Kultūra plius Nr. 3577

Britams mėgstamiausias vaikiškų knygų personažas yra Mikė Pūkuotukas. Tai atkleidė 1200 asmenų apklausa. Mikė Pūkuotukas įveikė antroje vietoje likusį Harį Poterį. Į dešimtu­ką taip pat pateko Džordžas („Šaunusis penketukas“), Bilbas Beginsas („Žiedų valdovas“), Matilda, Liusė („Narnijos kronikos“), „Katinas su skrybėle“, „Šuniukas Taškius“, Šarlotė („Šarlotės voratinklis“) ir Treisė Byker.

Liepos 14 d. Budapešte mirė vienas žinomiausių šiuolaikinių veng­rų rašytojų, postmodernizmo literatūros kūrėjų Péteris Esterházy. Rašytojui buvo suėję 66 metai. Išgarsėjo romanais „Gamybinis romanas“, „Dangaus harmonija“, „Trumpoji vengrų pornografija“, „Hrabalo knyga“, rašė ir apsakymus (rinkiniai „Nepiratauk popiežiaus vandenyse“, „Gulbės iškamša“). P. Esterházy išleido 28 knygas. Jo kūriniai išversti daugiau kaip į 20 kalbų.

Esterházy Péter, youtube.com/watch?v=i17KHz8AJog

Šių metų literatūrinės premijos „Brücke Berlin“ laureatais tapo lenkų rašytojas Szczepanas Twardochas ir vokiečių vertėjas Olafas Kühlis už romaną „Drachas“. Premija nuo 2002-ųjų kas dvejus metus skiriama Rytų ir Vidurio Europos rašytojams ir jų knygų vertėjams (abu pasidalija 20 tūkst. eurų). Jos globėju iki šiol buvo Péteris Esterházy.


 „Sotheby’s“ pirmą kartą viešai pristatys įspūdingą privačią Davido Bowie meno kolekciją, kurioje gausu XX a. britų tapybos. Tai Damieno Hirsto, Franko Auerbacho, Stanley Spencerio, Pat­ricko Caulfieldo, Peterio Lanyono ir Grahamo Sutherlando darbai, Haroldo Gilmano priemiesčių tapyba, išėjusių iš mados Leono Kossoffo ir Davido Bombergo kūriniai. Kolekcijoje taip pat sukaupta per 100 baldų. Lapkritį kolekcija bus parduota aukcione; skaičiuojama, kad už darbus turėtų būti surinkta per 10 mln. svarų.

 

Peter Lanyon. „Liudytojas“ (1961)

Australijoje paskelbti šiųmečiai Archibaldo, Wynne’o ir Sulmano tapybos prizų laimėtojai. Archibaldo apdovanojimas ir 100 tūkst. dolerių atiteko Louise Hearman už Barry Humph­rieso portretą „Barry“. Svarbiausias Australijos portretistų apdovanojimas teikiamas už įžymaus meno, literatūros, mokslo ar politikos atstovo portretą. Dailininkė aplenkė 50 dalyvių; pirmą kartą per 95-erius apdovanojimo metus buvo sulaukta po lygiai abiejų lyčių dalyvių. Sulmano apdovanojimas ir 40 tūkst. dolerių už subjektinę, žanro tapybą ar freską atiteko Esther Stewart už darbą „Lygumos svajojimas“ („Flatland dreaming“). Wynne’o prizas ir 50 tūkst. dolerių už kraštovaizdžio tapybą atiteko Keno šeimos kolektyvui, t. y. 5 seserims, gyvenančioms Amatos aborigenų bend­ruomenėje Pietų Australijoje.

 Louise Hearman. „Barry“