Roko Morkūno priešrinkiminė Prancūzija

2017 m. Prancūzijos prezidento rinkimų kampanija paženklinta fiktyvių darbo vietų skandalų (F. Fillonas, M. Le Pen), įtampos, neaiškumo ir daugybės nuogąstavimų dėl Prancūzijos ir Europos ateities. Turbūt šie rinkimai vieni keisčiausių nuo 2002 m., kai J. M. Le Penas pateko į antrąjį turą, ir sunkiai prognozuojami. Didžiosios partijos tiek kairėje, tiek dešinėje yra susiskaldžiusios, populistai ir euroskeptikai populiarūs kaip niekad. Išskirtinis šių rinkimų bruožas – „antisisteminiai“ kandidatai. Jei nori rinkėjų palaikymo, turi oponuoti „sistemai“. Net ir iš tradicinių partijų kilę kandidatai akcentuoja savo antisistemiškumą (B. Hamonas, E. Macronas), jau nekalbant apie kraštutines partijas (J. L. Mélenchonas, M. Le Pen).

Šis fotografijų ciklas – ne tiek apie kandidatus į prezidento postą, kiek apie jų rėmėjus ir rinkimų kampanijos renginių atmosferą. Stengiausi atspindėti kiekvieno kandidato rėmėjų socialinę tipologiją, pamėginti bent fragmentiškai užčiuopti jų savotiško kolektyvinio port­reto kontūrus. Manau, būtent rėmėjų veidai, jų visuma geriausiai parodo tikrąjį kiekvieno politiko ir už jo stovinčios politinės jėgos veidą. Kai kurių renginių dalyvius fotografavau ne iš fotožurnalistams skirtų vietų, ne „iš šalies“, o taip tarsi pats būčiau vienas jų; bandžiau į visą vyksmą pažiūrėti iš publikos matymo kampo, pavyzdžiui, stovėdamas eilėje kartu su renginių pradžios laukiančiais žmonėmis. E. Macrono susitikime Kane tokioje eilėje prastovėjau ilgiau nei 2 valandas suspaustas kaip silkė statinėje. Tačiau po kurio laiko aplinkui stovėję jo rėmėjai priprato prie mano buvimo ir visiškai nekreipė dėmesio nei į mane, nei į mano fotoaparatus suteikdami puikią progą fiksuoti jų autentiškas būsenas, žvilgsnius, gestus. Per pačius susitikimus su rinkėjais daugiausia dėmesio skyriau ne tam, kas vyksta scenoje, o kaip į tai reaguoja publika.

Rokas Morkūnas

{source}
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.1386202171473008.1073742001.321208957972340%26type%3D3&width=600&show_text=true&appId=282864206383&height=818" width="600" height="818" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true"></iframe>
{/source}