Kultūra plius Nr. 3590

Šiemet Goldsmitho apdovanojimas atiteko Mike’ui McCormackui už vieno sakinio romaną „Saulės kaulai“. Romane pasakojama apie vidutinio amžiaus Markusą Konvėjų iš Mėjo grafystės, 2008-aisiais per Vėlines prikeltą iš mirusiųjų. Jis apmąsto grafystę, kurios istorija unikali, nes jos žmonės badavimu ir nusižeminimu siekia aukštesnių tikslų, kuri nusėta šventyklų, grotų, maldos namų ir celių, kuri yra apribota atgailos ir atpirkimo karalystė. Apdovanojimą trečią kartą iš eilės pelnė airių autorius. Prizas skiriamas už grožinį kūrinį, laužantį rėmus ir atveriantį naujas romano formos galimybes, jo vertė – 10 tūkst. svarų.


 Etnografiniame Zervynų kaime gaivinamos kryždirbystės tradicijos. Rengiamo projekto tikslas – atkurti XX a. pr. kaime senųjų meistrų formuotą tradicinę architektūrą, išlaikyti visus kaimui būdingus puošybos elementus ir atstatyti kaimo vizualinę vertę. Tvarkybos darbai atliekami taikant tradicines arba jas atitinkančias naujas technologijas. Išsaugant tradicinį kaimo kraštovaizdį ir vertingąsias savybes, vietoje seno avarinės būklės ir nerestauruotino šv. Kazimiero kryžiaus statomas naujas. Šie ir kiti klausimai aptarti lapkričio 11 d. Dzūkijos nacio­nalinio parko lankytojų centre vykusioje konferencijoje „Kryždirbystės tradicijų puoselėjimas šilinių, gruntinių ir panemunių dzūkų krašte“.

Phillipo Capperio nuotrauka

Lapkričio 16 d. VANE galerijoje (Niukastlas, Jungtinė Karalystė) atidaryta šiuolaikinio lietuvių konceptualaus menininko And­riaus Ermino, gerai žinomo dėl savo jautrių ir asociatyvių skulptūros objektų bei instaliacijų, paroda „Muta­tions“ („Mutacijos“). Eksponuojamose daugiasluoksnėse kompozicijose vystomos simbolių (su)keitimo bei paradoksalumo temos. Jungdamas tarpusavyje nieko bend­ra neturinčius buitinius objektus, rastus daiktus, statybines medžiagas, gamtinius elementus Erminas sukelia „mutaciją“. Jos metu objektai kinta ne tik išoriškai, kartu keičiamas ir jų semantinis lygmuo. Paroda veiks iki gruodžio 17 d.

Apdovanoti geriausi lietuviškos pakuotės dizaino darbai. Šiemet antrą kartą vykusiems Nacionaliniams pakuotės dizaino apdovanojimams (NAPA) buvo pateikti 79 pakuotės dizaino projektai. Jie varžėsi 8 kategorijose (šviežių maisto produktų, paruoštų vartojimui produktų, gaiviųjų, alkoholinių gėrimų ir kt.). Į finalininkų sąrašą tarptautinė komisija atrinko 39 projektus. Lapkričio 10 d. vakarą „Lit­expo“ centre po tris apdovanojimus pelnė agentūros „Étiquette“ ir „Milk“. Konkurso tikslas –­ įvertinti Lietuvoje kuriamą kokybišką, inovatyvų produktų pakuotės dizainą ir geriausius pavyzdžius pristatyti ne tik siauram profesionalų ratui, bet ir visuomenei.

Lapkritį rengiamos viešos ekskursijos po lietuvių rekonstruotą Latvijos nacionalinį meno muziejų (LNMM) Rygoje. Architektų biuras „Processoffice“ ir „Andrius Skiezgelas Architecture“ komanda tarptautinį konkursą Latvijos meno muziejui rekonstruoti laimėjo dar 2010 m. Neobarokinis pastatas iškilo 1905 m. ir buvo pirmasis meno muziejus Baltijos šalyse, statytas būtent muziejaus reikmėms. Rekonstruotas LNMM kovo mėn. laimėjo Latvijos metų statinio didįjį prizą, o atidarytas buvo gegužės 4-ąją, minint Latvijos nepriklausomybės dieną. Per atvirų durų dienas jame apsilankė daugiau nei 125 tūkst. žmonių. Neformaliame pasivaikščiojime / architektūrinėje ekskursijoje dalyvaus ir projekto autoriai, o autobuso bilietas į Rygą kainuoja nuo 5 Eur.

Latvijos nacionalinis meno muziejus

Lietuvos tarpukario architektūra bus populiarinama pasitelkiant e. rinkodarą. Kauno miesto savivaldybė kartu su partneriais – Plungės rajono, Palangos miesto, Telšių rajono, Druskininkų, Birštono savivaldybėmis –­ pradėjo įgyvendinti projektą „Lietuvos tarpukario (1918–1940 m.) architektūra“. Partneriai pasitelkti siekiant atspindėti bendrą Lietuvos tarpukario architektūros kontekstą. Pagrindinis tikslas –­ elektroninėmis priemonėmis (mobiliąja aplikacija, internetine svetaine, socialiniais tinklais ir kt.) didinti šio laikotarpio kultūros paveldo objektų, kurių atrinkta 43, lankomumą ir žinomumą. Pernai Kauno moderniajai architektūrai buvo suteiktas Europos paveldo ženklas, o gruodį Kaunas pateko į UNESCO kūrybinių miestų sąrašą dizaino srityje.

Prinstono universiteto leidyk­la išleido 36 tekstų rinkinį „Pasakos nusivylusiesiems“. Tai XIX a. dekadentiškos pasakos suaugusiesiems, kuriose gausu androgeniškų, sumoteriškėjusių ir sapfiškų veikėjų. Ch. Baudelaire’as, C. Mendèsas, R. Vivien, G. Apollinaire’as ir kt. daugiausia perkūrė klasikines XVII a. Ch. Perrault pasakas. Visuose pasakojimuose – netikėti įvykių posūkiai: Raudonkepuraitė apgaule priverčia vilką pasmaugti senelę, kad pati gautų palikimą, o vilkas įkalinamas už anarchistinę veiklą; mazochistė Pelenė medžioja princą, moteriškų batų fetišistą; Žavingasis Princas iš tiesų yra moteris etc. Spėjama, kad pasakos anksčiau neišverstos į anglų kalbą, nes Viktorijos laikų Anglija buvo prisisotinusi pasakų, be to, jos buvo tamsios, ciniškos ir kontrastavo su rašomomis ir skaitomomis kitapus Lamanšo.


Kinija priėmė įstatymą, kuriuo uždraus rodyti filmus, žeidžiančius orumą, garbę ir šalies interesus. Uždrausta šmeižti tobulas žmonių kultūrines tradicijas, kurstyti etninę neapykantą, diskriminaciją ir naikinti etninę vienybę. Įstatymu, kuris įsigalios 2017 m. kovo 1 d., taip pat bus skatinamas socialistinių vertybių propagavimas. Bus sugriežtintos taisyklės aktoriams ir filmų kūrėjams: privaloma nepriekaištinga moralė ir savidisciplina. Kompanijoms, kurios platins draudžiamus filmus ir pateiks klaidingą bilietų pardavimo statistiką, gresia milžiniškos baudos. Holivudo studijos, mėgindamos apeiti draudimus, siekia partnerystės su vietinėmis kinų kompanijomis, nes bendrai sukurti filmai išvengia kvotos, jei tik turi kiniškų elementų: veikėjų, siužeto ar vietovių. Kasmet Kinijoje dėl Pekino nustatytos kvotos parodomi tik 34 užsienio filmai.