Šiauliuose – pirmasis literatūrinis hakatonas

Lapkritį Šiauliuose, Fotografijos muziejuje, baigėsi pirmojo literatūrinio hakatono tarpdisciplininė dalyvių rezultatų paroda „Kalbantis miestas“, kurią rengė VšĮ „Begemotas“ ir Fotografijos muziejus. Parodoje buvo eksponuojamos Šiaulių miesto archyvinės nuotraukos ir pagal jas hakatono dalyvių sukurti tekstai, įprasminę subjektyvius ir istorinius miesto įvaizdžius.

Tikriausiai visiems kyla tas pats klausimas – kas tas hakatonas? Šis žodis atsirado kaip dviejų angliškų žodžių „hack“ ir „marathon“ hibridas. Tradiciškai hakatonai rengiami informacinių technologijų kontekste ir skirti kokiai nors konkrečiai problemai – produktui, idėjai – spręsti. Visgi hakatono metodika kartais taikoma ir kitose srityse, o projekto iniciatorius VšĮ „Begemotas“ nusprendė hakatono formatą pritaikyti kultūros ir meno lauke. Žodžio meistrams ir mėgėjams buvo pasiūlyta avantiūra – be pertraukos 24 val. praleisti Fotografijos muziejuje kalbantis, diskutuojant ir rašant apie Šiaulius.

Šiai avantiūrai pasiryžo 15 jaunųjų rašytojų iš Šiaulių, Plungės, Vilniaus ir kitų miestų, o užduotis – sukurti trumpą, laisvų stiliaus ir formos, vos puslapio apimties apybraižą. Prieš prasidedant kūrybiniam procesui visi dalyvavo paskaitose ir diskusijose, kuriose drauge su lektoriais analizavo Šiaulių miesto tapatumą ir jo kaitą istorinėje perspektyvoje, aptarė turizmo sektoriaus siūlomus miesto įvaizdžius. Artėjant vidurnakčiui fotografo Antano Sutkaus parodos fone, naktiniame muziejuje, dalyviai ėmėsi kūrybos: mistinis kompiuterių klavišų garsas, kavos aromatas, snūduriuojantieji miegmaišiuose.

Įveikę miegą ir išlaisvinę mintis, kūrėjai rašė tekstus, juos išvydome minėtoje parodoje „Kalbantis miestas“, kuri išsiskyrė ne tik tarpdisciplinine forma, bet ir skleidžiamu pranešimu visuomenei. Nuotraukos buvo sukabintos neįprastai žemai, o priešais kiekvieną nuotrauką pastatyta kėdė su tekstu, tad, norėdamas apžiūrėti ekspoziciją, nori nenori turėjai trumpam sustoti, atsisėsti, perskaityti tekstą ir rasti savo santykį su dviem – teksto ir fotografijos – kūrėjais. Pristatyti tokią parodą buvo iššūkis, bet ir avantiūra, kviečianti lankytoją į atvirą eksperimentą.

Parodoje apsilankęs rašytojas, visiems gerai žinomų romanų „Pietinia kronikos“ ir „Remyga“ autorius Rimantas Kmita savo socialiniame tinkle negailėjo gerų žodžių: „Fotografijos muziejuje Šiauliuose kaip visada gerai. Vienoje salėje kabo Antano Sutkaus ikonomis virtusios nuotraukos, o kitoje salėje – įvairių laikotarpių Šiaulius ir šiauliečius rodančios fotografijos, su kuriomis jauni žmonės bando kalbėtis literatūriniais tekstais. Aš gal nesiverčiau per galvą tų tekstų parašyti vienu prisėdimu, bet kalbėtis su tais vaizdais nenustoju jau visą parą. Neatsitiktinai literatūrinis renginys prasideda nuo dialogo su nuotraukomis, nes šiame mieste vizualieji menai gerokai labiau dominuoja iki šiol. Bet jeigu taip ir toliau entuziastingai dirbs, tai, žiūrėk, Šiauliai taps ir vienu įdomesnių taškų literatūros žemėlapyje.“

Organizatorius VšĮ „Begemotas“. Pagrindinis projekto partneris Fotografijos muziejus. Projekto „Šiaulių literatūrinis hakatonas 2020“ veiklas iš dalies finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.

 

 

Augustės Tomkutės nuotraukos