Kultūra plius Nr. 3588

Spalio 31 d. Antanui Žmuidzinavičiui – 140. Visuomenininkas, dailininkas, pirmosios lietuvių dailės parodos rengėjas, šaulys, pedagogas Žmuidzinavičius priklausė tautos inteligentijos žiedui. Jo bendraminčiais, kolegomis, draugais buvo dailininkas, kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, rašytoja, pedagogė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, dailininkas Petras Rimša, prezidentas Antanas Smetona, gamtininkas Tadas Ivanauskas ir kt. Meilė gamtai, jautrumas aplinkai nulėmė Žmuidzinavičiaus kelią – ne eksperimentuoti, ieškoti, kovoti naujose meno srovėse, bet jausti ir žavėtis. Daugiau nei 200 jo darbų iš muziejų fondų ir privačių kolekcijų eksponuojami metinėms skirtoje parodoje „Paletė ir gyvenimas“ Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje. Kartu pristatytas ir albumas, skirtas menininko kūrybai.

A. Žmuidzinavičius dirbtuvėje prie molberto, 1932

Amerikiečiai kolekcininkai Orsė muziejui Paryžiuje padovanojo daugiau nei 600 meno kūrinių. Spencerio ir Marlene Haysų kolekciją sudaro XIX–XX a. prancūzų dailininkų darbai, tarp kurių Edgaras Degas, Amadeo Modigliani, Pierre’as Bonnard’as. 8 deš. dekoruodami savo namus Haysai susidomėjo „Nabių“ grupe. 187 kūriniai muziejui perduoti spalio viduryje, likę atiteks po poros mirties. Darbams, kurie vertinami daugiau nei 380 mln. dolerių, bus skirta 900 m² erdvė, kadangi, kolekcininkų nurodymu, jie turi būti eksponuojami kartu. Prancūzijos prezidentas François Hollande’as asmeniškai padėkojo ir apdovanojo porą už dosnumą.

lt.wikipedia.org/wiki/Orsė_muziejus

Sankt Peterburge per aukcioną parduotas Anos Achmatovos dienoraštis-užrašų knygelė ir pirmoji Vladimiro Nabokovo knyga. Achmatovos dienoraščio pradinė kaina 800 000 Rub (11 532 Eur), o parduotas už 7,7 mln. Rub (apie 110 999 Eur) ir iškeliavo į privačią kolekciją. Dienoraštyje – įvairūs įrašai: kalbama ir apie Osipo Mandelštamo charakterį, literatūrinį talentą, Aleksandro Fadejevo savižudybę. Nabokovo knygos „Eilėraščiai“, išleistos 1916 m. Petrograde, pradinė kaina 400 000 Rub, o parduota už 650 000 Rub. Kitas „Litfondo“ aukcionas Sankt Peterburge numatomas 2017 m. vasarį.

www.raruss.ru/books-forever/books-forever-3/4351-nabokov-stikhi.html

Aktorius Leonardo DiCaprio pristatė dokumentinį filmą „Before the Flood“ („Prieš potvynį“, rež. Fi­sheris Stevensas). Jame užfiksuota trejus metus trukusi kelionė, mėginant suvokti klimato kaitą ir jos keliamus iššūkius planetai. DiCaprio, il­gametis gamtosaugos aktyvistas, filme susitinka su prezidentais Baracku Obama, Billu Clintonu, popiežiumi Pranciškumi, JTO generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu, mokslininkais ir mąstytojais. Filmas rodomas „National Geograhic“ kanalu ir nemokamai prieinamas internete.

Buvusioje NATO bazėje Islandijoje – „Zooetics“ organizuotas ateities fikcijoms skirtas sąskrydis. Ateities apmąstymui suburta tarptautinė mokslininkų, menininkų, dizainerių, teoretikų ir rašytojų grupė, kuriai taip pat priklausė menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai, dizainerė Oksana Anilionytė, kuratorė Viktorija Šiaulytė bei filosofas Kristupas Sabolius. Susitikime atlikti Ásbrú – buvusios JAV jūrų ir oro pajėgų NATO karinės bazės –­­ ekosistemos tyrimai spalio 22 d. pristatyti Reikjaviko meno muziejuje. „Zoo­etikos“ projektas yra tarpsritinė, penkerių metų trukmės paskaitų, kūrybinių naujų technologijų ir dizaino dirbtuvių bei parodų programa, tyrinėjanti naujus metodus, galinčius priartinti žmogiškąsias žinias prie žinojimo, įkvėpto kitų gyvybės formų.

Nuo dviejų žemės drebėjimų centrinėje Italijoje nukentėjo pasaulio paveldo objektai. Visiškai sugriuvo San Salvatore a Campi di Norcia bažnyčia, kurioje buvo svarbių XV a. freskų. Kitur sugriuvo istorinių pastatų fasadų dalys ar bokštai. Laimei, po rugpjūčio drebėjimo daugiau nei 1200 dailės kūrinių buvo iškelti į saugesnę vietą Lacijaus regione. Italijos kultūros ministerijos krizių centras dar vertina žalą.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=NsRIE--VOnU{/youtube}

Spalio 26 d., atidarant parodą „Aukštaitijos dailė 2016. Karštas taškas“, įteiktos trys Panevėžio kultūros ir meno premijos. Už įvairiapusę veik­lą jas gavo 25 metus galerijai vadovaujanti Jolanta Lebednykienė, dai­lininkas Ramūnas Grikevičius bei po 24 metų pertraukos žurnalą „Senvagė“ atgaivinusios rašytoja, scenaristė Liuda Jonušienė ir spaudos dizainerė Asta Radvenskienė.

Draugai