Kronika Nr. 3539

2015 m. „Man Booker“ premija (50 tūkst. svarų sterlingų) apdovanotas jamaikietis Marlonas Jamesas už beveik 700 puslapių romaną „A Brief History of Seven Killings“ („Trumpa septynių nužudymų istorija“) apie 1976 m. įvykdytąį pasikėsinimą nužudyti Bobą Marley. 44 metų rašytojas teigia, kad parašyti knygą jį įkvėpė regio muzika.


Spalio 9 d. Maskvoje paskelbtas literatūrinės premijos „Rusijos Bukeris“ 2015-ųjų trumpasis sąrašas (ilgajame sąraše 24 romanai), kuriame 6 finalininkai: Alisos Ganijevos „Jaunikis ir jaunoji“ („Жених и невеста“); Vladimiro Danichnovo „Lopšinė“ („Ко­лы­бельная“); Jurijaus Pokrovskio „Tarp žmonių“ („Среди людей“); Romano Senčino „Potvynio zona“ („Зона за­топ­ления“); Aleksandro Snegirevo „Vera“ („Вера“); Guzelės Jachinos „Zuleicha atsimerkia“ („Зулейха открывает глаза“). Premijos laureatas bus paskelbtas gruodžio 3 d. Nugalėtojui atitenka 1,5 mln., finalininkams – po 150 000 rublių. Pernai geriausiu kūriniu pripažintas Vladimiro Šarovo romanas „Grįžimas į Egiptą“.


VU Klasikinės filologijos katedros docentės Audronės Kučinskienės vadovaujama grupė parengė skaitmeninį „Antikos vardyną“ (www.vardynas.flf.vu.lt). Jame su­telkti svarbiausi senovės graikų ir romėnų vardažodžiai: istorinių asmenybių, mitologinių ir literatūros personažų vardai, geografiniai pavadinimai, mitologinės, istorinės, kultūrinės realijos, labiausiai paplitusių statinių bei kelių pavadinimai ir kt. Galima naudotis lotynišku ir graikišku vardų sąrašu, išsitraukti tematinius ar tam tikrame leidinyje vartojamų vardų sąrašus. Duomenų bazėje sukaupta apie 12 tūkst. vardažodžių. Į ją neįtraukti bibliniai ir krikščioniški vardai.


Lino Mikutos dokumentinis filmas „Pakeleiviai“ Anykščiuose vykusiame dokumentinio kino festivalyje EDOX „už gilų žvilgsnį“ buvo apdovanotas VYGOS prizu. Tai pasakojimas apie tris sušalusius tranzuotojus, laukiančius pakeleivingos mašinos niūrią žiemos dieną. Filmas jau pripažintas geriausiu lietuvišku studentišku darbu festivalyje „Kino pavasaris“. Ankstesni L. Mikutos dokumentiniai filmai „Dzūkijos jautis“ ir „Pietūs Lipovkėje“ taip pat yra sulaukę ne vieno apdovanojimo. „Pakeleivius“ jau išvydo ir Rumunijos, Vokietijos žiūrovai.

Filmo „Pakeleiviai“ kadras

Spalio 6 d., būdama 65-erių, mirė Belgijos kino režisierė ir teoretikė Chantal Akerman, padariusi įtaką Europos eksperimentiniam, feministiniam kinui ir tokiems režisieriams kaip Gusas van Santas, Toddas Haynesas, Michaelis Haneke. Pačią Akerman, 8 deš. persikėlusią į Niujorką, paveikė Jeano-Luco Godard’o, Stano Brakhage’o, Jono Meko, Andy Warholo darbai. Jos svarbiausiame filme „Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles“ (1975) realiu laiku tyrinėjama vidutinio amžiaus našlės kasdienė rutina ir prostitucija. Šį rugsėjį Lokarno kino festivalyje pristatytas naujausias Akerman filmas „No Home Movie“ apie jos motiną, išgyvenusią Aušvicą. Darbas susilaukė prastų vertinimų. Manoma, kad Akerman nusižudė.

Kadras iš filmo „Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles“

Draugai