Kronika Nr. 3451

Lapkričio 17 dieną mirė britų poetas, vertėjas Danielis Weissbortas, ilgą laiką vadovavęs šiuolaikinės poezijos žurnalui „Modern Poetry in Translation", kurį 1965 m. jis ir įkūrė kartu su poetu Tedu Hughesu. D. Weissbortas gimė 1935 m. Londone, baigė Kembridžo universitetą, buvo daugelio reikšmingų komitetų, žiuri nariu, priklausė amerikiečių PEN centrui. Vertė iš daugelio kalbų, sudarė antologijas „Išgyvenimo poezija: pokariniai Centrinės ir Rytų Europos poetai" (1992), „Vertimas: teorija ir praktika" (2006, kartu su Astraduru Eysteynssonu), išleido aštuonis poezijos rinkinius, paskutinįjį „Laiškai Tedui" (2003) skyrė draugui T. Hughesui.


Lapkričio 15 d. Prancūzijoje, Normandijos Kano mieste, prasidėjo dvidešimt antrasis Šiaurės šalių literatūros ir meno festivalis „Šiauriečiai" („Les Boreales"), kuriame Lietuva ir Islandija dalyvauja garbės viešnios teisėmis. Festivalio metu Šiaurės Prancūzijos auditorija bus supažindinta su plačia Lietuvos šiuolaikinio meno panorama: teatru, fotografija, muzika, dizainu ir literatūra. Festivalis „Šiauriečiai" kasmet sulaukia apie 50 000 lankytojų. Renginį organizuoja Žemutinės Normandijos literatūros centras, kurį remia Žemutinės Normandijos regiono administracija. Daugiau informacijos: www.crlbn.fr/les-boreales/, www.koperator.lt

 


Londono džiazo festivalyje, kuris vyko „Southbank" centre, lapkričio 16 dieną pasirodė lietuvių atlikėjai: Dainius Pulauskas,  Valerijus Ramoška, Liutauras Janušaitis, Kęstutis Vaiginis, Domas Aleksa ir Linas Būda. Penkias valandas trukusį koncertą pradėjo Stan Sulzmann, Benet McLean, DJ Julian+Sushil ir DJ Kevin Legendre. Koncertą įrašė ir retransliavo BBC 3 radijo laida „Jazz Line-Up". D. Pulausko grupė – vienas reikšmingiausių ir aktyviausių Lietuvos džiazo kolektyvų, savotiški Lietuvos džiazo ambasadoriai. Per savo gyvavimo metus D. Pulausko grupė dalyvavo daugelyje prestižinių Europos, Azijos, Afrikos ir Amerikos džiazo festivalių, 2001 m. Lietuvos muzikų sąjungos buvo įvertinta „Auksiniu disku", 2004 m. už Lietuvos džiazo populiarinimą pelnė Lietuvos instituto apdovanojimą „LT tapatybė"; įrašė 7 CD:  „Penetration", „1999", „Autumn suite", „Colours", „Orca", „Vilnius – in the palm of your hand", „Mixtum compositum" ir 2 DVD: „Trajectories", „Live from Lithuanian Radio's Studio". Daugiau informacijos www.londonjazzfestival.org.uk/events/info/jazz-line-up.

D. Pulausko grupė. Dainiaus Labučio nuotrauka


Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premija 2013 m. lapkričio 25 d. asociacijos tarybos posėdyje paskirta rašytojui Romualdui Granauskui už apysaką „Kai reikės nebebūti" (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012), novelių apysaką „Šventųjų gyvenimai" (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2013) ir apsakymų knygą „Išvarytieji" (Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2013).


Paaiškėjo Londono galerijos „Saatchi" surengto tarptautinio konkurso „Saatchi Online Showdown Competition: Painted Faces" nugalėtojai. Tarp geriausiųjų –­ ir lietuvė tapytoja Kristina Ališauskaitė, sudominusi meno pasaulio autoritetus ir prasibrovusi į finalą. Iš viso konkurse rungėsi net 3300 įvairių šalių menininkų. Pagrindinis konkurso prizas (1000 svarų sterlingų) atiteko iš Ispanijos kilusiam Migueliui Laino už kūrinį „Didier", o antrąją vietą laimėjo Chrisas Stevensas, sukūręs darbą „Loughros Point Revised" (abu autoriai iš Didžiosios Britanijos). Į konkurso finalą taip pat pateko menininkai iš JAV, Olandijos, Vokietijos, Australijos ir Latvijos. K. Ališauskaitės kūrinys „Don't ask II" („Neklausk II") kartu su kitų finalininkų darbais gruodžio 5–20 d. bus eksponuojamas Londono galerijoje „Griffin Gallery". Kristinos kūryba eksponuojama ir Valensijos (Ispanija) tarptautiniame menų festivalyje „Incubarte 2013".

Kristina Ališauskaitė, „Neklausk“


Garsiausiame Pietų Amerikoje San Paulo vizualinio meno komplekse „Tomie Ohtake" veikia fotomenininko Antano Sutkaus paroda. Fotografijos darbai atspindi XX a. antrosios pusės Lietuvos gyvenimą. Jo turtingumas ir įvairiapusiškumas parodytas pasitelkiant menininkų, aktorių, rašytojų portretus. Net 35 nespalvotos fotografijos pirmą kartą viešai rodomos Brazilijos auditorijai. Paroda veiks iki 2014 m. sausio 5 dienos. „Tomie Ohtake" garsėja žymių menininkų darbų parodomis ir kruopščia meno darbų atranka.


Brazilijoje vyksta (iki 2014 m. vasario 2 d.) tarptautinis šiuolaikinio meno festivalis „VideoBrasil", kuriame pirmą kartą dalyvauja menininkas iš Lietuvos Vygandas Šimbelis. Tai vienas iš nedaugelio renginių, kuriame ypač daug dėmesio skirta videomenui. Parodoje „Pietinės Panoramos" Vygandas Šimbelis pristato meninės dokumentikos filmą „Tėvo pėdomis", o per viešąsias programas –­ interaktyvaus meno projektą „Metaphone". Į renginį pretendavo daugiau kaip 2000 norinčiųjų dalyvauti, o vertinimo komisija atsirinko tik 106 geriausius darbus iš 32 užsienio šalių. „Lietuvos vardo atsiradimas šiame festivalyje – tai įrodymas, kad turime talentingų menininkų, ir labai tikiuosi, kad 2015 metais festivalyje pamatysime dar daugiau darbų iš Lietuvos", – pažymi LR generalinė konsulė San Paule (Brazilija) Laura Guobužaitė. Šis 18-asis „VideoBrasil" festivalis atspindės savo solidžią istoriją ir pats bus centrinė figūra. Renginyje bus eksponuojami anksčiau dalyvavusių menininkų darbai, kurių vardai tapo neatsiejama festivalio istorijos dalimi – nuo menininko Nam June Paiko iki Marinos Abramovič ir kitų žinomų bei pripažintų meno atstovų. Festivalio programa turtinga ir įvairiapusė, pilna įvairių viešų programų lankytojams. Daugiau informacijos: www.simbelis.com, www.metaphone.net

Draugai