Agnės Kišonaitės „Opinija“

Fotoreportažas iš Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) parodų rūmuose iki gegužės 8 d. veiksiančios Agnės Kišonaitės parodos „Opinija“. Tomo Raižio nuotraukos.

„Opinija“ – tai 8-oji ir didžiausia menininkės A. Kišonaitės paroda, kurioje eksponuojama 60 darbų. Paveiksluose, kurių dauguma priklauso privačioms kolekcijoms, dailininkė analizuoja sau artimiausias temas – moteriškumą bei paukščius. Portretuose gilinamasi į šiuolaikinėms moterims, o ir pačiai menininkei, svarbius būties aspektus – balansavimą tarp grožio standartų ir buvimo savimi, neigiamas emocijas, patiriamas dėl visuomenės spaudimo, vyriškumo ir moteriškumo ribas.

A. Kišonaitės parodą sunkiai galėtume įsivaizduoti ir be jos kuriamų instaliacijų iš antrinių žaliavų. Aštuoni kūriniai, nors ir skiriasi savo medžiagomis, formomis bei apimtimi, neša autorei itin svarbią žinutę: menas turi teikti estetinį pasitenkinimą, net jei tikslas ir yra atkreipti dėmesį į skaudžias, didelio masto problemas.

„Šiukšlės, laviravimas tarp skirtingų visuomenės standartų, nuolatiniai bandymai elgtis teisingai, savikritika – visa tai tampa nereikalingu svoriu, kurį nuolat nešiojamės ir kuris neleidžia mums būti laimingiems. Kūryba man – savotiška terapija, bandymas atsikratyti sielos „šiukšlių“. Viliuosi, kad galutinis rezultatas padės padaryti tą patį ir žiūrovams, kurie, nors ir nedalyvauja procese, gali mėgautis jau užbaigtais darbais,“ – taigia autorė.

Paroda „Opinija“ išsiskiria ne tik savo apimtimi, bet ir pateikimu – šį kartą lankytojus prie kiekvieno darbo pasitinka spalvinės, stiklinės ir veidrodinės pertvaros. Keisdamos, iškreipdamos kūrinio vaizdą, jos kviečia žiūrovus prieiti arčiau, idant pavyktų pamatyti tikrąjį kūrinio žavesį.

Kaip sako pati A. Kišonaitė, šią idėją padiktavo šiuolaikinė visuomenė: „Gyvename pasaulyje, kuriame kiekvienas žmogus turi tvirtą ir neretai neginčijamą nuomonę visais gyvenimo klausimais. Nuomonę apie žmones, objektus ar reiškinius susiformuojame remdamiesi savo patirtimi, išgyvenimais, įgytomis žiniomis. Dažnai tam įtakos turi ir kitų žmonių kalbos, išgirsti gandai.“