Naujas ready-made ir industrinių medžiagų gyvenimas. Dainiaus Trumpio „Skarda“

Fotoreportažas iš laikinoje „Contour Art Gallery“ erdvėje (Lydos g. 4-59, Vilnius) ir Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) iki rugsėjo 25 d. veiksiančios Dainiaus Trumpio parodos „Skarda“. Ryčio Šeškaičio nuotraukos.

 

; Naujas ready-made ir industrinių medžiagų gyvenimas. Dainiaus Trumpio „Skarda“

 

Contour Art Gallery atstovaujamas menininkas Dainius Trumpis parodoje „Skarda“ pristato horeljefinius objektus, suteikiančius naują metafizinę vertę ready-made ir industrinėms medžiagoms. Materialūs, medžiagiški, sukomponuoti ant cinkuotos metalo skardos lakštų „Buities“ ciklo darbai išsiskiria neįprasta metafizinio konstruktyvizmo raiška.

Ieškodamas naujo, nūdienos tarpdisciplininiam pasauliui atviram kūrėjui vertybiškai ir estetiškai artimo raiškos būdo, šioje, kaip ir vasarą surengtoje parodoje „Ir visa tai žolė apgaubs“ (Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras), menininkas kontekstualiai sulydo asmenines, šaltkalvio darbo ir kelionių po vakariečiams egzotiškas Rytų šalis patirtis. Įkvėptas kelionės po Indiją, kur ūkinių reikmenų gamybos darbai, maisto ruoša, kasdienis gyvenimas vyksta gatvėje, visų akivaizdoje, atgaivino ir aktualizavo jaunystės darbo su metalu įgūdžius.

Pasak autoriaus, tai paskatino sutelkti dėmesį į „gyvenimiškos buities ir paprastumo inspiruotus meno kūrinius. Šiuo atveju, Buitis yra transcendentiškai išaukštinta tuo požiūriu, kad ji […] atsiskleidžia visu savo mistišku realumu, per medžiagiškumą, kvapą, atspindžius, garsus. […] Metalo kvapas, garsas, spalva bei reflektiškumas man fragmentiškai primena darbus ir dienas praleistas metalo apdirbimo fabrike įvairiais būdais apdorojant – frezuojant, tekinant, šlifuojant – metalą. Medžiagos matiškumas ar blizgumas man sukeldavo įvairias asociacijas ir gnaibydavo vaizduotę – transformuodavo banalų staklininko darbą į keistą, kitokią buitį, pripildytą vaizdų ir matymų. […] Visa tai niekur nedingo, tai liko įsismelkę į mano sąmonę ir iki šiol vis pasirodo skirtingais pavidalais ir formomis vibruojančioje, paslaptingoje ir įkvepiančioje Buityje-Būtyje.“

Parodoje pristatomi naujausi menininko darbai yra netikėtai patrauklūs. Horeljefiniai būties link pakylėti „Buities“ ciklo objektai, pulsuoja skandinavišku gaivios cinkuotos metalo skardos minimalizmu ir abstrakčiu pastelinės alkidinės emalės ekspresionizmu. Lietuvos šiuolaikinio meno panoraminiame peizaže išsiskiria racionalaus jausmingumo, egzistencinio nerimo ir taip svarbios šiandieną vidinės ramybės darna.

 

Dainius Trumpis g. 1971 m. Šiauliuose, čia gyvena ir kuria. 2009 m. baigė Šiaulių pedagoginio universiteto meno fakultetą. Studijuodamas pagal tarptautinę mainų programą Erasmus / Socrates 2008 m. mokėsi Helsinkio dailės ir dizaino universitete Aalto University School of Arts, Design and Architecture.

Parodose dalyvauja nuo 2008 m., yra surengęs asmenines parodas Didžiojoje Britanijoje, Estijoje, Indijoje, Kazachstane, Latvijoje, Lietuvoje, Suomijoje.

 

 Naujas ready-made ir industrinių medžiagų gyvenimas. Dainiaus Trumpio „Skarda“

 

Draugai