Kultūra plius Nr. 3589

Vytautui Dumčiui skirtas Tekančios saulės ordinas su aukso ir sidabro spinduliais už nuopelnus skleidžiant japonų kalbą Lietuvoje, plėtojant studijas apie Japoniją ir skatinant Japonijos bei Lietuvos tarpusavio supratimą. V. Dumčius dėstė japonų kalbą Klaipėdos universitete, verčia japonų poeziją, organizuoja nacionalinius haiku konkursus.


Garbingiausias Prancūzijos literatūros apdovanojimas – Gon­court’ų premija skirta Maroke gimusiai Leilai Slimani už romaną „Saldi daina“ („Chanson douce“). Romano siužetas pagrįstas tikra auklės iš Dominikos Respublikos istorija: 2012 m. Niujorke ji nužudė du vaikus, kuriuos prižiūrėjo, ir netrukus stos prieš teismą. 35-erių L. Slimani sakė, jog ją sudomino „idėja sumokėti kam nors, kad tas žmogus už tave mylėtų tavo vaikus“. 2014 m. rašytoja debiutavo romanu apie nimfomanę. L. Slimani yra dvylikta moteris, laimėjusi Gon­court’ų premiją per 113 metų istoriją.


Švietimo ir mokslo ministerija dešimtą kartą skyrė penkias premijas užsienio lietuviams už tarptautinio lygio mokslo laimėjimus. Premijomis įvertinti: Čekijoje dirbantis lituanistas Vaidas Šeferis, aktualizavęs donelaitikos tyrimus, literatūrologas Bronius Vaškelis (JAV), tyrinėjantis išeivijos literatūrą ir lietuvių teatro istoriją, lazerių specialistas Rimvydas Juškaitis (Jungtinė Karalystė), mokslininkė odontologė Jolanta Aleksejūnienė (Kanada) ir puslaidininkių fizikas Almantas Pivrikas (Australija). Premijomis (po 3800 Eur) norima paskatinti užsienyje dirbančius lietuvių mokslininkus būti Lietuvos mokslo ambasadoriais.

https://www.facebook.com/%C5%A0vietimo-ir-mokslo-ministerija-358347027544446/

Aleksejaus Učitelio filmas „Matilda“ antrą kartą bus tikrinamas Rusijos prokuratūros. Valstybės Dūmos deputatė, buvusi Krymo prokurorė Natalija Poklonskaja dar kartą kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ši ištirtų, ar filmas apie caro Nikolajaus II ir balerinos Matildos Kšesinskos romaną nėra „antiistorinė klastotė“ ir „grėsmė nacionaliniam saugumui“. Pirmasis prokurorų tyrimas, atliktas vasarą, jokio nusikaltimo dar nebaigtame filme neįžvelgė. Dabar vėl mėginama „Matildą“ uždrausti, o kūrėjus patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Filmo, kuriame Nikolajaus II motiną vaidina Ingeborga Dapkūnaitė, premjera numatyta 2017 m. kovo 30 d.

Filmo „Matilda“ kadras

 

Draugai