Kultūra plius Nr. 3609

Astridos Lindgren memoria­linį apdovanojimą pelnė vokiečių iliustratorius Wolfas Erlbruchas. Jis aplenkė 266 konkurso dalyvius iš 60 šalių ir pelnė didžiausią pasaulyje piniginį prizą – 5 mln. Švedijos kronų. Žiuri laimėtoją apibūdino kaip atsargų ir globėjišką vizionierių, kuris egzistencinius klausimus formuluoja įvairaus amžiaus skaitytojams suprantama ir prieinama kalba. Premija skiriama už aukščiausios meninės kokybės darbą, atsispindintį humanistines Lindgren vertybes.

 Wolfo Erlbrucho knygos „Antis, mirtis ir tulpė“ iliustracija

Paskelbti 2017 m. Pulitzerio premijos laureatai. Apdovanojimas grožinės literatūros kategorijoje už geriausią romaną „Požeminis geležinkelis“ („The Underground Railroad“) atiteko Colsonui Whiteheadui. Geriausia pjese dramaturgijos kategorijoje pripažintas Lynnos Nottage kūrinys „Prakaitas“ („Sweat“). Poezijos kategorijoje nugalėjo Tyehimbos Jesso knyga „Olio“.

Skelbiami „Pirmosios knygos“ konkurso nugalėtojai. Poezijos kategorijoje laimėjo Dovydo Grajausko eilėraščių rinkinys „Apie reiškinius“, Virginijos Rimkaitės apysaka „21 a“ nugalėjo prozos kategorijoje. Šiemet leidykla gavo 25 poezijos ir 18 prozos rankraščius. Poe­zijos kūrinius vertino V. Braziūnas, D. Čepauskaitė ir A. Valionis. Prozos kūrinius – L. S. Černiauskaitė, L. Degėsys ir R. Šerelytė. Konkurso nugalėtojų knygos bus išleistos šiemet.


Prestižinę Tedo Hugheso poe­zijos premiją gavo jutuberė Hollie McNish už trečią rinkinį „Man niekas nesakė“. Tai juokinga ir rimta, humaniška ir sąmoningumą žadinanti poezijos rinktinė, iš priešakinių motinystės fronto linijų pasakojanti apie pogimdyvinio intymaus gyvenimo tabu, maitinimą krūtimi, netekties jausmą pagimdžius, taip pat apie džiaugsmą auginant vaikelį. Rinkinį sudaro išpažintiniai eilėraščiai ir dienoraščiai nuo nėštumo pradžios iki trečio dukters gimtadienio. Poetės įrašai jutube peržiūrėti daugiau nei 4 mln. kartų. Premiją sudaro beveik 6 tūkst. Eur.


„TeatroLieve“ (Italija) mono­spektaklis „Skaitančio aktoriaus improvizacijos“ vaidintas be žiūrovų. Nors nebuvo nupirktas nė vienas bilietas, aktorius ir teatro meno vadovas Giovanni Mongiano nusprendė neatšaukti jau 69 kartus rodyto spektaklio. Vieninteliai žiūrovai buvo kasininkė ir apšvietėjas. „Taip pasielgiau vien iš meilės teatrui. Vaidindamas atidaviau visą save, jei to nebūčiau padaręs, labai gailėčiausi ir negalėčiau užmigti“, – sakė G. Mongiano.

Nuotrauka iš „TeatroLieve“ archyvo

Šiemet vieną prestižiškiausių architektūros konkursų „Skyscraper Competition“ laimėjo lenkai Pawełas Lipińskis ir Mateuszas Frankowskis už projektą „Mashambas Skyscraper“. Nuo 2006 m. žurnalo „eVolo“ organizuojamam konkursui šiais metais pateikti 444 ateities dangoraižių projektai, ne tik turintys parodyti šiuolaikinės architektūros galimybes, bet ir spręsti socialines, ekonomines bei ekologines problemas. Nugalėtojai suprojektavo gyvenamosios, visuomeninės ir žemės ūkio paskirties pastatą Užsachario Afrikai. Antrą vietą užėmė amerikiečiai Tianshu Liu ir Linshen Xie, trečią – ispanas Javieras Lópezas-Menchero Ortizas de Salazaras.

„Mashambas Skyscraper“ vizualizacija

Nuo šių metų menininkai, kuriems per 50, galės varžytis dėl Turnerio apdovanojimo. Prestižinis Britanijos vaizduojamųjų menų konkursas anksčiau buvo skirtas kylančioms žvaigždėms. Iki šiol taikytos amžiaus cenzo taisyklės pakeistos ir pripažinta, kad žmogus niekada nėra per senas siekti kūrybinių aukštumų.


Prancūzijos himnui „Marselietė“ šiemet sukanka 225 metai. Kūrinio melodiją ir žodžius Strasbūre 1792 m. sukūrė nacionalinės gvardijos karininkas R. de Lilis, kompozitorius H. Berliozas „Marselietę“ pritaikė orkestrui, o Prancūzijos himnu ji tapo 1795 m.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=lu3eSNi__4w{/youtube}

Elektroninė leidykla „Naujas vardas“ išleido pirmąją Virginijos Kulvinskaitės poe­zijos knygą „Ant­rininkė“. Nemokamai leidinį atsisiųsti galima iš naujasvardas.lt/knygos/virginija-kulvinskaite-antrininke-poezija.

2017-04-26 16:55:00
Draugai