Liucijos Karalienės fotografijos. Kūnas kaip vizualinė metafora

Fotoreportažas iš Panevėžio miesto dailės galerijos skyriuje – Fotografijos galerijoje (Respublikos g. 3, Panevėžys) iki rugsėjo 25 d. veiksiančios fotomenininkės Liucijos Karalienės parodos „Riba“. Liucijos Karalienės nuotraukos.

 

Menininkė kūrybos objektu yra pasirinkusi savo kūną, iš vienos pusės – tarsi atlikdama išsilaisvinimo aktą, iš kitos – lyg iš šalies žvelgdama į jį, pažymėtą tam tikromis aplinkos, situacijos ar būsenos nuorodomis.

„Mano fotografija yra apie mane. Apie mano vidinius demonus, šešėlius, pretenzijas gyvenimui ir sau. Apie klausimus, kurie gali būti atsakyti ne žodžiais, o vaizdais. Tai tarsi kelionė, kuri mane išgelbėjo nuo vidinės pražūties. Ieškojimas būdų pasakyti, kas man atrodo neteisinga, bet priimtina. Amoralu, bet standartiška. Parodyti tai nėra lengva, bet mane tai išlaisvina nuo beprasmių žodžių, garsių apmastymų, lengvų nutylėjimų. Įvairios būsenos gyvena kiekviename kūne. Jas suprasti ir išgyventi nėra lengva. Tikiu, kad mano vaizdai padeda išgyventi ne tik man. Tikiu, kad jie gydo. Gal net atverdama žaizdas išgydysiu sielą. Kažkieno kito, to, kuris žiūri ir mato“, – sako fotomenininkė.

Filosofo Jurgio Dieliauto teigimu, „autorė savo fotografijų cikle „Riba“  ne tik konkretizuoja, ne tik vizualiai manifestuoja užnuodytą artimąją aplinką ir vizualinę regimąją atmosferą, jinai pateikia ir savų, savaip suprantamų vaizdo alternatyvų. Alternatyvų prievartiniam konvenciniam fetišizmui, naiviam estetizuotam pasimėgavimui, neišvengiamai socialinei prievolei, vartojamumui ir asmens sudaiktinimui“.

„Platesnis autorinis Liucijos Karalienės ketinimas yra apgalvota estetinė pastanga tą įprastą aplinką, socialinę ir emocinę aplinką paversti daugialypėmis estetinėmis metaforomis,“ – parodos anotacijoje rašo J. Dieliautas.       

„Riba“ – tai penktoji personalinė L. Karalienės paroda. Pirmoji, pavadinta „ŠA|AŠ“, surengta 2016 metais taip pat Panevėžio fotografijos galerijoje. Fotomenininkė  yra dalyvavusi devyniose grupinėse parodose. Du jos darbai, sukurti kartu su tapytoju Danieliumi Rusiu ir fotomenininku Andriumi Repšiu, šiuo metu eksponuojami kūrybinių duetų parodoje „X: Ego“ Panevėžio miesto dailės galerijos pagrindinėje parodų erdvėje.

 

Liucijos Karalienės fotografijos. Kūnas kaip vizualinė metafora