rašytoja protestuoja prieš žurnalisto ir aktyvisto Sergejaus Parchomenkos išmetimą iš centro narių. Be Aleksijevič organizaciją paliko dar 30 protestuojančių rašytojų (B. Akuninas, L. Rubinšteinas ir kt.). Atviru visų 15 PEN centro tarybos narių balsavimu Parchomenko išmestas už tariamai provokacinę veik­lą ir bandymą sugriauti organizaciją iš vidaus. Pats Parchomenka teigia buvęs išmestas už tai, kad palaikė ukrainiečių filmų kūrėją O. Sencovą, atliekantį 20 metų bausmę už esą teroristinę veiklą.

Sausio 21 d. Vokietijos literatūrinės Peterio Huchelio premijos laureate paskelbta poetė, vertėja Orsolya Kalász už eilėraščių rinkinį „Vienas“ („Das Eine“). Apdovanojimas skiriamas už vokiečių kalba parašytą poeziją ir siekia 10 tūkst. Eur. O. Kalász gimė 1964 m. Vengrijoje, gyvena Berlyne ir Budapešte. 2016 m. spalį ji dalyvavo Kėdainiuose vykusiame projekte „Verschmugeln“ (rengė Lietuvos kultūros institutas), kuriame 6 vokiečių ir lietuvių poetai vertė vieni kitų poeziją; Leipcigo knygų mugei bus išleistas bendras almanachas. Premija įsteigta 1983 m. poeto Peterio Huchelio (1903–1981) garbei ir teikiama balandžio 3 d. per jo gimtadienį. Laurea­tais taip pat yra tapę žymūs austrų ir vokiečių poetai: E. Jand­lis, D. Grünbeinas, Th. Klingas, F. Mayröcker, B. Köhler.

Orsolya Kalász

Bekojo nusilenkimas

Aš trokštu aistros.
                         Kathy Acker

Kol dar nesutemo,
gal spėsiu pasidaryti asmenukę su tavo fobija,
laužtis pradėsiu tik po vidurnakčio.
Aštrus senų gerų rožių dvelksmas mieste,
nesulaukiančiame kasinėjimų.
Šuns inkštimas parke –
toks pats, kaip insulto ištikto
knygų prekeivio – troškimų neturinčia gerkle.
Diena, kai išsikeroja neregimi augliai.
Ji užsidėjusi klaiko karūną,
sako vyrai prie kiosko,
o sẽniai murma:
dieną dera priimti kaip dovaną.
Laužtis pradedu dar prieš vidurnaktį.
Valdžios keičiasi, gatvėmis
rieda mobilūs altoriai.
Pasaulis, kurį pažinome, dingsta –
jo miškai garuoja pašlaitėje,
anomis vasaromis, kai namai
išplaukdavo iš lietaus.
Kas po to?
Einame paskui senų rožių kvapą.
Kas turi dar pasirodyti?
Niekas.
Pasaulio prarastis tik prasidėjo.

Vertė Giedrė Kazlauskaitė


 

Nacionalinis knygų kritikų ratas (JAV) paskelbė 2016 m. apdovanojimų finalistus ir 3 papildomų premijų laureatus. Išrinkta 30 finalistų knygų 6 kategorijose: autobiografijos, biografijos, kritikos, poezijos, grožinės literatūros ir negrožinės. Ivano Sanfordo apdovanojimas už gyvenimo pasiekimus skirtas kanadietei poetei, rašytojai, eseistei ir aplinkosaugos aktyvistei M. Atwood. Johno Leonardo premijos už debiutinę pirmąją bet kurio žanro knygą laureate tapo ganietė Y. Gyasi su romanu „Sugrįžtuvės“. Nonos Balakian pagyrimo raštas ir 1000 dolerių už apžvalgų meistriškumą skirtas amerikietei žurnalistei ir kritikei M. Dean. NKKR apdovanojimai pradėti rengti nuo 1975 m. ir laikomi presti­žiškiausiu Amerikos literatūros įvertinimu, be to, yra vieninteliai, kurių skyrimo komisiją sudaro tik literatūros kritikai ir knygų apžvalgų redaktoriai. Apdovanojimai bus teikiami kovo 17 d. Plačiau žr.: bookcritics.org.

Vasario pradžioje Londone Viktorijos ir Alberto muziejuje atidaroma paroda, vaizduosianti šiuolaikinės Europos istoriją po 2000 metų. Tarptautinio projekto idėja apie istoriją, matomą iš 4017-ųjų perspektyvos, gimė kaip reakcija į „Brexitą“, D. Trumpo pergalę ir Europą užliejusią nacionalizmo bangą. Iškilus grėsmei pagrindinėms demokratinėms idėjoms, 12 menininkų iš skirtingų šalių mėgins kelti klausimą, kaip po šių įvykių galėtų pasikeisti Europos istorija. Jie kurs skulptūras iš cukraus, kišeninius leidinius, performatyvias ekskursijas, muzikinius pasirodymus ir kt. Paroda yra vasario 1–7 d. vyksiančio festivalio „Collecting Europe“ dalis.

2017-02-02 13:56:32
Draugai