Ievos Liaugaudaitės kaligrafija – „Smilgos aplankė peizažą“

Fotoreportažas iš Šv. Jono gatvės galerijoje (Vilnius) iki vasario 12 d. veiksiančios Ievos Liaugaudaitės zenga kaligrafijos parodos „Smilgos aplankė peizažą“. Justinos Tulaitės nuotraukos.

„Žvelgiant į parodoje eksponuojamus kūrinius, neabejotina, kad Ievos kūryba yra įkvėpta gamtos. Jos ritmas skleidžiasi kaligrafijoje, ją lydinčioje pačios autorės sukurtoje poezijoje ir spontaniškose ekspresyviose akvarelėse. Menininkės kūrybinis procesas neatsiejamas nuo buvimo gamtoje. Jos kūryba gimsta natūroje, plenere, kalnų apsuptyje, prie vandens ar ant sniego, kur patys gamtos objektai tampa kūrybos priemonėmis: upelio vandenyje plaunamos akvarelės, nuo prilipusių žolių ar šakelių susidaro „natūralus“ atsitiktinis piešinys.

Iš visų šių menų kaligrafija yra pati lakoniškiausia. Dažniausiai jos arsenale tik juodi taškai ir linijos, kartais papildomi gamtinėmis „žemiškomis“ spalvomis. Kaligrafijos meistrystė nelengvai pasiekiama. Pradžia, atrodytų ,nesudėtinga, tačiau keliauti šiuo keliu labai sunku. Išorinis kaligrafijos lakoniškumas, paprastumas ir prieinamumas labai apgaulingas. Zenga kaligrafijoje svarbus spontaniškumas, formos lakoniškumas ir tuštumos „balsas“. Spontaniškame eksperimente galima atrasti unikalią laiko tėkmės estetiką, kurioje glūdi tai, kas aktualu, kas gimsta, kas formuojasi. Ievos Liaugaudaitės kaligrafijos grožis slypi muzikaliame dinamiškame ir asimetriškame linijos judėjime, tuščiuose neužpildytuose kaligrafijos lapų plotuose ir spontaniškame polėkyje.“ (Žilvinė Gaižutytė-Filipavičienė)