Johno Demo nuotraukos

Johno Demo nuotraukos iš Kauno fotografijos galerijoje (Vilniaus g. 2, Kaunas) iki rugpjūčio 9 d. veiksiančios vieno žymiausių Graikijos fotografų J. Demo parodos „Tylos šešėliai“.

Serijoje „Tylos šešėliai“ (1975–1997) keliaudamas po nuošalius Graikijos miestelius ir kaimus Johnas Demas fiksuoja per metų metus susiformavusius archajiškus ritualus, kuriuose sumišusios pagoniškosios ir krikščioniškosios tradicijos. Tačiau antropologija jo darbuose egzistuoja tik kaip simbolis, materialus nepažįstamo pasaulio pėdsakas. Jam įdomu ne religija, o pats tikėjimas ir žmonių dvasingumas. Folkloras jam tėra svarbus tik kaip per socialinius santykius ir ceremonijas pasireiškianti ženklų virtinė, padedanti suvokti senąją, dabar jau beveik išnykusią kultūrą. Dramatiškais, itin kontrastingais vaizdais fotografas kuria kone teatrališką iliuziją, savo vaizdine išraiška kupiną nuorodų į religinę tapybą. Žmonės jo darbuose tarsi šešėliai, juodos ar perregimos figūros, kartais – tik siluetai, pasakojantys keisčiausias dramas. Menininko vaizdavimo stilius subtiliai laviruoja tarp reprezentacijos ir metaforos.

J. Demas – vienas iš Atėnų fotografijos centro įkūrėjų ir Naujosios Graikijos fotografijos judėjimo pionierių. 8 dešimtmetyje jis įkūrė fotoagentūrą „Apeiron“, atstovaujančią „Magnum“, „Sygma“ bei kitoms pasaulinio garso agentūroms ir iki šiol yra viena sėkmingiausių fotografijos agentūrų šalyje.