Kronika Nr. 18 (3425)

Balandžio 15–17 dienomis vy­ko tarptautinė Londono knygų mugė. Šiemet mugėje Lietuvos leidėjų asociacija savo stende pristatė Lietuvos leidybos naujienas, o Tarptautinių kultūros prog­ramų centro (TKPC) atstovai džiaugėsi užmegztais kontaktais ir galimybe sustiprinti Lietuvos poziciją įsiliejant į užsienio knygų leidybos rinką. Šiais metais Lietuva galės džiaugtis net dvejomis anglų kalba išleistomis knygomis – tai Giedros Radvilavičiūtės esė rinktinė (vertėja Elizabeth Novickas, apdovanota Šv. Jeronimo premija), kurią leidžia „Dalkey Archive Press", ir „Dedalus" leidžiama lietuvių prozos antologija (sudarytojas Almantas Samalavičius). TKPC atstovai kartu su LR kultūros atašė Didžiojoje Britanijoje Rita Valiukonyte dalyvavo susitikime su latvių literatūros centro, Latvijos leidėjų asociacijos, Estijos kultūros ministerijos, Estijos leidėjų asociacijos ir literatūros centro atstovais, kuriame buvo aptartos visų Baltijos šalių bendradarbiavimo galimybės prisistatyti Londono knygų mugėje. Kartu su partneriais iš Latvijos ir Estijos aptarta, kaip būtų galima įsteigti trijų Baltijos šalių geriausių vertėjų prizą. Mugės metu vyko ir organizacijos LAF („Literature Across Frontiers") naujo tinklalapio www.lit-across-frontiers.org/ pristatymas. LAF – tai organizacija, vienijanti įvairius literatūros centrus, festivalius ir organizacijas pasaulyje ir skatinanti mažų kalbų ir literatūrų judėjimą ne tik tarp Europos šalių, bet ir Artimuosiuose Rytuose bei Viduržemio jūros regione. Organizacija gyvuoja jau 12 metų ir yra finansuojama iš Europos Sąjungos lėšų. Be susitikimų mugėje, balandžio 18 d. Lietuvos ambasadoje vyko pokalbis-diskusija su rašytoju ir knygų „Pogrindis" ir „Bronzinė moteris" autoriumi Antanu Šileika. Rašytoją kalbino Romas Kinka. Daugiau informacijos apie Lietuvos dalyvavimą Londono knygų mugėje rasite www.facebook.com/koperator, www.koperator.lt


Balandžio 22 d. Porto mieste (Portugalija) šiuolaikinio meno galerijoje „Serpente" atidaryta fo­togra­fo Algimanto Aleksandravičiaus pa­ro­da „Vaizdai veltui". Galerijos šeimininkai iš daugelio pripažintų Aleksandravičiaus fotografijų ciklų pasirinko mažiau žinomą „Vieno miestelio kavinių istorijų" seriją. Tai juodai balti 1991–1995 metų Panevėžio naktinio kavinių ir restoranų gyvenimo liudijimai. Pasak V. Kinčinaičio, nedažnas fotografas gali pasipuikuoti tokiu posovietinės bohemos, gangsterizmo ir juslingumo, disko šukuosenų ir „armani" švarkų epochos portretu. Algimantas buvo pačiame šio reketo ir išl aisvintų aistrų kūrimosi ir griuvimo verpete. Pagaliau, jis pats jį kūrė. Rizikuodamas savo kailiu, atidarinėjo kavines, kvietė bohemą, laisvino erosą ir fotografavo. Derino tai, kas nesuderinama, fiksavo epochos madas ir mimiką, gestus ir pozų heroizmą, minimaliai apšviestuose pusrūsių kavinių interjeruose režisavo prostitučių ilgesį ir cinizmą. Tai ypač įdomios fotografijos, jose dera tai, ko jau nebėra, – tik tuometiniam laikotarpiui būdingos drovumo ir gyvuliškumo, žiaurumo ir herojiškumo kombinacijos.


Balandžio 9 d. Sankt Peterburgo „Rachmaninovo kiemelio" fotografijos galerijoje, tęsiančioje pažintį su žymiausia sovietmečio lietuviškąja fotomokykla, atidaryta autorinė Romualdo Rakausko paroda „Žydėjimas". Po Romualdo Požerskio „Senamiesčių" galerijoje pristatomas R. Rakausko ciklas. Parodos kuratorius Jurijus Gurčenkovas. Paroda surengta tarpininkaujant Lietuvos Respublikos generaliniam konsulatui. Ekspozicija veiks iki gegužės 11 dienos. Daugiau informacijos rusų kalba rasite: artway.tv/en/2013/04/legends-of-lithuanian-photography-romualdas-rakauskas/, fotorachmaninov.ru/index.php?id=325, spbphotogra­pher.ru/2013/03/rakauskas_exhibition/.

Draugai