Kultūra plius Nr. 3605

Paskelbti pretendentai Leipcigo knygų mugės premijai gauti. Į trumpąjį sąrašą grožinės literatūros nominacijoje pateko 4 romanai (L. Bär­fussas „Hagard“, B. Kronauer „Der Scheik von Aachen“, A. Weber „Kirio“, N. Wodin „Sie kam aus Mariupol“) ir eilėraščių rinkinys (S. Poppas „118 Gedichte“). Kandidatus siūlė 106 leidyklos; trumpasis sąrašas išrinktas iš 365 autorių. Premijos skiriamos ir vertimų bei eseistinės/dalykinės literatūros kategorijose. Visas Leipcigo knygų mugės premijos prizinis fondas siekia 60 tūkst. Eur. Laureatas bus paskelbtas kovo 23 d. prasidedant mugei; Lietuva šiemet joje dalyvauja svečio teisėmis.

Johanno Strausso valsui „Žydrasis Dunojus“ sukako 150 metų. Pirmą kartą kūrinys atliktas 1867 m. vasario 15 d. Vienoje. Ši kompozicija pirmiausia buvo skirta nudžiuginti austrams po pralaimėto kruvino mūšio prieš Prūsiją. 1945 m., kai Austrija išsivadavo iš nacistinės Vokietijos, „Žyd­rasis Dunojas“ buvo atliekamas vietoje šalies himno. Populiarus ir visiems gerai žinomas klasikos kūrinys dažnai atliekamas koncertų salėse ir naudojamas kaip garso takelis filmuose ir reklamose. Valso melodija keleiviams taip pat pasigirsta „Austrian Airlines“ lėktuvams kylant ir leidžiantis.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=DLoe4tXisFw{/youtube}

Paryžiuje viena skaitytoja, palikusi gatvėje knygą kitam, menamam skaitytojui, gavo 68 Eur baudą už „literatūrinį šiukšlinimą“. Nubausta skaitytoja teisinosi tikėjusi, kad palikta knyga greitai suras savo skaitytoją. Nusikaltėlė prisipažino dažnai „pamirštanti“ knygas gat­vėje. Tą kartą palikusi knygą, ji buvo apsupta policijos brigados, o po savaitės gavo baudą už šiukšlinimą viešoje vietoje. Istorijai pasiekus žiniasklaidą, Paryžiaus savivaldybė atsiprašė nubaustos skaitytojos ir baudą panaikino, oficialiai pareiškusi, kad miestas yra svetingas pamestoms knygoms, laukiančioms savo skaitytojų.

manipuliacija.lt nuotrauka iš knygyno „Juodas šuo“ atidarymo

Rasti vieninteliai iki šiol žinomi nufilmuoti kadrai su rašytoju M. Proustu. Dokumentinius kadrus, užfiksuotus Pary­žiuje 1904 m. (praėjus vos 9 metams po kinematografo išradimo), atrado Lavalio universiteto Kvebeke profesorius J.-P. Sirois-Trahanas, peržiūrinėdamas nufilmuotas vestuves iš Greffulhe šeimos archyvo. Proustas buvo pažįstamas su grafais Greffulhe’iais, o šie yra rašytojo epopėjos „Prarasto laiko beieškant“ personažų – kunigaikščių de Germantų – prototipai. Sorbonos universiteto Prousto specialistas J.-Y. Tadié neslepia jaudulio: „Tai vieninteliai kad­rai, kuriuose Proustą galima pamatyti judantį.“ Plačiau: www.france24.com/fr/20170215-marcel-proust-film-decouverte-mariage-document-inedit.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=51COHIgjbYU{/youtube}

Maroke rastas 6 mln. Eur vertės Guercino paveikslas. Baroko meistro Guercino darbas, kuriame vaizduojama Mergelė Marija su šv. Jonu ir šv. Grigaliumi 2014 m. buvo pavogtas iš Modenos (Italija) bažnyčios. Paveikslas atrastas turtingo Maroko verslininko dėka, kuris pardavėjams iš Kasablankos pasiūlė už kūrinį 1 mln. dolerių. Atpažinęs Guercino darbą verslininkas iškart kreipėsi į policiją. Telšių Žemaičių muziejuje „Alka“ taip pat yra šio dailininko paveikslas „Šv. Agnietė“.

Vasario 21 d. Lietuvių PEN centras ir Kultūros ministerija Metų vertėjo krėslą šiemet įteikė Sauliui Repečkai. Vertėjas apdovanotas už Viljamo Šekspyro pjesių „Klaidų komedija“ ir „Troilas ir Kresida“ originalo raidę ir dvasią atitinkantį profesionalų, stilingą ir išraiškingą vertimą.

2017-02-26 14:35:48
Draugai