Kornelijus Platelis. EXPO 2012

Rugpjūčio 12 dieną pasibaigė Pietų Korėjoje, Yeosu mieste, tris mėnesius vykusi EXPO paroda, kurioje daugiau negu šimto šalių draugijoje dalyvavo ir Lietuva. Tai nebuvo pasaulinė, didžioji ar, kaip dabar vadinama, „registruota“ EXPO, kurioje kiekviena šalis statosi savo paviljoną, o mažesnioji, „pripažinta“ arba specializuota, paroda. Jos pagrindinė tema – „Gyvieji vandenynai ir pakrantės“. Dalyvavusios šalys, pasaulinės organizacijos ir didžiosios, daugiausia Korėjos, verslo korporacijos siekė pristatyti savo pažangiausias jūros išteklių įsisavinimo technologijas, aplinkosaugos ir darnios plėtros idėjas, vandenynų ir jūrų pakrantėse gyvenančių tautų kultūras.   

Autoriaus nuotrauka

Šalių paviljonai buvo sugrupuoti pagal vandenynus ir išsidėstę parodos rengėjų suteiktose patalpose, tad Lietuva atsidūrė tarp Argentinos ir Kongo, priešais Italiją ir Prancūziją, kurių krantus skalauja tas pats Atlantas. Kiekviena šalis pagal pagrindinę temą laisvai projektuoja savo prisistatymą, siekia, kad jis būtų estetiškas ir konceptualus. Lietuva eksponavo gintaro su inkliuzais kolekciją, neblogai derančią su monitoriuose rodomais filmais apie Baltijos gintarą (autorius Arvydas Barysas), Baltiją ties Lietuva (autorius Vytas Jankevičius),  Lietuvos žmonių veidais, Baltijos pajūrio ir Klaipėdos jūrų uosto vaizdais. Gintaras suteikė paslaptingą laiko matmenį šiuolaikinės Lietuvos vaizdams. Jo kolekciją sudarė Regina Makauskienė, o aprašė Sigitas Podėnas, specialius stovus eksponuoti pagamino Juozas Veilandas, mobiliąją gintarų aplikaciją išmaniesiems telefonams bei planšetiniams kompiuteriams sukūrė UAB „Dizaino kryptis“ ir Sigitas Podėnas. Nedidelėje paviljono erdvėje tilpo viskas: skoninga ekspozicijos salė – cilindrai su gintaro gabalais po didinamaisiais stiklais, trys nedideli panoraminiai ekranai su Lietuvos pajūrio kopų, Kryžių kalno, Trakų pilies, Vilniaus senamiesčio ir bažnyčių vaizdais, gintaru inkrustuotas didžiulis žiedas „Gintarinis O“ (skulptorius Vytautas Karčiauskas), kuriame mėgo fotografuotis lankytojai, –­ maža parduotuvė ir kavinė, kurioje prekiauta lietuvišku alumi, „Vorutos“ vynu, „Džiugo“ sūriu, „Rūtos“ saldainiais ir gera kava, kurios gerti ateidavo net kaimynai italai. Antrame aukšte –­ nedidelė salė, kurioje vyko renginiai ir buvo eksponuojamos mūsų fotomeistrų parodos.

O ką daugiau galėjome rodyti? Neatradome amerikų, neišradome ypatingų jūreivystės prietaisų, nestebiname savo aplinkosauga. Lieka kultūra – dizainas ir kiti menai. Šioje srityje mums sekasi kur kas geriau. Lietuvos paviljonas (architektai Mečislovas ir Martynas Valevičiai, UAB „Klasikinis portikas“, dizaineriai Gediminas Lašas ir Tadas Gutauskas, paviljono stiliaus dizainerė Kotryna Zilinskienė) neliko nepastebėtas. Jis pelnė sidabro medalį mažųjų paviljonų kategorijoje (auksas atiteko Filipinams, bronza – Meksikai). Jungtinėse Valstijose leidžiamas amerikiečių žurnalas „EXHIBITOR Magazine“ įtraukė Lietuvos paviljoną į dvidešimties įdomiausių EXPO 2012 paviljonų sąrašą. Manau, tai nemažas parodos rengėjų, jos generalinio komisaro Romo Jankausko, direktorės Indrės Kumpikevičiūtės ir viso personalo nuopelnas.

Mūsų paviljono kultūrinė programa (koordinatorė Akvilė Lapėnaitė) buvo gana turtinga. Prie paviljono lankytojus linksmino Neringos miesto liaudiškų šokių grupė „Kalnapušė“, kurios nariai taip pat pademonstravo Lietuvos liaudies kultūros centro (direktorius Saulius Liausa, kostiumų dizainerė Danutė Keturakienė) Lietuvos tautinio bei istorinio ir archeologinio kostiumų kolekciją (teatralizuoto spektaklio autorė Agnija Šeiko), koncertavo Klaipėdos universiteto Menų fakulteto instrumentinis trio, skrabalais grojo Regimantas Šilinskas, populiarias operos arijas atliko trio „el Fuego“. Kas savaitę Lietuvos paviljono konferencijų salėje vykdavo įdomių renginių ir susitikimų, pranešimus čia skaitė bei moksliniais kontaktais keitėsi Lietuvos geografė, meteorologė dr. Audronė Galvonaitė, akademikas dr. Vladas Žulkus ir dr. Algirdas Girininkas. Lietuvos turizmui skirtuose renginiuose dalyvavo Valstybinio turizmo departamento atstovės, paviljone surengusios gintaro arbatos degustacijas, viktorinas bei pristačiusios Lietuvą kaip patrauklią turizmo kryptį. Šia proga į parodą buvo atvežta ir gausiai susirinkusiam žiūrovų bei žiniasklaidos atstovų būriui pristatyta unikali, rankų darbo gintaro suknelė bei gintaro papuošalai (autoriai – Algina ir Rolandas Žalimai). Lietuvos nacionalinės dienos EXPO proga birželio 24 dieną, dalyvaujant kultūros ministrui Arūnui Gelūnui, koncertavo Alytaus dainų ir šokių ansamblis „Dainava“ ir Klaipėdos universiteto Menų fakulteto sportinių šokių kolektyvas „Žuvėdra“, Lietuvos Valstybės dieną pažymėjo perkusininkas Tomas Dobrovolskis, stilizuotas senovinių drabužių kolekcijas pristatė kūrybos namų „Studija LT“ dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė, Lietuvos dailės muziejų pristatė jo direktorius Romualdas Budrys, koncertavo saksofonininkas Petras Vyšniauskas, surengtos Algimanto Aleksandravičiaus, Jono Kalvelio, Eugenijaus Kavaliausko ir Kęstučio Čepėno, Gyčio Skudžinsko, Marijono Baranausko ir Liudviko Ruiko, Pauliaus Normanto, Stanislovo Žvirgždo fotografijų parodos, atskirai pristatyta Lietuvos fotomenininkų sąjunga. Lietuvos paviljono iniciatyva net buvo surengtas EXPO krepšinio turnyras „3 prieš 3 į vieną krepšį“, kurį laimėjo „Hyundai“ komanda.

Kęstutis Kasparavičius dirba su korėjiečių vaikais. Nuotrauka iš Lietuvos ekspozicijos pasaulinėje parodoje „EXPO 2012“ archyvo

Parodos metu Lietuvos paviljone lankėsi Lietuvos Respublikos aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis bei žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius su ministerijų darbuotojų bei verslininkų delegacijomis, apie būsimą Lietuvos pirmininkavimą ES pasakojo Užsienio reikalų ministerijos atstovai.

Antanui A. Jonynui, Kęstučiui Kasparavičiui ir man teko pristatinėti lietuvių literatūrą ir kol kas gana kuklius Lietuvos ir Korėjos literatūrinius ryšius. Įvyko du renginiai. Pirmiausia paviljono lankytojams pristatėme neseniai pasirodžiusį korėjiečio rašytojo Hailji romaną lietuviška tematika „Užupio respublika“. Jį į lietuvių kalbą jau išvertė Martynas Šiaučiūnas, kaip tik tuo metu paviljone dirbęs gidu, ir netrukus ketina išleisti Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Renginyje dalyvavo ir Vytauto Didžiojo universiteto korėjiečių kalbos dėstytojas Jinseok Seo. Publiką labai sudomino autentiški jų tautiečių pasakojimai apie daugeliui dar negirdėtą gintaro šalį. Lietuvių literatūros vakare trumpai pristatėme lietuvių kalbą ir literatūrą, mudu su Antanu A. Jonynu paskaitėme po porą eilėraščių, o Kęstutis Kasparavičius – ištrauką iš savo knygos vaikams. Beje, pastarasis iš visų mūsų trijų Korėjoje yra žinomiausias: išleistos keturios K.Kasparavičiaus parašytos bei iliustruotos ir dar keturios jo iliustruotos kitų autorių knygos. Todėl prie paviljono jam pradėjus piešti vieną savo herojų – Žirafą, į pagalbą atskubėdavo būrys korėjiečių vaikų.

Mano kūrybos vakaras, dalyvaujant rašytojui Hailji, vertėjui Jinseok Seo, vedėjui poetui Kim Keun, tradicinės korėjiečių operos atlikėjai Park Inhye ir saksofonininkui Petrui Vyšniauskui, įvyko ir Seule, Rašytojų kūrybos namuose. Tad šiokį tokį pėdsaką Korėjos žemėje palikome.

Man teko dirbti pirmosios, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, pasaulinės EXPO 1992 generaliniu komisaru Sevilijoje. Mano pavaduotojas Petras Naprušis iš LITEXPO atvyko tik pakeisti manęs. Tada teko būti ir komisaru, ir paviljono direktoriumi, ir renginių organizatoriumi, ir buhalteriu. Paviljone pakaitomis dirbo iš viso keturi gidai. Tąsyk estų, su kuriais dalijomės paviljoną, architekto sukurtame interjere eksponavome tą patį gintarą su inkliuzais, senąją ir naująją (Ipolito Užkurnio) medžio skulptūrą, Aleksandro Vinkaus graviūras bei senuosius LDK žemėlapius. Ekranuose rodėme Lietuvos vaizdus iš vaizdajuosčių. Aną ir šią parodą sunku palyginti: neturėjome ne tik tokių parodų rengimo, bet ir paprasčiausios logistikos patirties, daugelį darbų dirbome patys, nes trūko lėšų. Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys ne tik pats kabino eksponatus, bet dar neišeksponuotus naktimis paeiliui su kitais saugodavo, kad jų neišvogtų. Mums neatėjo į galvas atsivežti labiausiai lankytojus dominusio eksponato – Europos žemėlapio su naujai jame atsiradusia Lietuva. Pamenu, bergždžiai ieškojau jo po visą Seviliją, net nuvykau į ten įsikūrusį vieną Ispanijos karo ministerijos departamentų. Neturėjo ir ten. Paaiškino, kad jie kariauti su Lietuva nesiruošia. Galiausiai šiokį tokį žemėlapį radau Europos Sąjungos paviljone. Nubrėžėme liniją tarp Sevilijos ir Vilniaus ir įrėminome žemėlapį. Paskui ta linija keliavo daugybė paviljono lankytojų pirštų. Mūsų paviljonas dėl šių geopolitinių aplinkybių tada taip pat susilaukė nemažo dėmesio. Mus aplankė net Ispanijos karalienė Sofija.

Šiemetės, dešimtosios, parodos rengėjai – jau ne naujokai. Buvo pasitelktos ir konceptualiai sudėliotos įvairiausios „kūrybinės industrijos“. Logistikos ir ūkio reikalai taip pat buvo sprendžiami nepalyginamai profesionaliau. Kur kas daugiau žmonių dalyvavo rengiant parodą, paviljono personalas gerokai didesnis, labiau patyręs. Viso to rezultatas – jau minėtas aukštas įvertinimas.

 

 

Draugai