Kultūra trumpai Nr. 3568

„Man Booker“ literatūros premija šiemet pirmąkart skirta rašytojai iš Pietų Korėjos Han Kang, kuri 63 tūkst. eurų pasidalins su savo vertėja į anglų kalbą Deborah Smith. 45-erių autorės knygoje „Vegetarė“ pasakojama apie moterį, kuri trokšta tapti augalu ir atsitolinti nuo žmonių padermės. Premija teikiama už geriausią romaną anglų kalba, išleistą Jungtinėje Karalystėje. Pirmą kartą apdovanojimas skirtas ir vertėjai – 28-erių D. Smith vos trejus metus mokėsi korėjiečių kalbos, „Vegetarė“ yra pirmoji jos išversta knyga.


Paskelbti keturi kandidatai į Turnerio premiją – prestižiškiausią Didžiosios Britanijos apdovanojimą naujiems britų (ar šalyje gyvenantiems) menininkams. Nominantai: Josephine Pryde –­ fotografė, savo darbuose naudojanti skulptūrinius objektus ir tyrinėjanti socialines problemas; Michaelas Deanas derina skulptūrą bei rastus objektus ir domisi, kaip spaudiniai fiziškai išreiškia kalbą; Anthea Hamilton parodoje „Anthea Hamilton: Lichen! Libido! Chastity!“ („Grybelis! Libido! Skaistybė!“) jungė skulptūrą, drabužius, performansą ir videoįrašus; Helen Marten projekte, su kuriuo pasirodė Venecijos bienalėje, naudojo pasigamintus ir rastus objektus skulptūroms ir gyviesiems paveiks­lams. Keturių narių žiuri laimėtoją pa­skelbs gruodį. Nuo 1984 m. teikiamą apdovanojimą (25 tūkst. svarų) britų spauda išnaudoja kaip savotišką lakmuso popierėlį tyrinėdama viešąją nuomonę apie šiuolaikinį meną.

Dalis A. Hamilton parodos „Lichen! Libido! Chastity!“ (2015)

Gegužės 15 d. Savoy teatre Londone vyko 4-ieji tarptautiniai operos apdovanojimai – Asmik Grigorian nugalėjo Geriausios jaunosios solistės nominacijoje. Tai vienintelis tokio pobūdžio renginys, apimantis šio žanro profesionalų darbą visame pasaulyje. Iš 1000 nominacijų sąrašo, kurį sudarė profesionalūs operos vertintojai, apdovanojimai buvo išskirstyti į 20 kategorijų, kuriose varžėsi po šešis nominantus. A. Grigorian išgarsėjo D. Ibelhauptaitės „Bohemoje“, tapo viena iš „Vilniaus miesto operos“ steigėjų. Mirga Gražinytė-Tyla buvo nominuota geriausio jaunojo dirigento kategorijoje. Pernai geriausia jaunąja soliste paskelbta Justina Gringytė. Daugiau informacijos www.operaawards.org.


2017 m. vyksiančioje 57-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvai atstovaus Žilvino Landzbergo projektas, kurį pristatys Šiuolaikinio meno centras. Tokį sprendimą, remdamasi ekspertų komisijos išvadomis ir rekomendacijomis, priėmė Lietuvos kultūros taryba. Iš penkių pareiškėjų atrinktas Ž. Landzbergo (g. 1979) projektas į nuoseklų erdvinį pasakojimą jungia istorines nuorodas, archetipinius motyvus ir asmenines patirtis. Lietuvos atstovavimui Venecijoje Kultūros rėmimo fondas skyrė 187 tūkst. Eur.

Ž. Landzbergo instaliacija „Mano benamiui Dievui“  (2015)

2016-05-23 19:04:33
Draugai