Praėjusių metų pabaigoje, 95-metį švenčiančioje Rygos Jazepo Vitolo muzikos akademijoje įvyko žymaus valtornisto Arvydo Klišano 80-mečiui skirtas koncertas. A. Klišanas – žymus atlikėjas, pedagogas, Sovietų Sąjungos ir tarptautinių konkursų laureatas, išugdęs didelį būrį puikių atlikėjų. Muzikų šeimoje išaugęs Arvydas solisto karjerą Latvijos nacionaliniame simfoniniame orkestre – tuomet Latvijos radijo simfoniniame orkestre – pradėjo 1954 m., ir ši veikla truko net 44 metus. Atlikėjas ne kartą pačiomis palankiausiomis sąlygomis buvo kviečiamas į aukščiausio lygio Sovietų Sąjungos orkestrus, tačiau liko ištikimu tėvynės patriotu. Su Maskvos filharmonijos simfoniniu orkestru, kaip kviestinis solistas, jis aplankė daugelį pasaulio šalių. Sykį Palerme, po ypač sėkmingai atlikto P. Čaikovskio Penktosios simfonijos įžymiojo valtornos solo, džiūgaujantys gerbėjai solistą ant rankų nešė nuo koncertų salės iki pat viešbučio.
A. Klišanas įrašė keletą muzikos valtornai albumų. Viename jų skambantis Leopoldo Mozarto koncertas valtornai, anot Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro valtornų grupės koncertmeisterio Mindaugo Gecevičiaus, neturi lygių pasaulyje. Kompaktinėse plokštelėse įrašyta muzika išsiskiria puikia atlikėjo technika, natūraliu aukščiausio lygio muzikavimu, tiesiog kelia nuostabą.
Dėstytojaudamas profesorius išugdė daug valtornistų, užimančių aukščiausias pozicijas Latvijos, Lietuvos ir Estijos muzikiniuose kolektyvuose. Jubiliejiniame koncerte dalyvavo atlikėjai, atvykę iš įvairiausių pasaulio kampelių. Pasveikinti legendinio valtornos meistro atkeliavo penki lietuviai, tarp jų trys A. Klišano mokiniai: Mindaugas Gecevičius, jo kolega Arvydas Valadkevičius ir LNOBT orkestro solistė Lina Stanelienė. Be jų, profesoriaus mokiniai dar yra Nacionalinės filharmonijos artistas Paulius Lukauskas ir Linas Dakinevičius, šiuo metu muzikuojantis Norvegijoje.
Rygoje Balio Dvariono koncerto valtornai ir styginių orkestrui F-dur ketvirtąją dalį Allegro molto su kameriniu orkestru „Sinfonia Concertante" (vad. Guntis Kuzma) atliko MINDAUGAS GECEVIČIUS. Paprašiau solistą papasakoti apie tarptautinį renginį.
Kaip susipažinote su profesoriumi?
1994 m. baigiau studijas Sankt Peterburgo N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje pas profesorių Vitalijų Bujanovskį. Prieš tai girdėjau daug gražių žodžių apie maestro, studijavau jo įrašus, skambančius iš vinilinių plokštelių, ne kartą vykau į Latviją klausytis jo atliekamų kūrinių mano pasirinktajam instrumentui. Visada žavėjo šio pasaulinio lygio valtornos meistro muzikalumas, nepriekaištinga atlikimo technika, asmenybės charizmatiškumas. Aiškiai supratau, jog tai yra tokio lygio muzikas, kuriuo verta sekti. Po keleto muzikinių profesoriaus konsultacijų išvykau studijuoti į Rygos konservatoriją.
Kokie jubiliejinio koncerto atlikėjai ir kūriniai paliko ryškiausią įspūdį?
Turbūt baigiamasis valtornistų orkestras, taip pat įspūdingai pasirodė svečiai iš Tartu. Jų suburtas septynių atlikėjų ansamblis, kuriam vadovavo profesoriaus mokinys Koido Otsingas atliko popuri iš E. L. Weberio miuziklo „Operos fantomas". Šio ansamblio valtornistai per konkursus yra ne kartą bendravę su A. Klišanu, tad draugiška atmosfera lydėjo ir jų pasirodymą.
Koncerto dalyviai iš Latvijos – tai vis profesoriaus mokiniai, kai kurie iš jų net nuo vaikystės, praleistos meno mokykloje. Didelį įspūdį paliko jaunos latvių kompozitorės Santos Zakės „Koncertinė pjesė" valtornai ir styginių orkestrui, kurį atliko solistas Maris Evelonas, taip pat orkestras „Sinfonia Concertante". Pirmoje koncerto dalyje skambėjo kūriniai valtornai ir orkestrui, o antroje – valtornistų ansambliai: kvartetai, sekstetai, oktetai. Muzikinį renginį vainikavo jau minėtas jungtinis dvidešimties visų koncerto dalyvių orkestras, profesoriui vadovaujant, įspūdingai atlikęs elegiško charakterio Latvijos dainų šventėse skambančią Andrejaus Jurjano „Barkarolę". Šventė tapo tarsi 2015 m. birželio mėnesį rengiamų valtornos dienų Estijoje įžanga (ji tradiciškai susišauks su Hanzos dienomis netoliese esančioje Viljandėje).
Noriu nuoširdžiai pasidžiaugti puikia profesoriaus muzikine „forma". Maestro ir šiandien, nepaisant garbaus amžiaus, yra sportiškas, trykšta optimizmu, kasdien savo malonumui muzikuoja valtorna.