Kultūra plius Nr. 3587

 Spalio 19–23 d. vyko tarptautinė Frankfurto knygų mugė, kuri laikoma didžiausia knygų muge Europoje. Lietuvos leidėjų asociacijos įrengtame Lietuvos nacionaliniame stende buvo pristatyta programa „Lietuva – garbės viešnia 2017 m. Leipcigo knygų mugėje“. 2017 m. Leipcigo knygų mugei į vokiečių kalbą bus išverstos 25 lietuvių autorių knygos. Vokiečių skaitytojams ketinama pristatyti tiek moderniosios literatūros klasikus: Antaną Škėmą, Jurgį Kunčiną bei Romualdą Granauską, tiek šiuolaikinius autorius: Tomą Venclovą, Undinę Radzevičiūtę, Eugenijų Ališanką, Alvydą Šlepiką ir kitus.

Nuotrauka iš Lietuvos kultūros instituto archyvo

Tradiciškai Frankfurto knygų mugės išvakarėse, spalio 17 d., paskelbtas 2016 metų Vokietijos knygos premijos (Deutsche Buchpreis) laureatas, kuriuo tapo Bodo Kirchhoffas už romaną „Patirtis“ („Widerfahrnis“). Knygoje pasakojama vėlyva dviejų rezignuojančių žmonių, kurie spontaniškai iškeliauja į Siciliją, meilės istorija. Žiuri knygą įvertino už „kalbos virtuoziškumą, žmogišką jautrumą ir nepretenzingumą“. Nugalėtojui atiteko 25 tūkst. Eur. Ši premija yra viena prestižiškiausių Vokietijoje. Daugiau informacijos www.deutscher-buchpreis.de.


Spalio 19 d. paskelbtas pagrindinės Prancūzijos šiuolaikinio meno Marcelio Duchamp’o premijos, kuri teikiama nuo 2000 m., laureatas. Juo tapo Paryžiuje išeivių iš Alžyro šeimoje gimęs menininkas Kaderis Attia. Instaliacija „Atminties refleksija“ („Reflecting on Memory“), už kurią jis gavo 35 000 Eur apdovanojimą, skirta „fantominiam skausmui“ –­ tai tokių istorinių-socialinių reiškinių, kaip nacionalizmas ir kolonializmas, alegorija. Pats faktas, kad žiuri pasirinko dvigubo tautinio identiteto menininką, yra drąsi politinė pozicija kylančio nacionalizmo ir įtampos dėl migracijos fone. Premijos, kurią įsteigė Tarptautinė Prancūzijos meno sklaidos asociacija ir Pompidou centas, trumpajame sąraše taip pat buvo iš Maroko kilusi menininkė Yto Barrada, Paryžiuje gyvenanti vokietė Ulla von Brandenburg ir kamerūnietis Barthelemy Toguo. K. Attia dabar yra pats brangiausias Marcelio Duchamp’o premijos laureatas. Pvz., jo instaliacija „Vaiduoklis“ („Ghost“) 2013 m. spalį Londone vykusiame aukcione „Christie’s“ parduota už 239 000 dolerių. Skirtingai nuo praėjusių metų, šįkart bus surengta ne personalinė nugalėtojo, o bendra visų finalininkų paro­da. Ji bus atidaryta kitų metų vasarą Pompidou centre. Premijos kuratorė Alicia Knock pažymėjo, jog „visų menininkų bendras interesų laukas: keliami mokslo, antropologijos ir magijos tarpusavio sąveikos klausimai, visuomenės negalių studijos ir būdų jas įveikti paieškos“.

Kaderio Attios instaliacija.  Georges‘o Meguerditchiano (Pompidou centras) nuotrauka

 Įteikti Lietuvos architektūros 7-osios apžvalginės parodos „Žvilgsnis į save 2015–2016“ apdovanojimai. Pagrindiniais prizais įvertinti Latvijos nacionalinio meno muziejaus Rygoje, gyvenamojo kvartalo „Rasų namai“ Vilniuje, kūrybinio biuro gamtoje „InTegra“, vilos Raguvos slėnyje ir biurų pastato Vilniuje „K29“ architektai. Parodai buvo pateikta daugiau nei 120 projektų. Latvijos Nacionalinio meno muziejaus projektas, apdovanotas už „originalią idėja integruoti muziejaus archyvus ir paprastai paslepiamas funkcines zonas į viešą ekspoziciją“, jau įvertintas ir svarbiausiu Latvijos architektūros metų apdovanojimu. Daugiau informacijos www.lietuvosarchitektura.lt.

Latvijos nacionalinio meno muziejaus projektas

„Christie’s“ aukcione bus parduotas žymiausias ginklas prancūzų literatūros istorijoje. Šiuo revolveriu 1873 m. Paulis Verlaine’as mėgino nušauti savo mylimąjį Arthurą Rimbaud. 27-erių poetas paliko žmoną ir vaiką, kad galėtų būti su 17-mečiu Rimbaud. Audringas romanas po poros metų baigėsi dviem šūviais (viena kulka pataikė Rimbaud į riešą). Verlaine’as buvo suimtas, kai dar kartą gatvėje pradėjo grasinti Rimbaud, ir nuteistas 2 metams kalėjimo, kur atsivertė į katalikybę ir parašė 32 eilėraščius.

Revolveris eksponuojamas Beaux-Arts Mons muziejuje  Belgijoje

„Man Booker“ premija šiemet skirta Paului Beatty už romaną „Sellout“ („Parsidavėlis“). Per 48-erius premijos teikimo metus tai pirmasis apdovanotas amerikietis. Komisija knygą pavadino „mūsų laiko romanu, kuriame, pasitelkiant sąmojį, vaizdingumą ir satyrą, nusitaikyta į rasinius ir politinius tabu“. „Sellout“, ketvirtajame Beatty (g.1962) romane, pasakojama apie jaunuolį, pamėginusį Los Andželo pašonėje atkurti vergovę bei segregaciją. Knygą išleido nepriklausoma leidykla „Oneworld“, pub­likavusi ir pernai premijuotą knygą – Marlono Jameso „A Brief History of Seven Killings“.


Prado muziejuje Madride pirmą kartą atidaryta paroda, skirta menininkei moteriai. To laukti teko tik 200 metų. Spalio 25–vasario 19 d. veiksiančioje parodoje „Clara Peeters menas“ pristatoma 15 natiurmortų. Peeters – viena iš nedaugelio moterų, XVII a. Flandrijoje profesionaliai užsiėmusių tapyba. Peterio Rubenso, Jano Brueghelio vyresniojo amžininkė pirmoji pagrindinėmis temomis paveiksle pasirinko žuvis bei medžioklės scenas. Prado muziejaus nuolatinėje ekspozicijoje, be Peeters, eksponuojama dar 40 moterų kūryba, o vyrų – daugiau nei 5000.

 en.wikipedia.org/wiki/Clara_Peeters

Vilniuje – nauja erdvė menui „Autarkia“. Spalio 28 d. Naugarduko g. 41 (VGTU Elektronikos fakultete) duris atversianti vieta pristatoma kaip menininkų dienos cent­ras, interesų klubas, menamų patirčių, meškos paslaugų bei įsivaizduojamų sprendimų biuras, eksperimentinės gastronomijos bistro, meno galerija ir projektų vystymo viešbutis. Per atidarymą bus pristatyta projekto misija ir pirmoji paroda.