Kultūra plius Nr. 3606

Vilniaus žydų viešojoje bib­liotekoje pristatytas T. Venclovos eilėraščių vertimų į rusų kalbą rinkinys „Metelinga“. Žodis „metelinga“ yra iškreiptas iš lotynų kalbos „nota linguae“ (įspėjimas dėl kalbos). XIX a. mokytojai kabindavo tokias lenteles ant kaklo nedrausmingiems mokiniams, kurie kalbėdavo lietuviškai, o ne privaloma lenkų kalba. Dvikalbį leidinį sudarė vertėja A. Gerasimova-Umka.

Viktorijos laikų „Sunday Dispatch“ laikraščio archyve rasta poeto W. Whitmano antiteisinė keršto fantazija „Džeko Englio gyvenimas ir nuotykiai“. Nors kūrinys išspausdintas anonimiškai, bet atitinka detalią apžvalgą laikytuose dingusiais poeto užrašuose. Atradimas Kongreso bibliotekoje saugomuose Whitmano dokumentuose pakeis viską, kas anksčiau žinota apie jo ankstyvąją kūrybą. Smagiame, pašėlusiame, vingiuotame kūrinyje pasakojama klasikinė našlaičio Džeko sėkmės istorija apie korumpuotą advokatą Kovertą, mėginantį iš globotinės našlaitės Martos išvilioti palikimą. Nors Džekas dirba Kovertui, bet imasi gelbėti Martą. Dikensišku stiliumi Whitmanas knygoje atsiteisia: jo tėvą taip pat apgavo Niujorko advokatas. Knygą nemokamai galima rasti čia: ir.uiowa.edu/wwqr/vol34/iss3/.

„Džeko Englio gyvenimo ir nuotykių“ juodraštis. Kongreso bibliotekos nuosavybė

Lietuvos nacionaliniame kultūros centre tradiciškai vyko „Rūtų darželio šokiai“. Šokėjai rinkosi šeštadienį, pasibaigus Vilniaus knygų mugei, ir šoko maždaug iki 2.30 val. Renginyje apsilankė maždaug 60 žmonių. Kai kurie svečiai šoko su išskirtine apranga ir paspirtuku. Už vakaro muziką atsakinga DJ Uršulė linksmino šokėjus Džordanos Butkutės, „Sel“, „Prodigy“, „Depeche Mode“, „Ramstein“ ir kt. kūriniais. Po šokių įsismaginę šokėjai išsitraukė gitarą ir toliau tęsė siautulingą naktį.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=3CwvZYT_qN8{/youtube}

Braunšveigo (Vokietija) muziejaus darbuotojai atrado nežinomą Rembrandto paveikslą. Kreida piešto šuns atvaizdas atrastas skaitmenizuojant paveikslus. Rastąjį darbą ekspertai palygino su kitais dailininko kūriniais, esančiais Paryžiuje, Vienoje ir Amsterdame, atliko skaitmeninę analizę. Nuo 1770 m. kolekcijoje turimas piešinys buvo priskiriamas vokiečių dailininkui J. M. Roosui. Pažymima, kad gyvūnų Rembrandtas nupiešė vos keletą studijuodamas juos kaip antrinius paveikslų motyvus. Darbą bus galima apžiūrėti nuo balandžio 6 d.

Pernai Holivudo filmuose vai­dino daugiausia protagonisčių, tačiau diduma kino studijų diskriminavo režisieres. Iš pelningiausių filmų šimtuko 29 % pagrindinių veikėjų – moterys, t. y. 7 % daugiau nei 2015 m. Lygių įdarbinimo galimybių komisija nustatė, kad kino studijos dažniau linkę samdyti pagrindinę aktorę negu filmo režisierę. Be to, labiau tikėtina, kad filme bus protagonistė, režisuojant moteriai (57 %) negu režisuojant vyrui (18 %). Kino studijos pirmenybę teikia baltaodėms protagonistėms, azijiečių samdyta 6 %, juodaodžių 14 % daugiau, tačiau ispanių skaičius filmuose smuko iki 3 %.

en.wikipedia.org/wiki/Hollywood_Sign

 

Draugai