Kronika Nr. 3498

Niujorke 65 kartą buvo išdalyti Nacionaliniai knygų apdovanojimai (National Book Awards). Jūrų pėstininkas Philas Klay'us apdovanotas už grožinę knygą „Redeployment" apie karus Irake ir Afganistane. Evanas Osnosas negrožinės literatūros kategorijoje – už knygą „Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China" apie Kinijos modernizaciją. Louise Gluck pagerbta už geriausią poezijos knygą „Faithful and Virtuous Night" (trumpajame sąraše iš penkių pretendentų keturios buvo moterys). Jacqueline Woodson memuarai „Brown Girl Dreaming" paskelbti geriausia knyga paaugliams.

Išrinkti geriausi Lietuvos edukologijos universiteto rengiamo X–XII klasių moksleivių trumposios prozos konkurso „Mano laisvė" (2014) kūriniai. Konkurso iniciatorė Aneta Anra ir komisijos nariai – Aušra Kaziliūnaitė, Gabrielė Labanauskaitė, Andrius Bialobžeskis, Domantas Razauskas, Alvydas Šlepikas, Jūratė Baranova, Žydronė Kolevinskienė – iš 75 tekstų išrinko tris, kurie bus išspausdinti konkursui skirtame almanache „Mano laisvė". Pirma vieta skirta Airidui Labinui už apsakymą „Išsivadavimas" (Šiaulių „Romuvos" gimnazija), antrąją ir trečiąją vietas pasidalijo Sigitos Bendikaitės „Mano laisvė gyvena" (Vilniaus Pilaitės gimnazija) ir Justinos Sereikaitės „Neapgalvota laisvė" (Kauno Stasio Lozoraičio vidurinė mokykla).

foto cezannecatalogue.com

Pradėjo veikti pirmas pilnas ir spalvotas virtualus Paulio Cézanne'o darbų katalogas. Užsiregistravus puslapyje cezannecatalogue.com, galima ištyrinėti visus 940 dailininko darbų, nuo 1860 m., kai jam tebuvo 21-eri, iki 1906 m., kai jis mirė būdamas 67-erių.


 „One Central Park“. Simono Woodo (CTUH) nuotrauka

Architektus, inžinierius ir statytojus vienijanti Amerikos organizacija „Council on Tall Buildings and Urban Habitat" 13-ąjį kartą rinko geriausius pasaulio dangoraižius. Nugalėtoju šiemet pripažintas garsaus prancūzų architekto Jeano Nouvelio suprojektuotas 116 metrų aukščio dangoraižis „One Central Park" Sidnėjuje. Senosios alaus daryklos vietoje iškilęs gyvenamasis bokštas – savotiškas vertikalus sodas. Dar vienas originalus šio dangoraižio elementas – žaliąja stogo terasa aukštybėse pakibusi veidrodžių plokštuma. Geriausiu Europos pastatu išrinktas „De Rotterdam" Olandijoje (Remo Koolhaaso biuras).


Lietuvos šokis pirmą kartą buvo pristatytas XVI tarptautinėje scenos menų bienalėje CINARS Monrealyje (Kanada). Į bienalę šįmet susirinko atstovai iš 40 šalių, per savaitę buvo parodyta daugiau kaip 150 spektaklių. Lietuvių delegaciją sudarė Lietuvos šokio informacijos cent­ro, Šiuolaikinio šokio asociacijos, Menų spaustuvės, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos atstovai ir šokio kritikė, LMTA Šokio ir judesio katedros vedėja Ing­rida Gerbutavičiūtė.

Markizo de Sado herbas. Foto lt.wikipedia.org/wiki/Markizas_de_Sadas

Gruodžio 2 d. minimos 200-osios markizo de Sado (1740–1814) mirties metinės. Prancūzų politikas, filosofas, rašytojas pusę gyvenimo praleido įkalintas, pirmiausia monarchijos, paskui respublikos, galiausiai Napoleono. Audringa epocha atsispindi šokiruojančiuose jo raštuose, kuriuose jungiama filosofija ir pornografija. De Sadas buvo radikalios laisvės šalininkas, nesuvaržytas moralės, religijos ar įstatymų. Egzistencialistai, siurrealistai jį laikė vienu iš savo pirmtakų. Jacques'as Lacanas teigė, kad de Sado moralės samprata atspindi tai, ką Kantas pavadino kategoriniu imperatyvu. Lietuviškai išleisti jo romanai „Meilės nusikaltimai, arba Aistrų kliedesys" (1993), „Filosofija buduare" (1994), „Teresė" (1994), „Paslaptinga Prancūzijos karalienės Izabelės Bavarietės istorija" (1997).


Lietuvių literatūros ir tautosakos institute įteikta trečioji kasmetinė Vytauto Kubiliaus (1926–2004) premija. Šiemet ji skirta Klaipėdos universiteto docentui dr. Marijui Šidlauskui − už gebėjimą įžvelgti literatūros esmes, vertybinę ir poleminę drąsą. Premiją skiria komisija, kurios nariai – literatūros kritikai, literatūrologai ir rašytojai, atstovaujantys Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui, Lietuvos rašytojų sąjungai, aukštųjų mokyklų lituanistinėms katedroms. Ankstesniais metais apdovanoti Valdemaras Kukulas (po mirties) ir Virginijus Gasiliūnas. Tai vienintelė premija Lietuvoje, teikiama literatūros kritikams.


Europos literatūros premija skirta norvegų rašytojui Jonui Fosse'i (g. 1959) už visą jo kaip dramaturgo, romanisto, poeto ir eseisto kūrybą. Fosse yra vienas iš Norvegijos pretendentų į Nobelio literatūros premiją, o „The Daily Telegraph" jam skyrė 83 vietą „gyvųjų genijų" šimtuke (pagal veiklos įvairiapusiškumą, pripažinimą, intelektinę galią, pasiekimus ir kultūrinę reikšmę). Europos Tarybos globojama premija skiriama už darbus, atskleidžiančius Europos kultūrinę įvairovę.

O. Koršunovo spektaklio „Žiema“ pagal J. Fosse’s pjesę scena. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Draugai