Astrida PETRAITYTĖ. Žemaitis, ieškąs Budos ženklų

Kažin ar dažnai per parodų atidarymus galerijoje „Akademija" kimštinai prisigrūda žmonių? Antplūdžio dalyve pabuvau rugsėjo 16 d., Pauliui Normantui pristatant savosios kolekcijos parodą „Budos šviesa". Paroda pagerbiamas ir Dalai Lamos XIV vizitas Lietuvoje, ir jos autoriaus Vengrijos menų akademijos tikrojo nario vasaros pradžioje stuktelėjęs 65-metis. Manyčiau, kad už jubiliejų reikšmingesnis yra šio fotografo ir keliautojo sulauktasis įvertinimas Vengrijoje – galime didžiuotis, kad ir mūsų yra šis menininkas akademikas!
Parodos atidarymo ceremonija, kurią stygavo galerijos vadovė dr. Ramutė Rachlevičiūtė, ir prasidėjo oficialiu pagerbimu – premjero A. Butkevičiaus ir kultūros ministro Š. Biručio sveikinimo raštus įteikė jų atstovai. Oficialiąsias (numatytąsias) kalbas pasakė VDA prorektorius prof. Arvydas Šaltenis ir VU doc. dr. Regimantas Tamošaitis. Prasmingiau skambėjo R. Tamošaičio analitinis žodis, bent man ryškinęs ne tik žymiojo fotografo keliautojo, bet ir jo bendražygių prieštaringą raišką.
Jau sveikinimo šurmuliui kiek aprimus, miniai prasisklaidžius, buvo galima apeiti ir parodą – visai įtikino Rachlevičiūtės žodis, kad iš eksponatų Saulius Valius (ekspozicijos autorius) sukūręs muziejų! Matyt, ir visai vienumoje dar teks čia pavaikštinėti, nes verta nuščiūti, gėrėtis šiais rytietiškos dvasios materialiaisiais liudijimais – skulptūrėlėmis, tankomis (tapyba ant ritinėlių), amuletais, budistine šventyklų atributika, paties Normanto pagautomis akimirkomis. Tai visą ketvirtį amžiaus (1989–2013) Normanto rinkta kolekcija – juk ne aukcionų prabangoje, juk keliaujant su kuprinėle ant pečių, prisiliečiant ir patiriant autentiškąją Budos šviesa persmelktųjų kraštų kasdienybę! Kontempliuoti verta ir tolimųjų šalių –­ Indijos, Nepalo, Vietnamo, Kambodžos, Tibeto ir t. t. – fenomenus, bent šiek tiek leidžiančius pajusti ne tik paslaptingą Tibeto budizmo aurą, bet ir žemaičio menininko, ieškančio Budos ženklų, vidinę prieštarą... Paroda veiks iki rugsėjo 28 dienos.