Kultūra plius Nr. 3583

Rugsėjo 29 d. Vilniuje įteikta „Literatūros ir meno“ 70-mečio sukakties proga šiemet įsteigta „Šūdvabalio premija“, kuri atiteko vertėjui, rašytojui, visuomenės veikėjui Dariui Pocevičiui už knygą „100 istorinių Vilniaus reliktų“ („Kitos knygos“, 2016), alternatyvaus savišvietos tinklo Laisvasis universitetas (LUNI) įsteigimą ir puoselėjimą (www.luni.lt), kitokio Vilniaus ekskursus ir ekskursijas. Laureatui įteiktas diplomas, moliūgas ir simbolinis 101 euro piniginis prizas. Premija gali būti skiriama įvairiems žmonėms už nepatogų, drąsų ir nuoseklų buvimą, atkaklumą, kultūrinę veiklą, įvykį; ja taip pat gali būti apdovanoti įvairiausi reiškiniai, bendruomenės, iniciatyvos, objektai, vyksmai.

manipuliacija.lt nuotrauka

Rugsėjo 27 d. Rygoje paskelbti šiemetiniai Baltijos Asamb­lėjos premijų laureatai. Pagal nuostatus kasmet kiekvienai Baltijos šaliai tenka po vieną skirtingų sričių premiją. Tačiau šiemet lietuviams atiteko dvi. Literatūros premija skirta Sigitui Parulskiui už eseistikos knygą „Mano tikėjimo iltys: tekstai, atsiradę iš stebėjimo patirties ir vaizduotės“ (2013), romaną „Nutylėtų lelijų miestas“ (2015) ir poezijos rinktinę „Be teisės sugrįžti“ (2015). Meno premija paskirta Kristijonui Vildžiūnui už filmą „Senekos diena“, pastatytą bendradarbiaujant Estijos, Latvijos ir Lietuvos kinematografininkams. Filmą premijai pristatė estų delegacija. Moks­lo premija atiteko latvių biochemikei Maijai Dambrovai už meldoniumo farmakologinių efektų tyrimus.

Rugsėjį Vilniaus senamiestyje (Pilies g. 36–44) atidaryta Igorio Kalinausko meno galerija. Joje išskirtinis dėmesys teikiamas žmogaus subjektyviam pasauliui. „Ateityje pristatysime įvairių Lietuvos ir užsienio kūrėjų darbus, orientuodamiesi ne į akademinius pasiekimus, o į turtingo vidinio pasaulio raišką“, – teigia galerijos vadovė Virginija Kalinauskienė. Naujoji erdvė žiūrovus pasitinka I. Kalinausko tapybos paroda „Įvykių horizontas“, veiksiančia iki spalio 30 d.


Dvidešimt vienodais uniforminiais švarkais apsivilkusių visuomeninės organizacijos „Rusijos karininkai“ („Офицеры России“) aktyvistų pasiekė, kad būtų uždaryta brolių Lumière’ų galerijoje Maskvoje eksponuojama Jocko Stur­geso paroda „Jock Sturges. Gėdos nebuvimas“. Visame pasaulyje kontroversiškai vertinamo fotografo kūrinius anksčiau sulaistę šlapimu Kremliaus šalininkai teigė, jog paro­doje demonst­ruojama „vaikų pornografija“. Galerijos savininkas ir parodos kuratorė nepritarė tokiems kaltinimams, tačiau parodą nusprendė uždaryti sulaukę tokios reakcijos ir anoniminių grasinimų.

Jock Sturges. „Hanneke, Vierlingsbeek, The Netherlands“ (1995). Jocko Sturgeso nuosavybė

Pagrindinis pretendentas tapti šių metų Nobelio literatūros premijos laureatu – japonas Haruki Murakami, kurio tikimybę laimėti lažybų bendrovė „Ladbrokes“ vertina santykiu 5/1. Pagrindiniais jo konkurentais laikomi kenas Ngũgĩ wa Thiong’o (7/1) ir amerikietis Philipas Rothas (8/1). Pernai „Ladbrokes“ atspėjo, kad premiją laimės Svetlana Aleksijevič.


Didžiosios Britanijos lažybų bendrovė „Ladbrokes“ mano, jog daugiausiai šansų laimėti „Man Booker“ premiją turi kanadietė Madeleine Thien už „Do Not Say We Have Nothing“ („Nesakyk, kad mes nieko neturim“), o Airijos bend­rovės „Paddy Power“ favoritė –­ britė Deborah Levy už „Hot Milk“ („Karštas pienas“). Kukliau bendrovių vertinamos britų Davido Szalay’aus už „All That Man Is“ („Viskas, kas jis yra“) ir Graeme’o Macrae Burneto už „His Bloody Project“ („Jo kruvinas sumanymas“) bei amerikiečių Paulo Beatty už „The Sellout“ („Parsidavėlis“) ir Ottessos Moshfegh už „Eileen“ („Eilin“) galimybės.