Kronika Nr. 3535

Zarasų literatūrinė Pauliaus Širvio premija skirta poetui Antanui A. Jo­nynui. Premija įsteigta 1995 m. ir teikiama už reikšmingą poetinę kūrybą.

Antanas A. Jo­nynas. Foto manipuliacija.lt

Donatas Petrošius. Foto - manipuliacija.lt

14-oji Juozo Tumo-Vaižganto literatūrinė premija skirta Donatui Petrošiui už esė knygą „Kaip negalima gyventi“ („Alma littera“, 2014). Lietuvos rašytojų sąjungos, Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos 2002 m. įsteigta premija skiriama lietuvių rašytojui arba žurnalistui už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=b-irlPouEPY{/youtube}

 

Ukrainos rašytojų sąjungos mėnraštis „Дзвiн“ („Varpas“) šiemet švenčia 75-metį. Per ilgus gyvavimo metus žurnalas nemažai dėmesio yra skyręs ir lietuvių literatūrai, skelbęs ver­timų. Naujausia publikacija kovo–balandžio mėn. numeryje yra itin solidi –­ skirta poeto Algimanto Baltakio kūrybai. 40 eilėraščių į ukrainiečių kalbą išvertė Dmitro Čeredničenko, jis parašė ir palydimąjį žodį apie poetą.

Pasirodė į lenkų kalbą išverstas Kristinos Sabaliauskaitės romanas „Silva rerum“. Rugsėjo 10 d. knyga pristatyta Varšuvoje, o spalio 23 d. K. Sabaliauskaitė dalyvaus žymiausiame Lenkijoje Conrado literatūros festivalyje, kuriame taip pat dalyvaus Herkus Kunčius, Alvydas Šlepikas, Tomas Venclova, Leonidas Donskis, pristatysiantys lenkų kalba pasirodžiusią savo kūrybą. Pirmą „Silva re­rum“ dalį išvertė Izabela Korybut-Daszkiewicz, prieš keletą metų išvertusi Sigito Parulskio romaną „Trys sekundės dangaus“.

Rugsėjo 17–20 d. Berlyne vyksiančioje meno mugėje „Positions Berlin“ dalyvaus Vilniaus galerija „Meno niša“ ir Kauno „Meno parkas“. Antrą kartą vyksiančioje meno mugėje, kuri yra Berlyno meno savaitės dalis, dalyvaus 76 galerijos iš 16 šalių. „Meno niša“ pristatys Rūtą Katiliūtę, Naglį Rytį Baltušniką, Pau­lių Šliaupą, Algį Kasparavičių, video lounge programoje bus rodomas Rimo Sakalausko filmas. „Meno parkas“ pristatys Aušros Barzdukaitės-Vaitkūnienės, Gretos Grendaitės, Jono Gasiūno ir Patricijos Gilytės darbus.

Naglis Rytis Baltušnikas. „Gimnastės su kamuoliais“

Paskelbti 2015 m. „Nikės“, vienos prestižiškiausių Lenkijos literatūrinių premijų, finalininkai. Dėl apdovanojimų kovos Jaceko Podsiadło poe­zijos rinkinys „Przez sen“ („Per sapną“) ir šeši romanai – Olgos Tokarczuk „Księgi Jakubowe“ („Jokūbo knygos“), Ignaco Karpowicziaus „Sońka“ („Sonka“), Jaceko Dehnelio „Matka Makryna“ („Motina Makrina“), Magdalenos Tulli „Szum“ („Triukšmas“), Szczepano Twardocho romanas „Drach“ („Aitvaras“; ką tik apdovanotas ne mažiau prestižiška Kościelskių premija), Wiolettos Grzegorzewskos romanas „Guguły“ („Žaliūkšniai“).

Vokietijoje kilo skandalas, susijęs su menininku dadaistu Karlu Waldmannu – policija mano, kad jis buvo išgalvotas klastotojų, kurie jau daugelį metų apgaudinėja aukcionų namus ir kolekcionierius. Visus 1200 Waldmanno kūrinių 1989 m. Berlyno blusų turguje aptiko prancūzų žurnalistas. Menininkas buvo paskelbtas vokiečių dadaizmo ir konstruktyvizmo žvaigžde, jo darbai pardavinėti aukcionuose, eksponuoti muziejuose, tarp jų ir Drezdeno šiuolaikinio meno galerijoje. Laikui bėgant kultūrinėje bend­ruomenėje kilo įtarimų ne tik dėl padirbtų Waldmanno darbų, bet ir dėl jo paties egzistavimo fakto. Dailininkas neminimas meno istorijos literatūroje, apie jo gyvenimą beveik nieko nežinoma. K. Wald­manno muziejaus tinklalapyje (www.karlwaldmannmuseum.com) pateiktoje biografijoje tepaminėta, kad tikėtina, jog dailininkas gimė XIX a. pab. Drezdene ir dingo be žinios 1958 m. sovietų lageriuose. Jo giminaičiai, su kuriais „teko susitikti 1989 m. ir dabar jau yra mirę“, vadino jį bepročiu. Berlyno ir Saksonijos federalinė policija tiria baudžiamąją bylą, iškeltą nenurodytam meno prekeiviui. Drezdeno galerija pareiškė, jog esama daug klausimų, į kuriuos nėra jokių atsakymų. Neatmetama galimybė, jog tai gali būti tiesiog „šiuolaikinio meno projektas, naudojantis fikcijos strategiją“. Beje, K. Waldmanno virtualus muziejus fizinio adreso neturi.

Karl Waldmann. „Bauhaus“, koliažas ant popieriaus, 19,5 x 15. Iš privačios kolekcijos

Draugai