Larsas Strandas. „Be pavadinimo 1225"

Larsas Strandas. „Be pavadinimo 1225", 100 x 100. Iš Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245, Šiauliai) iki lapkričio 11 d. veiksiančios parodos „Už horizonto".

Larsas Strandas – švedų kilmės Norvegijos menininkas, daugelį metų tyrinėjantis spalvos diapazono ribas. Kaip teigia pats autorius, jo kūrybai būdinga „polichrominė monochromija": iš toli tarytum vienatoniai, o pažvelgus iš arti kūriniai tampa daugiaspalviai, skirtingi savo tekstūra ir faktūra. Kuriamas paprastumas tapybos kūrinyje iš tiesų yra kompleksiškas ir sudėtingas, o rezultatas – meditatyvus. Kūriniuose juntama nuolatinė nuoroda į asociatyviai suvokiamą horizonto liniją. Larsas savo darbuose įkūnija šiaurės Europos tautoms būdingą kantrybę, tikslumą ir santūrumą. Tačiau šis santūrumas yra ir provokuojantis – jis kelia įtampą, rezonansą ir vibruojančios sąmonės iliuziją.

Atrodytų, kad L. Strando kūriniai nereprezentuoja nieko, kad tai tik monotoniškais dryžiais nutapytos drobės, tačiau jų esmė yra kerinti. Naratyvo nebuvimas kūriniuose nepastebimai užburia publiką: svarbiau tai, kas vyksta žiūrovui, o ne tai, kas vaizduojama ant drobės. Strando kūriniai – tai tam tikras atsidavimas lėtai ir ramiai egzistencinės tėkmės refleksijai, kviečiančiai žiūrovą matyti, jausti ir galvoti.

Horizontas labai būdingas L. Strando kūrybai. Menininkas kviečia kiekvieną pažvelgti ten, kur anksčiau nebuvo galimybės. Horizontas, kaip nerealizuotų ir neįgyvendintų svajonių ir troškimų simbolis, su narkotine jėga vilioja nusivylusias sielas persikelti į siurrealistines būsimų permainų iliuzijas. Daugiau apie autorių: http://www.larsstrandh.no/styled-20/.