Mantas Balakauskas. Prokrastinacija ir Prokrustas

Prokrastinacija, fonetiškai žaviai, nors ir ne visai tiksliai, man siejasi su milžinu Prokrustu. Jis pakeleivius, pakliuvusius į pinkles, guldydavo į specialią lovą. Jeigu jų ūgis pasirodydavo per mažas, ištempdavo, o jei per didelis –  nukirsdavo išlindusias galūnes. Atrodo, labai vykęs prokrastinacijos apibūdinimas. Tačiau terminas „prokrastinacija“ kilęs iš lotyniško žodžio „procrastinum“ („crastinum“ lotyniškai reiškia „rytoj“, „pro“ – „po“) ir su Prokrustu nieko bend­ra neturi.

 

Filmo „Liepsnojantis dangus“ kadrasFilmo „Liepsnojantis dangus“ kadras

 

Pagrindiniai filmo „Liepsnojantis dangus“ veikėjai – rašytojas Leonas ir jaunas fotografas Feliksas – atvyksta į, regis, rojų primenančią vietą. Jų laukia didelis vasarnamis, apsuptas miško, netoli jūros. Geresnės vietos, kur būtų galima sukurti vieną kitą šedev­rą jauniems menininkams ir nesugalvosi.

Veikėjus kamuoja dilema – kūrybinė prokrastinacija. Feliksas su ja tvarkosi išmintingai: gyvena ir mėgaujasi situacijos teikiamais malonumais, nepamiršta domėtis aplinka. Ir nuolat įrodinėja, kad menas gimsta, kai esi atviras pasauliui. Feliksas eina prie jūros, įsimyli, užsiima veiklomis, kurios neatrodo susijusios su pirminiu tikslu – pasirengimu stojimui į meno mokyklą. Jis tarsi atliepia vandens simboliką ir tarp kitų filmo veikėjų yra kaip pati jūra, kurią nusprendžia fotografuoti. 

Leonas prokrastinacijos problemą priima absoliučiai priešingai. Jo draugas nešioja vandens ženklą, o Leonas paniręs į gilų sapną. Jis plaukioja susikurtos frustracijos pelkėje. Nenuostabu, kad pirmą kartą atėjęs prie jūros paprasčiausiai užmiega. Bet „jeigu nieko nedarysi, užsiveis pelėsis“. Praradus gebėjimą skaityti aplinką, prarandi galimybę į ją įsilieti, užmegzti ryšį su žmonėmis. Leonas praranda sugebėjimą rašyti. Užburtas ratas, iš kurio ištrūkti labai sudėtinga, o kartais, kaip ir iš Prokrusto lovos, – neįmanoma. Lieka vienintelė išeitis, kad į pasaulį sugrąžins atsitiktinumas, o realybė kyštels savo bjaurų, bet kartais gelbstintį snukutį. 

 

 

Mantas Balakauskas – poetas, eseistas ir vyno gurkšnotojas, gyvenantis Vilniuje.