Kronika Nr. 3518 - 3519

Pietų Karolinos dienraštis „The Post and Courier" (tiražas –­ 85 tūkst. egz.) įvertintas Pulitzerio premija už tiriamųjų straipsnių apie smurtą namuose seriją „Till Death Do Us Part" („Kol mirtis mus išskirs"). „The New York Times" apdovanotas už Ebolos viruso proveržio Vakarų Afrikoje dokumentavimą ir straipsnius, demaskuojančius lobistų ir teisininkų spaudimą valdžios institucijoms. Dienraštis „The Los Angeles Times" – už apybraižą apie sausrą Kalifornijoje ir televizijos bei kultūros kritiką. Grožinės literatūros Pulitzeris atiteko Anthony Doerriui už istorinį romaną „All the Light We Cannot See" („Visa mums nematoma šviesa") apie Prancūziją nacių okupacijos metu. Biografijos kategorijoje nugalėjo Davido I. Kertzerio knyga „The Pope and Mussolini: The Secret History of Pius XI and the Rise of Fascism in Europe" („Popiežius ir Mussolini's: slapta Pijaus XI ir fašizmo iškilimo Europoje istorija", paremta neseniai atvertais Vatikano archyvais.

ru.wikipedia.org/wiki/Ким,_Юлий_Черсанович

Balandžio 13 d. paskelbtas 2015-ųjų Rusijos nacionalinės premijos „Poetas" (poet-premium.ru) laureatas, kuriuo tapo poetas, dramaturgas, bardas, scenaristas, buvęs disidentas Julijus Kimas. J. Kimas parašė daugiau nei 500 dainų, skambėjusių daugiau nei 50 filmų. Tarp kitų premijų 1999 m. jis yra pelnęs ir Bulato Okudžavos premiją. Kasmetinė premija „Poetas" įsteigta 2005 m., skiriama gyvam rusakalbiui poetui (tautybė ir gyvenamoji vieta reikšmės neturi) už nuopelnus rusų poe­zijai. Laureatui atitenka 1,5 mln. rublių (maždaug 26 000 eurų). Iki šiol laureatais yra tapę Aleksandras Kušneris, Olesia Nikolajeva, Timuras Kibirovas, Sergejus Gandlevskis, Eugenijus Jevtušenka ir kt.


  Pirmuoju Henryko Sienkie­wi­cziaus premijos laureatu tapo Jacekas Świdzińskis už grafinį romaną „Zda­rzenie. 1908" („Įvykis. 1908"). Nugalėtojas gavo 40 tūkst. zlotų premiją (apie 10 tūkst. eurų), kurią įsteigė portalas „Dzika Banda". Kartu šis komiksas apie Tunguskos meteoritą paskelbtas metų populiariuoju romanu. Vertinimo komisija prisipažino, kad skyrė premiją „ne populiariausiam iš nominuotųjų, o įdomiausiam romanui". Jame į netikėčiausius įvykius, be kitų veikėjų, įsivelia Feliksas Dzeržinskis, Rasputinas, Levas Tolstojus, Dersu Uzala. „Šio pasakojimo spekuliatyvinis pobūdis nėra vienintelė žavinti ypatybė. Naudojantis minimaliu žodžių skaičiumi ir santūriu piešiniu, autoriui pavyko sukurti epinę, tiesiog vertą Siekiewi­cziaus vardo istoriją", –­ teigia žiuri. Finale dar rungėsi Łukaszo Orbitowskio „Szczęśliwą ziemię" („Džiaugsmo žemė"), Michało Witkowskio „Zbrodniarz i dziewczyna" („Nusikaltėlis ir mergina"), Katarzynos Bondos „Pochłaniacz" („Sugėriklis") ir Krzysztofo Piskorskio „Cienioryt" („Šešėlrėžis"), Wito Szostako „Sto dni bez słońca" („Šimtas dienų be saulės"), Marcino Wrońskio „Haiti" („Haitis"), Andrzejaus Sapkowskio „Sezon burz" (Audrų sezonas"), Marcino Podoleco „Fugazi Music Club" ir Rafało Kosiko „Feliks, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy" („Feliksas, Netas ir Nika bei Raudonosios Ančios paslaptis").

„Zda­rzenie. 1908“ fragmentas

Floridoje (JAV) atidarytas pirmasis knygynas, skirtas vien savilaidos knygoms. „Gulf Coast Bookstore" įkūrėja, knygų vaikams autorė Patti Brassard Jefferson sako pavargusi dideliuose knygynuose konkuruoti su Stephenu Kingu ar Danu Brownu. Nepriklausomi autoriai gali išsinuomoti knygyno lentyną 3 mėnesiams už 60 dolerių ir atgauti 100 % pajamų (iš įprasto knygyno atgaunama apie 40 %). Rašytojai knygyne taip pat gali rengti susitikimus su skaitytojais.

facebook.com/GulfCoastBookstore

68-ojo Kanų festivalio (gegužės 13–24 d.) paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės" įvyks Šarūno Barto filmo „Peace to Us in Our Dreams" pasaulinė premjera. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Š. Bartas, jo dukra Ina Marija Bartaitė, gyvenimo draugė smuikininkė Lora Kmieliauskaitė ir aktorius Edvinas Goldšteinas. Filme pasakojama apie vyrą, jo draugę ir dukterį, kurie atvažiuoja į kaimą praleisti savaitgalio. 16-metė dukra sunkiai išgyvena suaugusiųjų santykių krizę. Nuo vaikystės ji draugauja su kaimo berniuku, su kuriuo sodyboje kartu leidžia dienas. Berniukas pavagia medžioklinį šautuvą. Kaime prasideda gaudynės. Lietuvoje 7-asis Š. Barto pilno metro filmas bus pristatytas spalio 9 d.

Filmo „Peace to Us in Our Dreams“ kadras

Filmo „Sangailės vasara" prodiuserė Živilė Gallego kartu su 19 veikliausių Europos prodiuserių atrinkta dalyvauti Kanų kino festivalio metu vyksiančiame renginyje „Producers on the Move", kurio tikslas –­ skatinti ilgalaikį Europos šalių bendradarbiavimą kino srityje.

„Sangailės vasara“ prodiuserė Živilė Gallego

Pilka suknelė, kurią aktorė Vivien Leigh dėvėjo vaidindama Skarletę O'Harą 1939 m. Victoro Flemingo filme „Vėjo nublokšti", aukcione parduota už 137 tūkst. dolerių. Aukcionui buvo pateikta apie 150 filmo, pelniusio 8 „Oskarus" (tarp jų ir V. Leigh už pagrindinį moters vaidmenį), rekvizitų, priklaususių neseniai mirusiam buvusiam „Universal Studios" šukuosenų ir makiažo skyriais vadovui Jamesui Tumblinui. Už 137 tūkst. dolerių parduotą suknelę jis 1962 m. rado „Western Costume Company" sandėlyje pa­ruoštą išmesti ir įsigijo už 20 dolerių.

 Filmo „Vėjo nublokšti“ kadras

Draugai