Kronika Nr. 3550

2016-ųjų Vokietijos literatūrinė Adelberto von Chamisso premija skirta rašytojoms Estherai Kinsky ir Uljanai Wolf (po 15 000 €). E. Kinsky įvertinta už ligšiolinę kūrybą, ypač už romaną „Prie upės“ („Am Fluss“, 2014). U. Wolf –­ už visą kūrybą, ypač už poe­zijos rinkinį „Meine schönste Lengevitch“ („Mano gražioji Kalbevič“, 2013). Vokiečių ir prancūzų poeto, gamtininko Adelberto von Chamisso (1781–1838) premija skiriama ne iš Vokietijos kilusiems vokiškai rašantiems autoriams, nusipelniusiems vokiečių kalbai ir literatūrai. Premijos bus teikiamos kovo 3 d. Miunchene.


Vokietijoje po 70 metų išleista Adolfo Hitlerio knyga „Mein Kampf“ („Mano kova“). Di­džiąją knygos dalį Hit­leris parašė 3 deš. viduryje sėdėdamas kalėjime. Istorikai ją laiko esminiu dokumentu tyrinėjant nacių ideologiją ir Holokausto priešistorę. Kritinį leidimą su 1000 akademinių komentarų parėmė ir kelios žydų bendruomenės.


Sausio 10 d., sulaukęs 69-erių, mirė legendinis britų muzikantas Davidas Bowie. Vos prieš porą dienų, per Bowie gimtadienį, prekyboje pasirodė 25-asis jo albumas „Blackstar“. Dėl sveikatos prob­lemų muzikantas nebekoncertavo nuo 2006-ųjų. Bowie iškilo 8 deš., susikūręs androginišką alter ego – tarpgalaktinę roko žvaigždę Ziggy Stardust. Eksperimentavo su sceniniais apdarais, įvairiausiais muzikos stiliais, bendradarbiavo su Iggy Popu, Lou Reedu, „Queen“, Brianu Eno ir kt. Rokui suteikė rafinuotumo, laikomas glam roko pradininku, pagarsėjo kaip inovatorius ir intelektualas. Parduota apie 140 mln. jo albumų egzempliorių.

 

Davidas Bowie (dail. Stasys Eidrigevičius)

Niujorko viešoji biblioteka internete paskelbė 180 tūkst. aukštos kokybės vaizdų (digitalcollections.nypl.org). Sudarytos teatro, mados, LGBT istorijos, žemėlapių, knygų iliustracijų, plakatų, natų, gatvės fotografijų ir kitos kolekcijos. Visus vaizdus galima nemokamai peržiūrėti ir atsisiųsti. Biblioteka taip pat siūlo stipendiją žmonėms, turintiems idėjų, kaip naujai panaudoti jos viešai prieinamus išteklius.

Akli gatvės muzikantai. JAV, 1935